Ako čistiť televízor a zbaviť sa „paciek“ či prachu? Takto ho nepoškodíš!

Ako čistiť televízor a zbaviť sa „paciek“ či prachu? Takto ho nepoškodíš!

Opackaný televízor v domácnosti s malými deťmi nie je nič výnimočné. Deti sa rady s televízorom túlia, najmä keď sledujú roztomilé zvieratká či ich obľúbenú rozprávku. Odtlačkom rúk na televízore od deti sa teda určite nevyhnete. Teda vyhnete v prípade, ak ho máte namontovaný na stene a nie voľne položený v dosahu detí. Odstrániť „packy“ však nemusí byť jednoduché a rovnako tak aj utieranie prachu, nakoľko je obrazovka televízora dosť citlivá.

Buďte k sebe úprimní, kedy naposledy ste utierali obrazovku televízora? Už ste to vôbec niekedy robili? Pravdepodobne je televízor jednou z posledných vecí, ktoré by ste si dali na upratovací zoznam. Pravdou však ostáva, že aj na televízor sadá prach, a to aj napriek tomu, že to nemusíte vidieť hneď. Avšak, mali by ste si nájsť 10 minút vášho času a vyhradiť ho na vyčistenie televízora pre lepší a uspokojivejší filmový zážitok. Ako na to? Poradíme, ako čistiť LCD televízor, plazmový, OLED TV a pod. a čomu sa pri čistení dozaista vyhnúť.

Pozri aj: Maranta rebernatá – v interiéri vyniká listami s neobyčajnou kresbou

Ako často čistiť obrazovku televízora?

Aby ste zabránili hromadeniu nánosov na televízore, mali by ste ho čistiť raz týždenne. Nejde však o to, aby ste sa zbavili len prachu či odtlačkov prstov. Správnym čistením televízora predĺžite jeho životnosť a dokonca si doprajete lepší zážitok pri sledovaní seriálu, filmu či iných relácii. Samozrejme, budete sa aj lepšie cítiť v čistom prostredí bez prachu.

Ak sa do utierania televíznej obrazovky pustite, pripravte si utierku z mikrovlákna a čistič šetrný k obrazovke (ten si môžete zakúpiť spolu s televízorom). Okrem toho budete potrebovať aj dezinfekčnú utierku, a to na vyčistenie a dezinfekciu diaľkového ovládača. Prečo nevynechať pri upratovaní ani jeho čistenie? Predovšetkým preto, lebo sa na jeho povrchu nachádza oveľa väčšie množstvo baktérii než v záchodovej mise – a to je dobrý dôvod na to, aby sme si našli pár sekúnd na jeho dezinfekciu.

Profesionálny postup pri čistení plazmového, LCD, LED i OLED TV

Je úplne jedno, aký televízor sa rozhodnete vyčistiť. Tento postup platí pri všetkých typoch moderných televízorov.

 • Televízor vypnite – pred akoukoľvek činnosťou, ktorá zahŕňa odstránenie prachu či šmúh z obrazovky, je potrebné televízor vypnúť. Niektorí odborníci odporúčajú televízor vytiahnuť aj zo zástrčky, ale to pri moderných televízoroch nie je potrebné.
 • Zotrite prach – kľúčový krok v procese čistenia televízora. Použite jemnú handričku z mikrovlákna – pozor, musí byť suchá, a odstráňte prach z obrazovky. Rovnakú handričku môžete použiť aj na vyčistenie reproduktorov či káblov. Dôležité však je handričku vyprášiť, aby ste docielili lepšie odstránenie všetkého prachu.
 • Použite čistič na obrazovky – ako sme písali vyššie, na čistenie obrazovky (v prípade, že nejdú šmuhy a packy odstrániť suchou handričkou) môžete použiť aj špeciálny prípravok (vyberajte podľa typu obrazovky). Ten však nikdy nenanášajte priamo na obrazovku. Najskôr si ho nalejte alebo nastriekajte na handričku a až tak obrazovku vyčistite. Nezabudnite pretrieť tiež aj vrchnú a spodnú časť obrazovky.

Pred opätovným zapnutím televízora ho nechajte vyschnúť – nemalo by to trvať dlhšie ako 15 minút. Tiež si dávajte pozor, aby ste pri čistení nevyvíjali príliš veľký tlak na samotnú obrazovku televízora. Mohli by ste tak televízor pokaziť!

Neprehliadni: Ako urýchliť varenie? Spoznaj s nami super triky!

Čistenie diaľkového ovládača

V tomto prípade vám skvelo poslúži dezinfekcia či dezinfekčné utierky. Ak máte doma zásoby dezinfekcie, ktorú ste používali na ruky počas pandémie (COVID 19), tak pokojne môžete použiť tú. Nastriekajte ju na bavlnenú handričku, avšak nie vo veľkom množstve. Handrička by mala byť mierne vlhká a nie úplne mokrá – v opačnom prípade hrozí riziko pokazenia diaľkového ovládača.

Pred jeho čistením vyberte batérie, aby ste omylom neprestavili váš televízor, keď budete utierať tlačidla. Následne sa teda pustite do jeho čistenia. Zamerajte sa nielen na tlačidlá, ale aj medzery medzi nimi, pretože práve tam sa hromadia rôzne omrvinky zo zemiakových lupienkov, popcornu a iných maškŕt, ktoré ste si pri sledovaní filmu dopriali.

Zaujme ťa aj: Najlepšie triky, ako vyčistiť škáry medzi obkladačkami či na dlažbe


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Reibergerová 15.08.22 12:07

MR
karma
109.00

nie všetky čističe určené na tieto obrazovky sú dobré, mala som taký, že nechával hrozne šmuhy, ktoré bolo potrebné vyčistiť ďalším čističom

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 27.08.22 15:10

AS
karma
108.00

dosť často čistím TV aj ovládač- bývam pri hlavnej ceste, veľa vetrám a máme vždy veľa prachu v dome

 • 0
Odpovedať

Beáta Havala 02.11.22 08:44

BH
karma
-1.00

ja mam specialnu handricku ktorou z neho dam dole prach a tym moje cistenie televizora konci, na mokro by som ho necistila

 • 0
Odpovedať

Inga Lodr 07.11.22 08:12

IL
karma
-1.00

my mame antistaticke handricky, ja televizor len na sucho pretirem od prachu ale inak ho necisitm vôbec

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 12.11.22 13:15

LN
karma
-1.00

svokra uz u nich doma parkrat pretrela televizor mokrou handrou ale ja teda nie, ja ho ani necistim este by sa s nim cosi stalo

 • 0
Odpovedať

Anna Nusk 17.11.22 10:41

AN
karma
-1.00

televizor sme si kupovali od znacky orava a my ho necistime, iba co ho suchou handrickou od prachu utriem a tym koncim

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní