Dukanova diéta: Ako funguje a čo by sme o nej mali vedieť?

Dukanova diéta: Ako funguje a čo by sme o nej mali vedieť?
 • 01.06.2013
 • Aďa Knies

Túžite po vysnívanej postave? Túžite po tom, aby ste nemuseli dávať pozor na každé sústo, ktoré zjete? Túžite zjesť čokoľvek bez pribrania jediného gramu? Počuli ste už o Dukanovej diéte? Môžete jesť čokoľvek chcete bez priberania.

Znie to až príliš dobre, však? Trošku vám ju priblížime. Dukanova diéta je tiež známa ako „princezná diét.“ Pochádza z Francúzska. Praktický lekár Pierre Dukan, ktorý pôsobil v Paríži, bol v roku 1975 po prvýkrát oboznámený s prípadmi obezity. Francúzsky lekár vymyslel alternatívny spôsob, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov. Svoju prvú knihu o diéte vydal v roku 2000 pod názvom Je ne sais pas maigrir. Stala sa bestellerom po celom svete. V knihe sa píše o viac ako 20-ročných poznatkoch z výskumov doktora Pierra Dukana.

Ako to celé vlastne funguje? Diéta je rozdelená do 4 fáz, ktoré vám trochu priblížime.

Odporúčame: Chystáš letný filmový večer? Tu sú tipy na najlepšie rodinné filmy!

bielkovinová diéta

Zdroj: Shutterstock®

1. Fáza – Útok

Táto fáza trvá približne medzi 1 až 10 dňom diéty v závislosti na tom, akú veľkú hmotnosť chcete stratiť. Počas 1. fázy nie sú žiadne obmedzenia v oblasti kalórií. Strava sa skladá prevažne z chudých bielkovín a neumožňuje prakticky žiadne sacharidy. Konzumácia mliečnych bielkovín je prísne zakázaná. Tajnou zbraňou Dukanovej diéty sú ovsené otruby. Ľudia, ktorý túto diétu vyskúšali, môžu len potvrdiť pozitívne vplyvy ovsených otrubín. Konzumujte 2 polievkové lyžice ovsených otrubín denne a nebudete pociťovať hlad. Veľkým prínosom pre naše telo je vláknina. Dôkladne prečistí tráviaci systém.

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

2. Fáza – Výlet

V tejto fáze sa odporúčajú aj naďalej konzumovať jedlá z 1. fázy – chudé bielkoviny a ovsené otruby. Každý druhý deň nezabudnite na zeleninu.

Povolená zelenina: paradajky, uhorka, reďkovka, špenát, zelená fazuľka, brokolica, artičoky, špargľa, pór, biela kapusta, červená kapusta, zelená kapusta, čínska kapusta, šalát, čakanka, jedlé huby, zeler, kaleráb, fenikel, baklažán, cuketa, karfiol, tekvica, dyňa hokkaido, paprika, sójové klíčky, mangold, ružičkový kel, cibuľa. Mrkva a cvikla len v obmedzenom množstve.

Odporúčame: Perfektné cviky na doma so stoličkou: Spevnia každý sval na tele!

zdroj bielkovín

Zdroj: Shutterstock®

3. Fáza – Konsolidácia

Doktor Dukan uvádza, že vďaka 3. fáze sa jeho diéta odlišuje od ostatných. Zameriava sa na pridávanie sacharidov do stravy. Do svojho jedálnička môžete zaradiť 1 porciu ovocia denne, dva krajce celozrnného chleba denne, 40 g syra denne. Týždenne dve porcie jedál obsahujúcich škrob, ako sú napríklad cestoviny, kuskus, šošovica, ryža alebo zemiaky. V tento týždeň môžete jesť, čo chcete. V jeden deň však musíte konzumovať čisto len chudé bielkoviny.

pravidelný pohyb

Zdroj: Shutterstock®

4. Fáza - Stabilizácia

Záverečná fáza tejto diéty sa zameriava na použitie 3 pravidiel. Jeden deň v týždni jesť len bielkoviny. Každý týždeň to musí zodpovedať rovnakému dňu, napríklad v stredu. Jedzte 3 polievkové lyžice ovsených otrúb denne po celý zvyšok svojho života. Nepoužívajte výťah ani eskalátor, všade použite radšej schody.

Mnohé z nás priberajú vďaka faktu, že si nedávajú pozor na to čo konzumujú. Podľa nášho názoru nejde ani tak o klasickú diétu. Ide skôr o oboznámenie sa so zdravou a vyváženou stravou. Treba podotknúť ešte pravidelný pitný režim – 2 litre čistej vody každý deň.

Zdroj: www.vladozlatos.com


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Silvia Turčáková 01.06.13 16:39

ST
karma
-1.00

och, dakde som čítala, aká to je blbosť.... schudla, ale ked sa chcela vrátiť k normálnemu režimu, odlišnému od týchto podmienok, tak..!!..ahaa, už boli kilá späť..a kto by do konca života sa chcel striktne držať tých pravidiel, asi nikto..

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:04

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:04

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 01.06.13 21:06

IO
karma
96.00

Vyzerá to dost drastické, asi to chce moc pevnej vôle, a hlavne netreba zabúdat na ten pohyb a voda, voda, voda:)

 • 0
Odpovedať

Lenka Brindáková 03.06.13 20:03

LB
karma
-1.00

Počula som už o nej, za vyskusanie nic nedam :) chcela by som ju vyskusat

 • 0
Odpovedať

Stanislava Hasajová 06.06.13 06:52

SH
karma
-1.00

Udržanie váhy po schudnutí si vyžaduje doživotné držanie tejto diety...To pre mňa nie je, idem si radšej zabehať.

 • 0
Odpovedať

Veronika Kulanová 06.06.13 12:00

VK
karma
-1.00

cennejsie je radsej si zacviciit a samozrejme, dbat na to, co jeme

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 06:08

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 06:08

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní