Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!

Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!

Jarné teplejšie počasie nás prinútilo vytiahnuť tenisky, ktoré sme nedobrovoľne na jeseň odložili do skrinky. Aj keď platí, že topánky by sa mali odkladať po skončení sezóny vyčistené, nie každý na to myslí. Zo dňa na deň ich jednoducho odložíme a ďalej neriešime. Ak je to tak a vy ste teraz vytiahli tenisky špinavé, tak ich hoďte do práčky. Samozrejme, do práčky ich môžete dať aj v prípade, že ich už nosíte a máte pocit, že sa nosením zašpinili.

Je pravda, že obuv nepotrebuje čistiť tak často ako oblečenie, no jej pravidelné nosenie môže spôsobiť, že už nevyzerá ako nová. Ak si aj vaše topánky už čosi odžili, tak sa pustite do ich prania. Avšak pozor, nie všetku obuv je možné prať v práčke. Určite do nej nedávajte kožené topánky, balerínky, zimné čižmy a pod. Vyslovene sa bavíme o teniskách, predovšetkým o látkových teniskách. Ako vyčistiť tenisky? Osvojte si know-how prania tenisiek.

Rady odborníkov, ako prať tenisky

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že pranie tenisiek sa podstatne líši od prania oblečenia. Podľa odborníkov však existujú 2 základné pravidlá, ktorých by ste sa mali držať.

V prvom rade je potrebné poznať materiál, z ktorého sú tenisky vyrobené. Ak sú topánky vyrobené z kože alebo semišu, môžu sa pri praní v práčke poškodiť. Naopak, ak sú vyrobené zo syntetických materiálov (nylon, polyester), sú odolnejšie a vydržia aj viacnásobné pranie v práčke.

V druhom rade je potrebné rozhodnúť sa, či je pranie tenisiek v práčke potrebné alebo, či nie je postačujúce ich vydrhnutie ručne. Vo všeobecnosti platí, že ak sú tenisky vyrobené z odolnejšieho materiálu, je možné prať ich v práčke. Ak sú vyrobené zo sieťoviny, ideálnejšie bude ručné pranie, aby nedošlo k jej pretrhnutiu.

Pozri aj: Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!

ako prať tenisky v práčke

Zdroj: Shutterstock®

Ako prať tenisky v práčke?

Ak ste pevne rozhodnutí hodiť tenisky do práčky a nebaviť sa s ich ručným čistením, tak:

 1. začnite odstránením šnúrok, vložiek, kamienkov a všetkého, čo sa zaseklo v podrážke topánky – predídete tak zničeniu práčky zatúlaným kamienkom. Nehovoriac o tom, že z topánok by ste mali odstrániť aj všetko blato. V opačnom prípade nemusí dôjsť k vypraniu tenisiek hneď na prvýkrát.
 2. tenisky neperte samostatne – odborníci odporúčajú práčku naplniť uterákmi a tenisky vložiť do vrecka na topánky, čím zmiernite nárazy topánok na bubon práčky (najmä pri odstreďovaní) a tým predídete aj jej skorému opotrebeniu. Ak nemáte vrecúško na topánky, tak ponechajte v teniskách šnúrky, zviažte ich dokopy a pricvaknite do dvierok práčky – tenisky sa tak nebudú v práčke prerucovať.
 3. vyčistite podrážky – ak chcete mať istotu, že z práčky vytiahnete žiarivé tenisky, ktoré budú vyzerať ako nové, tak pred ich vypraním môžete vyčistiť podrážky. Vyskúšajte rôzne triky na vyčistenie podrážok – mnohí odporúčajú zubnú pastu, abrazívny čistiaci prípravok na riad alebo sódu bikarbónu zmiešanú s octom.  

Šnúrky a vložky „vyperte“ ručne. Šnúrky by sa mohli v bubne zaseknúť a práčku poškodiť, preto to radšej neriskujte. Z vložiek by sa mohla odlepiť látková vrstva, takže ich rovnako vyčistite v umývadle – ideálne s použitím pracieho prípravku.

Ako tenisky sušiť?

Možno sa vám pranie tenisiek zdalo ako hotová veda, ale nie je to tak. Sušenie je možno o niečo náročnejšie. Totižto tenisky by sa nemali sušiť v sušičke na bielizeň. To je základné pravidlo. Najideálnejšie je nechať ich uschnúť na vzduchu. Zaveste ich vonku, avšak dávajte pozor, aby na ne nepôsobilo priame slnečné žiarenie, pretože by mohli vyblednúť. Ideálne je sušiť ich na tienistom mieste. Ak nemáte možnosť nechať ich usušiť niekde vonku, tak ich zaveste na sušiak alebo položte na radiátor.

Potrebujete, aby boli suché čo najrýchlejšie? Tak aj na to existuje šikovný trik. Naplňte tenisky papierovými utierkami, ktoré natiahnu vlhkosť z tenisiek a tie tak vyschnú o niečo rýchlejšie. Papierové utierky môžete nahradiť aj bavlnenou vreckovkou alebo uterákom.

Odporúčame: Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Slováková 06.05.22 07:16

MS
karma
118.00

Zvykla som prať tenisky samostatne ale v sieťke. Po tomto článku už do práčky podľa rady prihodím aj pár uterákov.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 06.05.22 09:09

KK
karma
111.00

tenisky mám kožené, ale mám plátené espadrilky a tie si čistím ručne

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 06.05.22 09:40

MR
karma
109.00

tenisky periem v práčke bežne, dávam do obliečky na vankúš, ale na buduce prihodim ešte niečo

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.05.22 14:54

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 06.05.22 20:36

karma
-1.00

Tak to som nevedela rada vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.05.22 23:03

karma
113.00

Ja tiež periem tenisky v pračke.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 09.05.22 19:19

MR
karma
104.00

periem tenisky v práčke, ručne ich tak nevyperiem je to super

 • 0
Odpovedať

Tatiana Tomašovičová 10.05.22 15:11

TT
karma
-1.00

zatiaľ som nenašla odvahu prať tenisky v práčke, v obave či nestratia svoj tvar, takže ich čistím len ručne

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 16.05.22 12:59

BS
karma
100.00

Ja dávam tenisky do obliečky, super rada, najbližšie vyskúšam s uterákmi.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní