Ako byť v zime fit? Liečba chladom ťa dostane!

Ako byť v zime fit? Liečba chladom ťa dostane!
 • 30.11.2017
 • Simona Kostková

Usmiaty 58-ročný Holanďan, ktorý obehol v šortkách polárny kruh, je držiteľom dvadsiatich šiestich svetových rekordov a je tiež zakladateľom unikátnej metódy. Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak je to muž, ktorý dokáže vedome ovládať pochody vo svojom tele.

Vďaka tejto zručnosti mu nič nebráni vo zvýšení telesnej teploty, v ovplyvňovaní hladiny hormónov alebo v účelnom rozširovaní a zužovaní ciev. Podľa Wima Hofa sa toto všetko dá ľahko naučiť, presne tak, ako sa to naučil on – z prírody. Ukážeme vám ako na to, pomocou troch vecí, ktoré keď zvládnete, budete nielen otužilá, ale aj krásna a zdravá.

Prečo byť ľadový medveď?

Je vedecky dokázané, že pokiaľ telesná teplota výrazne klesne, napríklad v prostredí kde je -20°C, telo sa podchladí a môže prísť k trvalým poškodeniam. Wim Hoff pod lekárskym dozorom dokázal v takomto chladnom prostredí svoju teplotu zvýšiť. Ako je to možné?

Základom jeho metódy (WHM) sú tri piliere - dýchacie cvičenia, tréning mysle a otužovanie. Najdôležitejšie je dýchacie cvičenie, ktoré dodá telu viac kyslíka a v konečnom dôsledku aj energiu. Ďalší je tréning mysle, ktorý vám pomôže k ovládaniu nervového systému a tretie je postupné vystavovanie tela chladu, ktoré posilní imunitu a spojí všetky tri piliere dohromady. Pri správnom dodržiavaní spomínaných pilierov dokážete vlastné telo doviesť do fyzickej aj psychickej stability.

Pozitíva WHM: 

 • silná imunita
 • zmiernenie autoimunitných ochorení
 • eliminovanie zápalov
 • zlepšenie stavu pleti
 • zvýšenie športového výkonu
 • chudnutie
 • zvládnutie negatívnych emócií a stresu
 • lepšie chápanie signálov vlastného tela 

Dostane ťa: Zabudnite na chémiu: Domáce lieky na chrípku vás postavia na nohy!

ľadové medvede

Zdroj: Shutterstock®

Nedýchať, prosím!

Súčasťou Hofovej metódy sú dýchacie cvičenia, založené na extrémnom okysličovaní pomocou zrýchľujúcich cyklov nádychov a výdychov a následnom zadržiavaní dychu. Podľa ruských vedcov má práve hypoxia – nedostatok kyslíka, veľa výhod a je aj vhodnou liečbou mnohých ochorení, napríklad astmy.

Približne 30-minútové cvičenie je založené na striedaní normálneho dýchania a zadržiavaní dychu. Hlboké a silné nádychy sú vystriedané voľným výdychom, následne sa zadrží dych až po hranicu, kedy to je ešte príjemné a záver cvičenia je ukončený normálnym, hlbokým nádychom, aby sa telu dodala potrebná dávka kyslíka. Toto cvičenie vám dodá silu na dlhšie športové výkony, pokiaľ si ho doprajete pred začiatkom pohybovej aktivity. 

ako správne dýchať

Zdroj: Shutterstock®

Dýchacie cvičenie

 1. Pohodlne sa usaďte alebo si ľahnite a zatvorte oči.
 2. Zhlboka a naplno sa nadýchnite. Nasleduje normálny výdych. Zopakujte to v rýchlom tempe 30 až 40-krát. Postupne zacítite jemné mravčenie. 
 3. Nasleduje séria piatich hlbokých nádychov a výdychov. Posledný výdych je opäť normálny. Vydýchnite a zadržte dych čo najdlhšie, ale nič nepreháňajte. Sústreďte sa na signály vášho tela.
 4. Keď budete mať potrebu nadýchnuť sa, urobte to na plné pľúca a zadržte dych. Uvoľnite sa a snažte sa na nič nemyslieť. Toto je fáza, kedy by ste mali mať čistú hlavu a byť úplne uvoľnená.
 5. Body 2. až 4. zopakujte ešte dvakrát. Po pár dňoch bude stav bezmyšlienkovitosti intenzívnejší.

Dýchanie môžete vykonávať hocikedy počas dňa, ale najlepšie ráno. Tesne pred spánkom vás môže zbytočne nabudiť. Pre lepšie pochopenie si pozrite niektoré z inštruktážnych videí od Wima Hofa.

Odporučame: Recept na úžasný nápoj na vyčistenie pľúc pre fajčiarov

ľadový tréning

Zdroj: Shutterstock®

Ako a prečo začať s otužovaním?

Pokiaľ s otužovaním začínate, treba postupovať pomaly. Prvý deň začnite teplou vodou, ktorú po chvíli vystrieda studená (nie vlažná). Začnite od chodidiel a postupujte vyššie, aspoň po hrudník, pokiaľ to dokážete. Sprchu ukončite teplou vodou.

Počas následujúcich dní fázu studenej vody postupne predlžujte a pokúste sa osprchovať plecia, potom tvár, chrbát - celé telo. Ak takto vydržíte aspoň 20 sekúnd, sprchu už nekončite tep­lou vodou, ale studenou. Pri pobyte v studenej vode sa koncentrujte na svoje vnútro. Upokojte sa, vnímajte svoj dych, chlad.

Vyskúšaj: Dusená kapusta: Prečo nevylievať vodu po jej dovarení?

ozužovanie

Zdroj: Shutterstock®

WHM vám po spojení všetkých troch činností, zaručí veľké množstvo výhod. Postupným otužovaním sa stanete zdravšími a ušetríte na zimnom oblečení. Otužovaním si dobudujete hnedý tuk, ktorý s dokonalou koncentráciou mysle dokážete využiť na zohriatie tela v chladnom prostredí.

WHM na oficiálnej stránke ponúka množstvo seminárov a online programov, ktoré vám dokonale objasnia všetky výhody tejto metódy a krok po kroku vás navedú na správnu cestu. Rovnako tak sa môžete zúčastniť týchto kurzov priamo - napríklad v Poľsku alebo vyhľadať v kníhkupectve knihu od slovenského nadšenca tejto dýchacej techniky.

Pozri aj: Prečo vznikajú modriny? Sú nebezpečné? Takto sa ich rýchlo zbavíš! 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marta Bujdošová 30.11.17 10:16

MB
karma
98.00

len sa odhodlat, urcite je to dobra vec

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 30.11.17 17:03

MC
karma
109.00

to by som neprežila.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 15:05

SK
karma
113.00

páči sa mito, akurát tá odvaha, sem tam doma zakončím sprchovanie studenou vodou, ale ešte to nie je ono

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 30.12.17 13:48

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní