6 vecí, na ktoré treba myslieť pri výbere konferenčného stolíka

6 vecí, na ktoré treba myslieť pri výbere konferenčného stolíka

Nová moderná sedacia súprava, kreslo, vitrína s LED podsvietením, knižnica aj RTV stolík už stoja tam kde majú. O zábavu sa postará nový televízor s veľkou obrazovkou, ktorý sa tiež zakorenil na svojom mieste. A predsa máte pocit, že v obývačke ešte niečo chýba? Zabudli ste totiž na konferenčný stolík!

Ten zákonite patrí k sedacej súprave. Sedačka bez stolíka je ako jedálenský stôl bez stoličiek. Skôr ako začnete uvažovať nad materiálom či tvarom stolíka, mali by ste sa oboznámiť s určitými pravidlami spojenými s výberom stolíka. Čo si treba pri jeho výbere všímať? 

1. Výška stolíka


Ideálna výška stolíka je na úrovni sedačky. Stolík by nemal prevyšovať vaše kolená v sede. Tak dosiahnete pohodlie pri odpočinku. Nebudete sa musieť k stolíku krčiť. Ľahko naň dosiahnete a bez problémov naservírujete pochutiny či nápoje. Optimálna výška stolíka je 35 až 45 centimetrov.  V ponuke sú aj veľmi nízke stolíky v ázijskom štýle. V tomto prípade musí byť aj izba prispôsobená takémuto štýlu. K vysokej sedačke sa spomínané stolíky neodporúčajú. Ak však zvyknete sedávať na vankúšoch, pokojne zvoľte tento typ. 

2. Dĺžka stolíka

Ak si vyberiete príliš dlhý stolík, zvýši sa vaše nepohodlie. Na druhej strane, ak zvolíte príliš malý stolík, nesplní účel odkladacieho priestoru. Stolík by mal byť v dĺžke jednej tretiny, max. jednej polovice dĺžky sedačky. Súčasný trh prináša tzv. flexibilné konferenčné stolíky. Ide o rozkladacie stolíky, kde si v prípade potreby viete zväčšiť odkladaciu plochu. 

Odporúčame tiež: Ako zväčšiť malý priestor? Vyskúšajte naše tipy

Konfekčný stolík Attac – Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: Shutterstock®

Konfekčný stolík Attac – Nábytok Tempo Kondela

3. Šírka stolíka

Okrem iného prihliadajte aj na šírku stolíka. Stolík vás nemá obmedzovať. Je dôležité, aby bol zachovaný dostatočný priestor medzi sedačkou či kreslom a konferenčným stolíkom. Širšia ulička vám zabezpečí ľahšiu manipuláciu napr. s nápojmi. Odborníci udávajú min. 60 cm. 

 

4. Tvar stolíka

Dnes už neplatí, že konferenčný stolík má byť sklenený a štvorcový. Jednoznačne najobľúbenejší je stolík s oblými hranami. Dávajú mu prednosť predovšetkým rodiny s deťmi. Moderne pôsobí stolík atypického tvaru, tiež stolík zložený z viacerých menších s rozdielnou výškou. Oveľa praktickejšie sú jednoduché prenosné stolíky. Manipuláciu so stolíkom uľahčia kolieska. 

Odporúčame tiež: Vyberte si správne miesto pre knihy

Konfekčný stolík Julien – Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: Shutterstock®

Konfekčný stolík Julien – Nábytok Tempo Kondela

5. Sedačka alebo stolík?

Stolík vyberajte podľa sedacej súpravy. Tieto dva kusy nábytku sú úzko prepojené a ako prvé udrú návšteve do očí. Ak je vaša sedačka extravagantnejšia a modernejšia, púta pozornosť svojím dizajnom alebo farbami, voľte nenápadnejší, praktický stolík, ktorý dovolí vašej sedacej súprave vyniknúť. K sedačke menších tvarov a neutrálnych farieb odborníci naopak odporúčajú dizajnovo modernejšie konferenčné stolíky. Také, ktoré sú farebne výraznejšie a v kombinácií s viacerými materiálmi. 

Odporúčame tiež: Ako vyčistiť gauč? Poznáme triky na rôzne materiály!

Konfekčný stolík Tiber – Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: Shutterstock®

Konfekčný stolík Tiber – Nábytok Tempo Kondela

6. Materiál

Na výrobu konferenčných stolíkov sa využíva drevo, drevotrieska, lamino, sklo aj kov. Materiály sa často kombinujú. Najobľúbenejšie sú drevené stolíky, ktoré sa ľahko udržujú, ošetrujú, sú trvácnejšie a odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Oveľa väčšiu rôznorodosť ponúka skupina stolíkov z drevotriesky či lamina. V ponuke sú rôzne farby, vďaka čomu zákazník dokáže lepšie zladiť stolík s interiérom. Stolíky zo skla sú vhodné do malých priestorov, pretože dokážu priestor opticky zväčšiť aj zosvetliť. Zákazník si môže vybrať číre priehľadné alebo tmavé sklo. Sklené stolíky sú však náročnejšie na údržbu. Kovové konferenčné stolíky sú pevné, stabilné a trvácnejšie. Dostupné sú v matnom alebo lesklom prevedení. Dobre sa kombinujú s iným materiálom.

Viac na: www.temponabytok.sk

Zdroj: www.lenita.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 19.10.16 20:06

SK
karma
114.00

...áno, všetko treba brať do úvahy

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní