Používaš v kuchyni kórejský ženšen? Od dnes určite začneš!

Používaš v kuchyni kórejský ženšen? Od dnes určite začneš!
 • 09.12.2017
 • Simona Kostková

Latinský názov tejto rastliny dokonale vystihuje dôvod, prečo ju ľudia milujú. „Panax" znamená liek na všetko. Presne preto je ženšen v Ázii používaný už vyše 5 000 rokov.

Zo všetkých druhov ženšenu, je „kórejským ženšenom" označovaný ten najkvalitnejší a najefektívnejší. Rovnako tak patrí k najsilnejším adaptogénom na svete. Adaptogény dokážu zmierňovať stres a zlepšovať našu schopnosť prispôsobiť sa na vonkajšie podmienky. Počuli ste už o všetkých jeho zázračných schopnostiach? Prezradíme vám, prečo je ženšen fascinujúca rastlina, ktorú musíte mať doma!

Rastlina, ktorá rozpozná vaše slabiny

Ako jedna z mála rastlín, obsahuje ženšen vyše 35 druhov saponínov, antioxidanty, polysacharidy a vitamíny. Saponíny, alebo tiež ginzenozidy, sú preňho charakteristické, pretože iné rastliny obsahujú saponíny s odlišným chemickým zložením a v menšom množstve. Práve vďaka týmto unikátnym látkam je považovaný za rastlinu s jedinečným vplyvom na ľudský organizmus, hlavne na imunitu. Má schopnosť rozpoznať bunky, ktoré sú v tele nežiadúce, ako napríklad baktérie, vírusy, plesne aj nádorové bunky.

Na základe jeho širokého spektra účinnosti je ženšen neustále skúmaný a zoznam odborných štúdií o jeho pozitívnych vlastnostiach je nekonečný. Preukázaný je vplyv na obehový systém, centrálnu nervovú sústavu, na endokrinný systém a imunitu. Tieto novodobé závery sa zhodujú s historickými záznamami z Číny, kedy ho ľudia používali kvôli jeho schopnostiam tíšiť nervy a ukľudňovať myseľ, na podporu piatich životne dôležitých orgánov, na zlepšovanie pamäte, na vyháňanie zlých duchov a ďalších.

Musíš vidieť: Čo sú adaptogény? Aký majú vplyv na naše zdravie? Toto ťa dostane!

čaj zo ženšenu

Zdroj: Shutterstock®

Tisíc pozitív v jednom koreni

Preukázané vlastnosti kórejského ženšenu:

 • Posilňuje srdce, pľúca, pečeň, obličky a slezinu.
 • Pomáha v boji s rakovinou – zmierňuje bujnenie buniek a potláča rozvoj rakoviny.
 • Podporuje imunitu.
 • Znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
 • Reguluje krvný tlak.
 • Pôsobí proti únave a stresu.
 • Zlepšuje pamäť a podporuje mozgovú činnosť.
 • Má detoxikačné a antioxidačné vlastnosti.
 • Zvyšuje libido a zlepšuje erekciu u mužov.
 • Harmonizuje organizmus, podporuje vitalitu a dodáva telu energiu.

Pozri aj: Ako na správny výber kozmetiky? Zvíťazí príroda nad chémiou? 

klasická čínska medicína

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý kúpiť?

Pokiaľ sa rozhodnete, začať zdravo žiť pomocou ženšenu, alebo len máte opicu a chcete ju zmierniť (na čo je ženšen výborný), určite ho nehľadajte v lekárni. Dostupnosť je komplikovaná z toho dôvodu, že nie každý kórejský ženšen je naozaj kórejský. Používa sa väčšinou koreň, ktorý sa po zbere suší buď na slnku – vtedy vznikne biely ženšen alebo sa spracuje sparením v horúcej pare a vtedy vznikne červený.

Najlepší je červený, najmenej 6-ročný, pretože práve tento obsahuje všetky dôležité látky a je vhodný pre každého, kto žije v tejto rýchlej a uponáhľanej dobe. Červený ženšen dostanete kúpiť v predajniach overených certifikátmi o jeho pravosti. Koreň možno dostať v celku alebo nakrájaný na plátky, vo forme čaju alebo vo forme prášku.

kde kúpiť ženšen

Zdroj: Shutterstock®

V prípade, že si chcete urobiť vlastný čaj, postačí vám povariť kúsky koreňa vo vode asi 10 minút, následne pridať čaj podľa chuti (ovocný, čierny, zelený) a nechať to spolu lúhovať 5 minút. Čaj je dobré piť počas dopoludnia, v neskorších hodinách môže spôsobiť nespavosť. 

Zaujme ťa: Kefír: Prečo ho môžeme považovať za elixír zdravia? Budeš prekvapená!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 11.12.17 09:01

SK
karma
114.00

zatiaľ nepoznám

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 11.12.17 20:19

MF
karma
-1.00

asi začnem používať :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní