Najlepšie triky, ako vyčistiť škáry medzi obkladačkami či na dlažbe

Najlepšie triky, ako vyčistiť škáry medzi obkladačkami či na dlažbe

Či už na dlažbe, obkladačkách v kúpeľni alebo kuchyni, škáry nás dokážu poriadne potrápiť. Neplatí, že stačí zavolať majstrov, ktorí vám spravia vašu vysnívanú kúpeľňu alebo položia dlažbu na balkóne, terase či v chodbe. Tá ťažšia úloha nastáva potom. Časom sa totižto každá obkladačka alebo dlažba opotrebováva a rovnako to platí aj v prípade škárovacej hmoty, ktorá sa využíva na vyplnenie medzier medzi kachličkami.

Odborníci sa však zhodujú v tom, že ak siahnete po šedej škárovacej hmote, žiadne problémy vás trápiť nebudú. Šedá je totiž taká univerzálna, že sa nezašpiní – teda, aj keď áno, tak to na nej nevidno. Napríklad biela škárovacia hmota môže už po pár mesiacoch stratiť svoju farbu.

Zanesené škáry od prachu, nečistôt alebo dokonca od plesne, vyblednutá farba – to všetko môže opticky zmeniť priestor. Čo teda robiť v prípade, ak chcete vzhľad škár obnoviť, no zároveň nechcete všetko škárovať nanovo? Máme pre vás niekoľko skvelých trikov – domácich i profesionálnych. Ktoré skúsite?

Odporúčame aj: Starostlivosť o izbové rastliny v lete – 7 tipov, vďaka ktorým prežijú aj najväčšie horúčavy

prípravok na čistenie škár

Zdroj: Shutterstock®

Domáce čistiace prostriedky na škáry

  • Sóda bikarbóna a ocot – z týchto 2 ingrediencií si vytvorte hustú pastu, a to v pomere 3:1 (3 diely sódy a 1 diel octu). Pastu naneste na škáry prstom alebo ideálne staršou zubnou kefkou. Nechajte pôsobiť, jemne vykefujte a následne zmyte. Pozor však na to, na aké obkladačky či dlažbu túto pastu použijete. Ocot je škodlivý pre obkladačky vyrobené z mramoru alebo vápenca.
  • Bielidlo a jedlá sóda – pomôcť si môžete aj bielidlom na bielizeň (bielidlom na báze aktívneho kyslíka). Bielidlo môžete zohnať v tekutej i práškovej forme. Ak zvolíte práškovú formu, tak zmiešajte ¼ šálky bielidla so sódou. Nasypte na škáry a postriekajte vodou. Nechajte pôsobiť, vyčistite pomocou kefy s jemnými štetinami a povrch poutierajte. V prípade, že zvolíte tekuté bielidlo, tak zmiešajte jedlu sódu s cca ¾ pohárom bielidla. Nastriekajte na škáry a nechajte pôsobiť.
  • Peroxid vodíka, sóda a saponát – zmiešajte ¾ šálky sódy, ¼ šálky peroxidu a 1 lyžicu saponátu na riad. Vzniknutú pastu naneste na škáry, ktoré chcete vybieliť. Nechajte ju pôsobiť približne 15 minút a následne opláchnite teplou vodou.  

Gazdinky odporúčajú aj ďalšie domáce triky, ako je použitie zubnej pasty, amoniaku alebo odlakovaču na nechty. Zubná pasta sa často používa na vyčistenie podrážok na topánkach, tak prečo ju neskúsiť aj na škáry? Výsledkom nebudú len vyčistené škáry, ale aj prevoňaná miestnosť, ktorá bude voňať mentolom. Amoniak je síce účinný, ale pozor, aby neprišiel do kontaktu s vašou pokožkou, pretože môže na nej spôsobiť podráždenie. Na zažranú špinu gazdinky odporúčajú aj odlakovač na nechty, no ideálny je ten, ktorý obsahuje acetón.

Pozri aj: Čo s týmto ovocím? Vieme, ako skladovať avokádo správne, keď je rozrezané

parný čistič

Zdroj: Shutterstock®

Parný čistič do domácnosti

Ďalšou voľbou je využitie rôznych zariadení, ktoré nám starostlivosť o domácnosť uľahčujú. Odborníci odporúčajú vyskúšať parný čistič, ktorý je síce vyššou investíciou, no v domácnosti ho viete využiť rôznymi spôsobmi. Napríklad ním môžete vyčistiť rúru, umývadlá, ale aj škáry (teda dlažbu i obkladačky).

Parný čistič nielenže vyčistí a vybieli škáry, ale tiež pôsobí dezinfekčne. Pri použití totižto ničí veľké množstvo baktérií, ktoré sa nachádzajú na povrchu. Jeho výhoda tiež spočíva v tom, že ide o pomerne rýchle a jednoduché čistenie bez použitia chemických prípravkov a výsledok naozaj stojí za to. Dokonca je upratovanie, resp. čistenie domácnosti s jeho použitím oveľa rýchlejšie, takže aj šetrí čas.

Obnovovač farby i chémia z obchodu

Ak sa vám nechce vyrábať si domáce, ekologickejšie a šetrnejšie prípravky, môžete si zájsť do obchodu a kúpiť si hotové prípravky určené na obnovenie farby škár. Tie obsahujú účinné látky, ktoré majú bieliace a zároveň aj dezinfekčné účinky. Dostupné sú v tekutej forme, vo forme spreja a pod.

No v prípade, že ste vyskúšali už všetko možné aj nemožné a škáry sa vám nepodarilo vybieliť a prinavrátiť im ich pôvodnú farbu, ostáva vám už len jedno – obnovovač farby či bieliace pero na škáry. Ide o profesionálne produkty, ktoré si viete kúpiť priamo v obchode a presne v takom odtieni, aký mala vaša pôvodná škárovka.

Voliť môžete rôzne perá alebo fixky, ktoré majú bieliace účinky a nanášajú sa priamo na škáry. Počítajte však s tým, že ich možno budete potrebovať vo väčšom množstve. Ďalšou možnosťou sú špeciálne farby na škáry, ktoré sa nechávajú pôsobiť 1 až 2 hodiny.

Je teda len na vás, ktorú možnosť zvolíte. Pamätajte však na to, že vždy existuje nejaké riešenie, ktoré vám s problémom v domácnosti pomôže. Nemusíte automaticky voliť drahú prerábku len kvôli tomu, že niečo už nevyzerá ako nové!

Neprehliadni: Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Slováková 29.06.22 07:47

MS
karma
118.00

O sode bikarbone, octe ale aj o kyseline citronovej som už počula.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 29.06.22 10:38

KK
karma
111.00

zubná pasta je výborná

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 30.06.22 18:51

IM
karma
100.00

Zasa niečo nové o niečom som už vedela, ale aj nové dozvedela

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 27.08.22 15:12

AS
karma
108.00

najbližšie vyskúšam zubnú pastu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní