KVÍZ: Rôzne druhy obilnín, orechov, semienok a strukovín: Rozpoznáš ich podľa obrázka?

KVÍZ: Rôzne druhy obilnín, orechov, semienok a strukovín: Rozpoznáš ich podľa obrázka?

Zdravá strava je základom chudnutia. No zatiaľ, čo si mnohí myslia, že zdravé stravovanie je len o konzumácii ovocia a zeleniny, iní do svojho jedálnička zaraďujú mnohé ďalšie suroviny, ktoré do zdravého jedálnička rozhodne patria. Pri chudnutí však zdravé stravovanie nie je všetko. Ak nezaradíte do svojho života aj pohyb, tak nemusíte dosiahnuť požadované výsledky a hlavne nie svoju vysnívanú postavu. Poďme si však spolu posvietiť na orechy a semienka, ako aj najzdravšie obilniny i strukoviny. Prečo sa ich oplatí zaradiť do jedálnička? A dokážete ich vôbec rozlíšiť len podľa jedného obrázka?

Strukoviny, obilniny, orechy a semienka

Strukoviny nepatria medzi najvyhľadávanejšie ingrediencie, ktoré by sme chceli bežne konzumovať. Zväčša spôsobujú nadúvanie, a tak sa im mnohí vyhýbame.  Avšak odborníci uvádzajú, že práve strukoviny obsahujú rastlinné bielkoviny, majú nízky glykemický index, no na druhej strane obsahujú pomerne veľké množstvo komplexných sacharidov, ktoré dokážu zasýtiť na dlhší čas. Treba si tiež uvedomiť, že strukoviny obsahujú vlákninu, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie. Strukoviny tiež vynikajú nízkym obsahom tukov, no tiež sa v nich nachádza značné množstvo vitamínov skupiny B, antioxidanty a minerálne látky (železo, horčík, zinok, draslík a pod.).

Okrem strukovín sa oplatí do jedálnička zaradiť aj orechy. Práve orechy mnohí odborníci označujú za najzdravšie potraviny, no s množstvom ich konzumácie by ste to nemali preháňať. Odjakživa sú však orechy spájané s prevenciou pred kardiovaskulárnymi chorobami. No tiež podporujú zdravie čriev a chránia aj pred vznikom cukrovky. Odporúča sa denne zjesť za hrsť orechov, pretože majú vysoký podiel rastlinných bielkovín, obsahujú vlákninu, vitamíny, minerály a mnoho ďalších aktívnych zložiek.

Svoj jedálniček sa oplatí obohatiť aj o obilniny a rovnako aj semená. Okrem pšenice sa oplatí siahnuť aj po obilninách, ako je quinoa, pohánka, jačmeň, proso, ovos, kuskus a pod. Všetky tieto obilniny vynikajú vyšším obsahom vlákniny, antioxidantov, aminokyselín, bielkovín, vďaka čomu majú pozitívny vplyv na naše telo. Zatiaľ, čo semená sú pre nás len akýmsi „vtáčím zobom“ a berieme ich skôr len ako takú pochúťku k televízoru, tak vás potešíme, pretože aj semená majú priaznivý vplyv na naše zdravie. Rovnako obsahujú vitamíny, minerály a rôzne ďalšie látky, ktoré podporujú náš imunitný systém, zdravie nášho srdca, mozgu a čriev.

Odporúčame: KVÍZ: Vieš, z čoho sa pripravujú známe miešané nápoje?

  • Kvíz: Rôzne druhy obilnín, orechov, semienok a strukovín

  • 1 / 7

Z ktorej obilniny sa vyrába slad a následne aj pivo?

Z ktorej obilniny sa vyrába slad a následne aj pivo?

  • jačmeň
  • pšenica
Nepodarilo sa uložiť hlasovanie.

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 15.08.21 18:50

MM
karma
100.00

100 % úspešnosť

  • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 17.08.21 08:21

MK
karma
100.00

Všetky semienka veľmi zdravé

  • 0
Odpovedať

Lenka Křižáková 18.08.21 13:11

LK
karma
-1.00

100% uhádnuté

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.08.21 18:40

JK
karma
100.00

Poznám a používam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní