Toto sú najčastejšie chyby pri starostlivosti o vlasy. Robíš ich aj ty?

Toto sú najčastejšie chyby pri starostlivosti o vlasy. Robíš ich aj ty?

Pre krásu a zdravie vlasov je nevyhnutná v prvom rade vyvážená strava, vďaka ktorej dostanú všetky potrebné základné živiny, vitamíny či minerály. Starať by sme sa však mali o ne aj zvonka. Umývanie vlasov či občasné používanie vyživujúcich masiek je pravdepodobne pre každú z nás samozrejmosťou.

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že možno pri starostlivosti o vlasy robíte aj nejaké chyby? Triete si mokré vlasy do uteráka v snahe vysušiť ich alebo ste pri ich česaní skutočne nemilosrdné? Verte, že z týchto praktík vaše vlásky asi nie sú veľmi nadšené. V článku nájdete 7 najčastejších prehreškov proti vlasom, ktorých sa možno z času na čas dopúšťate aj vy!

1. Nadmerné používanie kozmetiky

Na vlasy v mnohých prípadoch používame skutočne veľké množstvo kozmetických prípravkov, a to od bežných šampónov, kondicionérov a masiek po stylingové výrobky, akými sú napríklad lak a tužidlo na vlasy či vosk. Zabúdať by sme nemali na staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí.

Takáto hŕba prípravkov môže vlasy len zbytočne zaťažovať. Vlasy budú na pohľad ťažké a spľasnuté. Ak chcete napríklad vďaka tužidlu docieliť väčší objem, nepreháňajte to s jeho množstvom, lebo s výsledkom určite nebudete spokojné. Navyše, ak už použijete tužidlo, nepoužívajte zároveň aj lak či vosk. 

Pozri aj: Ako využiť lepiacu pásku? 5 netradičných trikov, ktoré musíš skúsiť!

časté umývanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

2. Príliš časté umývanie vlasov

Ak je reč o frekvencii umývania vlasov, aj tu platí vyššie spomenuté pravidlo, že všetkého veľa škodí. Veľmi časté mytie vlasov nie je vhodné ani vtedy, ak sa vám vaša koruna krásy veľmi rýchlo mastí. Jej časté čistenie totiž môže stav ešte zhoršovať.

Nadmerné umývanie môže pokožku hlavy výrazne zbavovať prirodzeného mazu. Čím viac ho budete odstraňovať, tým viac sa bude aj tvoriť. Takéto vysúšanie vlasovej pokožky môže navyše viesť až k tvorbe lupín či nepríjemným pocitom svrbenia. Ideálne je umývať si vlasy 2 až 3 razy týždenne. 

3. Sušenie vlasov uterákom

Po umytí vlasov prichádza rad na ich vysušenie. Vyschnúť ich môžete nechať voľne, alebo tiež môžete do rúk vziať fén. Vlasy však nikdy nešúchajte uterákom v snahe vysušiť ich. Mokrý vlas je totižto extrémne náchylný na poškodenie a popísaná praktika môže výrazne zhoršiť jeho stav. Po umytí hlavy z vlasov skôr len veľmi jemne vytlačte prebytočnú vodu, pokojne aj pomocou bavlneného uteráka či látky. Proces schnutia síce bude trvať dlhšie, no vaše vlasy sa vám poďakujú. 

nešetrné rozčesávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

4. Nešetrné rozšesávanie vlasov

Už vieme, že mokré vlasy sú skutočne citlivé a krehké. A preto by sme ich nikdy nemali rozčesávať. Vždy je lepšie počkať, kým trochu preschnú. Potom jednotlivé pramienky porozdeľujte prstami a až nakoniec vezmite do rúk hrebeň.

Aj pri česaní suchých vlasov však buďte opatrné. Ak sa vám na niektorých miestach vytvorili uzlíky, rozčešte ich veľmi pomaly a s citom. Vlasy je vhodné rozčesávať po menších prameňoch, a to od končekov po korienky. Ak by ste ich totiž česali od korienkov a nižšie by boli vlasy pomotané, mohli by sa polámať.  

5. Nepoužívanie ochrany proti teplu

Hoci sme vyššie spomenuli, že s rozličnými kozmetickými a stylingovými prípravkami by sme to nemali preháňať, na ochranu pred teplom by sme zabúdať nemali. Tepelná úprava totiž vlasy oslabuje, vysušuje a ničí.

Ak si vlasy žehlíte, fúkate alebo kulmujete, vždy ich najskôr ošetrite vhodným prostriedkom, ktorý im pomôže chrániť sa pred vysokými teplotami. Akousi ochranou pred slnkom či naopak mrazom a nízkymi teplotami sú aj pokrývky hlavy. Nosenie vlnenej čiapky či letného klobúka určite nepodceňujte. 

sťahovanie vlasov gumičkou

Zdroj: Shutterstock®

6. Silné sťahovanie vlasov gumičkov

Nosenie gumičiek je naozaj veľmi pohodlné a praktické. Ich hlavnou výhodou je, že vďaka nim máme vlasy maximálne pod kontrolou a nelietajú nám do tváre. No naše vlasy z tohto typu účesu nemusia byť až také nadšené. Príliš silné sťahovanie vlasov totiž môže viesť k ich štiepeniu aj lámaniu. Na veľký ťah a tlak môžu dokonca reagovať až vypadávaním.

Gumičky preto nikdy nesťahujte úplne napevno. Voľte radšej voľnejšie účesy, prípadne si aspoň robte vrkoč vždy na trochu inom mieste. Gumičkou by ste naopak nikdy nemali zväzovať zraniteľné mokré vlasy. Z času na čas tiež nezabudnite vlasom dopriať maximálnu voľnosť. 

7. Zanedbávanie čistenia hrebeňov

Poslednou chybou, ktorú možno robíte aj vy, je zanedbávanie starostlivosti o hrebeň. Verte, že aj tá má svoj význam. V kefách či hrebeňoch sa totiž veľmi ľahko usadzujú rôzne nečistoty či mastnota z vlasov a pokožky. Rovnako by sme tam našli čiastočky odumretej kože a zvyšky tužidla či iných stylingových prípravkov.

Nielenže nevyčistený hrebeň vyzerá viac než hrozne, môžu sa v ňom tiež množiť baktérie. Špinavý hrebeň je jednoducho to posledné, čo by sme pri starostlivosti o našu korunu krásy chceli používať. Hrebene a kefy preto pravidelne umývajte teplou vodou. Použiť môžete pokojne i mydlo. Taktiež ich z času na čas neváhajte vymeniť za nové. 

Odporúčame: Halucinogénne korenie v tvojej kuchyni? Aká dávka je smrteľná? 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 14.03.19 05:45

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 14.03.19 19:02

LK
karma
100.00

Väčšine vecí sa vyhýbam, ale to stým uterákom ma prekvapilo nakolko doteraz som sa skor vyhybala fenu ako tej horsej alternative

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.03.19 19:40

MM
karma
100.00

robím len jednu, nechránim vlasy pri fénovaní

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.03.19 23:29

karma
113.00

Snažím sa vlasy nezaťažovať,chrániť a starať sa o ne.Umývam si ich každý štvrtý deň,to,s tým uterákom som už čítala,že sa nemajú trieť.Fén používam len výnimočne,vlasy nechám uschnúť prirodzene.Farbím si ich,lebo už mám šediny,ale tiež až je to už nevyhnutné.Hovorí sa,že vlasy sú korunou krásy... :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 25.03.19 11:17

karma
104.00

V niektorých článkoch sa odporúča vasy vysušiť fénom ,ihlavne pri korienkoch, inde zase nepoužívať často fény kôli poškodeniu horúcim vzduchom....ja použivam termo ochranu a vlasy fénujem do polosucha a nechám voľne dosušiť a na druhý deň vyžehlím žehličkou na vlasy...

 • 0
Odpovedať

Ľudmila Sedlická 07.06.19 17:17

ĽS
karma
105.00

Poučný článok, asi v dvoch bodoch som sa našla...:-))

 • 0
Odpovedať

Emma Nakls 04.04.23 14:10

EN
karma
-1.00

nemyslim si ze by som robila nejake taketo chyby, vlasy mam celkom pekne ale chcela by som ich mat dlhsie

 • 0
Odpovedať

Oliv Medk 13.04.23 13:45

OM
karma
-1.00

ja som dlzku poriesila ludskymi vlasmi z clipinhair, maju super kvalitu a su na nerozpoznanie od mojich

 • 0
Odpovedať

Lujza Nedke 17.04.23 13:48

LN
karma
-1.00

mne sa najviac na vlasoch z clipinhair paci ze sa daju aj zehlit aj kulmovat a pritom ich neznicis

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 20.04.23 19:23

LN
karma
-1.00

tak tychto chyb sa na vlasoch dopustam aj ja ale zase nemôzem povedat ze by som ich mala v zlom stave

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní