Pozor na nechcené kilečká! Toto sú maškrty zdravé LEN na pohľad

Pozor na nechcené kilečká! Toto sú maškrty zdravé LEN na pohľad

Obsahujú cukor, chemické prídavky, farbivá, konzervanty a ešte oveľa viac skrytých aditív, ktoré majú od zdravých veľmi ďaleko. Áno, niektoré maškrty zdravé LEN na pohľad by sme naozaj mali z jedálničkov radšej vynechať a najmä ich nekonzumovať na bežnom poriadku. Ale ako ich rozoznať a odčleniť od tých zdraviu naozaj prospešných produktov? 

Nie je všetko zdravie, čo sa blyští

Nebudeme vám klamať, niekedy je to naozaj ťažká úloha. Maškrty zdravé len na pohľad majú za sebou totiž veľmi dobrú marketingovú stratégiu a najmä lákavé obaly, ktoré sú už samé osebe doslova na zjedenie. Pamätajte však, že nie je všetko zdravie, čo sa blyští. Práve preto vám prinášame zoznam typov výrobkov, ktoré sa najčastejšie vydávajú za zdravie v plastovom obale, no pravda je niekde úplne inde. 

Bude sa ti páčiť: Rýchle chudnutie? Spoznaj tajomstvo správnej prípravy ovsených vločiek!

domáce granolové tyčinky

Zdroj: Shutterstock®

 • Cereálne, proteínové a granolové tyčinky. Nenechajte sa oklamať nápismi na obale rôznych tyčiniek, ktoré sľubujú energiu bez cukru a podobne. Drvivá väčšina týchto produktov obsahuje veľa cukru, a to napríklad vo forme umelých sladidiel. Všetko toto sa skrýva za pozlátkom väčších svalov v prípade proteínových tyčiniek a zdravia na dosah v prípade cereálnych a granolových tyčiniek. Odporúčame vám však, aby ste si tyčinky vyrobili radšej doma.
 • Balené smoothies. Väčšina kupovaných balených smoothies majú od zdravých raňajok naozaj ďaleko, a to najmä preto, že im často chýbajú tuky či bielkoviny. Prijímate tak často len cukor, takže smoothies vás zasýtia len na chvíľku. Niektoré balené smoothies majú viac kalórií ako čokoládové tyčinky.
 • Zmesi orechov. Orechy sú pre všeobecné zdravie vynikajúce. Ak si však ulietavate na predpripravených balených zmesiach orechov, ktoré niekedy obsahujú aj semienka či sušené ovocie, radšej si to odpustite a orechy si namiešajte sami doma. Všetko, čo obsahuje príchuť, nie je na 100 % prírodné a ak sú niektoré z ingrediencií aj posolené, je to pre vaše zdravie čistá pohroma.
je sušené ovocie zdravé

Zdroj: Shutterstock®

 • Sušené ovocie. Problém so sušeným ovocím je ten, že nezasýti tak ako čerstvé ovocie, čo vedie k prejedaniu sa touto sladkou pochúťkou. Ak si teda dáte pozor na množstvo, ktoré zjete, je sušené ovocie OK. Ak sa ho však prejete, je to nezdravá voľba na desiatu či olovrant.
 • Džúsy a ľadové čaje. Niektoré ľadové čaje sú naozajstnou továrňou na cukor a dali by sa porovnať s hociktorým sladeným nápojom. Existujú však aj zdravšie alternatívy bez cukru, ktoré sú naozaj len vychladeným čajom bez aditív. Podobne je to aj s džúsmi. Aj 100-percentné šťavy obsahujú cukor a chýba im vláknina, takže ich je zbytočné vôbec piť.
 • Orechové maslá. Na trhu sa s orechovými maslami roztrhlo vrece. Treba však dávať pozor na to, čo kupujete. Kvalitné orechové maslá sú samé osebe vynikajúcou a zdravou pochúťkou, no tie, ktoré sú dosladené alebo obsahujú rôzne príchute, radšej nechajte na polici v obchode. Zbavíte sa tak veľkého množstva cukru, ktorý vaše telo rozhodne nepotrebuje.

Vyskúšaj: RECEPT: Kokosové karí s batatmi a cícerom – toto si okamžite zamiluješ!

ktoré orechové maslá sú zdravé

Zdroj: Shutterstock®

Česť výnimkám

Ani v jednej z horeuvedených kategórií nemôžme hádzať všetky výrobky do jedného vreca. Na trhu, samozrejme, existujú aj zdravé alternatívy, či už cereálnych tyčiniek alebo orechových masiel. Kľúčom je pozorne čítať zloženie a vyhýbať sa najmä prehnane sladkým či slaným produktom. Dôležité je, aby ste denne prijímali vyváženú stravu plnú zdravých sacharidov, tukov aj bielkovín. Len vtedy máte záruku toho, že jedlom svojmu telu neubližujete, ale prospievate.

Inšpiruj sa: Recept na zdravý dezert? Skús famózne proteínové guličky 3x inak


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 01.12.19 08:15

ĽŠ
karma
100.00

Kľúčom je naozaj pozorne čítať zloženie.

 • 0
Odpovedať

Matej Varga 03.12.19 17:12

MV
karma
108.00

Dávam si pozor, ale človek to aj tak väčšinou úplne neustriehne.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 04.12.19 11:50

AS
karma
108.00

najradšej si v zime dávam sušené slivky ak mám chuť na sladké

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 29.12.19 21:30

JK
karma
100.00

Mám rada orechy a sušené ovocie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní