Ako zlepšiť trávenie? Osvoj si 5 základných jogových pozícií!

Ako zlepšiť trávenie? Osvoj si 5 základných jogových pozícií!

Rozličné tráviace ťažkosti radíme medzi pomerne časté zdravotné problémy. Mnohých jedincov trápi zhoršené trávenie, plynatosť či nepríjemné bolesti. Je množstvo spôsobov, ako sa zbaviť tráviacich ťažkostí, respektíve podporiť zdravý proces trávenia. V prípade dlhotrvajúcich ťažkostí je nevyhnutné pátrať po príčinách, s čím človeku najlepšie pomôže lekár. Pri občasných problémoch si  však neraz vieme pomôcť i sami. K lepšiemu tráveniu v prvom rade prispejeme zdravou stravou. Nie práve najzdravšie potraviny dokážu razom zaťažiť žalúdok a spôsobiť ťažkosti.

Okrem vhodnej stravy má nepochybne veľký význam aj pravidelný pohyb. Vďaka nemu napríklad podporujeme pohyblivosť čriev a vieme sa vyhnúť zápcham a problémom s nepravidelným vyprázdňovaním. A aký pohyb je na zlepšenie trávenia najlepší? Pomôcť napríklad môže aj joga. Mnohé nenáročné jogové pozície majú blahodarný vplyv na proces trávenia a funkciu orgánov tráviaceho traktu. V našom článku nájdete hneď niekoľko z nich. Zvládnete ich aj v pohodlí domova a podporíte nimi svoje zdravie!

Pozri aj: Čo vie predĺžiť život? Toto ťa naozaj prekvapí!

predklon v sede

Zdroj: Shutterstock®

Predklon v sede

Prvou pozíciou v joge pre lepšie trávenie je takzvaná Paschimottanasana, čo je akýsi predklon v sede. Posaďte sa na podložku s vystretými nohami, chrbát udržiavajte rovný. Následne sa s výdychom pomaly predkloňte, hlavou smerom ku kolenám. Ruky smerujte ku chodidlám. Nohy aj chrbát musia byť rovné. V maximálne polohe vydržte zopár sekúnd. Párkrát sa nadýchnite a vydýchnite a vráťte sa do východiskovej pozície. Toto cvičenie navodzuje pocit relaxu a odstraňuje stres, ktorý je neraz príčinou bolestí žalúdka. Odstránenie napätia vplýva aj na proces trávenia.

pes

Zdroj: Shutterstock®

Pes

Druhým jogovým cvikom je pozícia psa, respektíve Adho Mukha Svanasana. Táto pozícia prebúdza energiu v celom tele, zlepšuje trávenie aj zmierňuje menštruačné ťažkosti. Na začiatku stojíte na podložke s nohami mierne od seba. Spevnite brucho a pomaly sa s rovným chrbtom predkloňte dopredu, pričom dlane položte na zem čo najďalej od seba. Vaše telo by malo mať v tejto pozícii tvar obráteného písmena V. Päty aj hlavu medzi ramenami tlačte k zemi. V tejto polohe sa ešte 10-krát nadýchnite. Posilníte si nohy aj ruky.

Pozri aj: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?

pritiahnutie kolien

Zdroj: Shutterstock®

Pritiahnutie kolien

Pod názvom Apanasana sa ukrýva pozícia, v ktorej si cvičiaci priťahuje kolená k hrudi. Ľahnite si na podložke, dýchajte a uvoľnite sa. Chrbtica sa celá musí dotýkať podložky. Následne sa pri nádychu chyťte za kolená a výdychom si ich pritiahnite smerom k hrudníku. Pozíciu opäť predýchajte a vráťte sa naspäť. Keď máte kolená pritiahnuté k hrudi, taktiež môžete nimi párkrát pohýbať do strán. Cvik môžete niekoľkokrát celý zopakovať. Apanasana je veľmi účinná pri plynatosti a bolestiach, ktoré sú s ňou spájané.

Odporúčame: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?

luk

Zdroj: Shutterstock®

Luk

Vyskúšať si môžete aj pozíciu luku, čo je takzvaná Dhanurasana. Táto poloha nielen zlepšuje proces trávenia, ale rovnako spevňuje ramená, uvoľňuje bolesť chrbta a podporuje funkciu obličiek či pečene. Otvára hrudník a zvyšuje kapacitu pľúc. Na podložke si ľahnite na brucho. Nohy pritiahnite smerom k zadku a chyťte sa za chodidlá. Následne sa pokúste nohy čo najviac zdvihnúť tak, aby ste hrudník odlepili od zeme. V tejto polohe, ktorú vidíte na obrázku vyššie, vydržte, kým vám je to príjemné. Pokojne dýchajte, potom nohy pustite a vráťte sa do ľahu na bruchu.

most

Zdroj: Shutterstock®

Most

Poslednou jogovou pozíciou pre lepšie trávenie je most, nazývaný tiež Setu Bandhasana. Táto pozícia výborne prekrvuje vnútorné orgány v oblasti brucha, a tým aj podporuje trávenie. Ľahnite si na podložku a nohy pokrčte v kolenách. Chodidlá sú celou plochou na zemi, ruky sú taktiež na zemi pozdĺž tela. Následne s výdychom vytlačte zadok čo najvyššie. V oblasti brucha a hrudníka budete cítiť natiahnutie. V tejto pozícii môžete najskôr ešte o kúsok zdvihnúť jeden bok a predýchať pozíciu. Potom to zopakujte aj s druhým bokom.

Odporúčame: Čo je amyloidóza? Zisti o tomto zákernom ochorení všetko dôležité!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 28.11.19 07:51

ĽŠ
karma
100.00

Mnohé nenáročné jogové pozície naozaj majú blahodarný vplyv na proces trávenia a funkciu orgánov tráviaceho traktu.

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.11.19 09:12

karma
110.00

Presne tak Jóga pomáha rozbehnúť energetické dráhy a človek sa potom cíti inak ak pravidelne cvičí. Odporúčam. :o)

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.12.19 19:01

SK
karma
114.00

joga je super a hlavne pohyb....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní