Kvetinové odrezky namiesto kvetov v kvetináči: Hit, ktorý dozaista osloví!

Kvetinové odrezky namiesto kvetov v kvetináči: Hit, ktorý dozaista osloví!

Pestovanie kvetov v domácnosti môže, ale ani nemusí byť náročné. Dôležité je len poznať to, ktorá rastlina miluje slnečné stanovište, ktorá ocení polotieň a ktorým sa darí v tieni. No dobre, okrem toho je vhodné poznať aj to, aké náročné sú kvety na zálievku, hnojenie či presádzanie.

Občas sa však izbovým rastlinám nemusí dariť. To môže každú dámu alebo iného pestovateľa nahnevať, a to najmä v prípade, ak daný kvet nebol práve najlacnejší. Spálené listy na kvetoch najčastejšie signalizujú, že majú príliš veľa slnka a teda ocenia kúsok tieňa. V prípade vošiek alebo iných škodcov je potrebné vedieť, akým spôsobom sa ich zbaviť.

Kvety sú krásnou ozdobou interiéru, ale ak ich máme veľa, môže naša domácnosť vyzerať ako džungľa. Naskladať všetky kvetináče na parapetnú dosku alebo ich rozmiestniť po celej domácnosti môže byť náročné. Avšak v tomto prípade na scénu nastupuje pestovanie odrezkov vo vode. Je to hit, ktorý si dozaista zamilujete, pretože odrezky kvetov môžete ponoriť do rôznych nádob s vodou a dokonca ich môžete umiestniť na chladničku či na stenu. Vytvoríte si tak zaujímavú dekoráciu, ktorú vám budú chváliť všetky susedky.

Odporúčame: Káva s pomarančovým džúsom: Nový ošiaľ sociálnych sietí, ale prečo?

pestovanie kvetov vo vode

Zdroj: pinterest.com/bhg/

Žiadne zakorenenie, ale pestovanie!

Nejde o žiaden nový výmysel. V podstate sa takýmto spôsobom odrezky rastlín zakoreňujú. Pri niektorých kvetoch totižto funguje zakorenenie práve vo vode – stačí len odrezať list a vložiť ho do pohára s vodou. Následne neostáva už nič iné len čakať, kým sa ukážu prvé korienky, aby ste izbovú rastlinu mohli zasadiť do zeme.

V tomto prípade však rastlinu do kvetináča sadiť nebudete. Vyberte si nejaké ozdobné fľaše, skúmavky alebo banky, ktoré majú zaujímavý tvar a v nich izbovky pestujte. Vyrobte si drevený stojan a skúmavku, poprípade aj viac skúmaviek, doň vložte. Drevený stojan môžete navŕtať na stenu alebo mu vyberte vhodné miesto v domácnosti.

Neprehliadni: Sukulent v tvare srdiečka: Toto dokonalé dielo prírody si určite zaobstaraj!

odrezky kvetov

Zdroj: pinterest.com/paisleyandsparrow/

Izbové rastliny vhodné na pestovanie z odrezkov

Mnohé izbové rastliny je možné množiť odrezkami. Vo všeobecnosti platí, že odrezky môžete odobrať zo zdravej rastliny kedykoľvek. Nemusíte teda čakať na vegetačné obdobie alebo obdobie, kedy sa rastliny presádzajú.

Rastliny, ktoré je možné pestovať z odrezkov vo vode:

 • Syngónium stopkatolisté (Arrowhead plant)
 • Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)
 • Monstera
 • Filodendron
 • Potosovec zlatý
 • Figovník kaučukový (Rubber fig)
 • Brečtan švédsky

Ak sa vám nedarí vypestovať si izbové rastliny, pretože jednoducho na to nemáte talent a všetky kvety vám zvädnú alebo „zahynú“ skôr, než vôbec vyrastú alebo vykvitnú, tak vyskúšajte tento spôsob pestovania. V podstate platí, že odrezkom kvetov musíte občas doplniť vodu. No ak ich budete pestovať v sklenených nádobách, tak budete presne vedieť, kedy im vodu doplniť.

Inšpiruj sa: Vlčí mak: Poznáš jeho využitie a účinky? Vyskúšaj tinktúru i olej!

pestovanie izboviek

Zdroj: pinterest.com/sg78

kvetinová dekorácia

Zdroj: pinterest.com/apollobox/

pestovanie vo vode

Zdroj: pinterest.com/hunkerhome/


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Maxianová 12.08.22 18:16

MM
karma
100.00

efektné, ale myslím, že len dočasne

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.08.22 21:04

karma
109.00

Je to pekné, zaujalo ma to.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 15.08.22 08:37

DB
karma
117.00

Zaujímavé...Aj bambus je vhodný na takéto pestovanie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní