Ako cvičiť silový tréning? S činkami alebo s váhou vlastného tela?

Ako cvičiť silový tréning? S činkami alebo s váhou vlastného tela?
 • 04.12.2017
 • Tomáš Čerhit

Ako cvičiť silový tréning? Aj vás zaujíma odpoveď na túto otázku? Keďže nie je šport ako šport a rôzne cvičenia vedú k odlišným výsledkom, je veľmi vhodné vyhýbať sa izolovaným cvikom, ktoré častokrát nemajú želaný zdravotný účinok. Dokonca v prípade nesprávneho pomeru cvičení spôsobujú svalovú disbalanciu a zbytočné zdravotné problémy. Poďme sa teda pozrieť, ako si vyskladať vlastný silový tréning.

Návod na poskladanie tréningu

Zo všetkého najviac je najlepšie cvičiť s ťažkými externými hmotnosťami a s hmotnosťami vlastného tela. Pod cvičeniami s externým váhami sú myslené komplexné cviky, ako trh, nadhod, drep a mŕtvy ťah, pretože do práce zapájajú celé telo. A teda používať voľné váhy znamená aj vynechanie multipressu. Vďaka tomu sa počas cvičenia zapoja aj stabilizačné svaly a svaly jadra, čím si zlepšíte balans a celkovú silu stredu tela. Zapojenie týchto svalov navyše zväčší celkovú hormonálnu odozvu tela, čo je veľmi želaný efekt.

Na druhej strane cvičenia s vlastnou hmotnosťou sú častokrát oveľa bezpečnejšie a zvyšujú celkovú silu. Ak ich vykonávate správne a pomaly, ani sa nenazdáte, a celkový pocit vašej sily a sebavedomie stúpnu jedna radosť. Krásne na týchto cvikoch je, že zvyšujú funkčnú silu vášho tela. Funkčná sila je tá, ktorú bežne využívame v bežnom živote. Ďalšou výhodou je, že ich môžeme odcvičiť kdekoľvek.

Pozri aj: Očná migréna: Vieš rozpoznať príznaky? Zisti, či ňou netrpíš aj ty!

Silový tréning s vlastnou váhou

Zdroj: Shutterstock®

Tieto princípy dodržujte

 1. Vždy predtým, ako sa pustíte do tréningu sa najprv poriadne rozcvičte. Rozhýbte kĺby, zahrejte svaly a postupne pridávajte hmotnosť. Tiež sa uistite, že poznáte správnu techniku a bez nej sa do cvičenia v žiadnom prípade nepúšťajte.
 2. S počtom sérií a opakovaní to vôbec netreba preháňať. Úplne stačí odcvičiť 5 sérií po 5 opakovaní, alebo aj menej na jedno cvičenie. Druhou možnosťou je cvičiť každý cvik 90 až 120 sekúnd a jeho každú fázu vykonávať 6 až 10 sekúnd. Jedna fáza znamená, napríklad pri drepe, pohyb dolu. Druhá fáza je pohyb zdola nahor.
 3. Zvyšujte hmotnosť. Nie je potrebné zvyšovať náročnosť cvikov. Tréning čo tréning, ale čím častejšie sa to darí, tým lepšie. Nikdy však nezvyšujte zdvíhanú hmotnosť za cenu zhoršenej techniky a zlého prevedenia cviku.

Odporúčame tiež: Oddych: Prečo je dôležité nepodceňovať tento dôležitý aspekt 

Drepy v silovom tréningu

Zdroj: Shutterstock®

Nevzdávajte sa a pokračujte!

Ak sa do niečoho takého pustíte, celkom určite vás čaká bolesť svalov a kĺbov. Bolesť nastane zrejme preto, že sú slabé a musia si zvyknúť na nový druh pohybu a záťaže. V takom prípade im dajte čas na oddych a uistite sa, že používate správnu techniku.

Pamätajte si však jedno. Všetky tieto cviky sú na techniku veľmi náročné, a preto si radšej najprv zaplaťte trénera alebo choďte cvičiť so skúseným kamarátom či kamarátkou. V momente, keď si osvojíte techniku a dostanete ju do krvi, budete nezávislí na ostatných a budete si môcť užívať slobodu voľby času vášho cvičenia.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Katarína Kusá 04.12.17 13:23

KK
karma
90.00

ja cvičím doma s dvomi 1,5 litrovými PET fľašami naplnenými vodou :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 11:17

SK
karma
114.00

ja som zasa opäť zvolila bicykel - trenažér...večer pred telkou, samozrejme, volím rôzne záťaže a aspoň 30 minút

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 12.12.17 08:03

MB
karma
98.00

Ja behavam,chodim na fly jogu, plavem, myslim, ze to mamcelkom dobre vyrovnane ... v lete vytahujeme aj bicykel a kolobezku.

 • 0
Odpovedať

Jana Belicová 29.12.17 09:24

JB
karma
96.00

Činky v činžiaku sú na nezaplatenie, hlavne ak si dolný sused a tresnú na zem.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní