Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu za pár minút? 3 najúčinnejšie tipy overené skúsenosťami

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu za pár minút? 3 najúčinnejšie tipy overené skúsenosťami

Aj keď si kúpite rýchlovarnú kanvicu, v ktorej sa neusádza vodný kameň, tak to neznamená, že sa v nej určite usádzať nebude. V podstate je to len marketingový ťah s drahšou cenovkou, ktorý vás má nalákať. Veru, aj my sme sa už stretli s týmto „podrazom“, preto nám neostáva nič iné, ako rýchlovarnú kanvicu z času na čas vyčistiť.

Usadený vodný kameň v rýchlovarnej kanvici nie je ničím výnimočným. Jeho prítomnosť spoznáte pomerne rýchlo, a to v prípade, ak vám škrípe pod zubami pri pití lahodného čaju. Samozrejme, je okom viditeľný, takže ho v kanvici spozorujete veľmi rýchlo. Keď sa tak stane, tak vašimi najlepšími pomocníkmi budú práve tí domáci, ktorí sa nachádzajú azda v každej kuchyni.

Pozri aj: Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch

vodný kameň v kanvici

Zdroj: Shutterstock®

Tvrdá voda – postrach rýchlovarných kanvíc

Bývate v oblasti, kde z vodovodného kohútika tečie tvrdá voda? Je nám jasné, že problém s usadeným vodným kameňom riešite všade v domácnosti. A či už sú to vodovodné batérie, sprchový kút, hrnce alebo práve rýchlovarná kanvica. Je to kameň úrazu, ktorý sa časom objaví v každej kanvici.

V zásade môžeme hovoriť o usadeninách vápnika, ktorý sa nachádza v pitnej vode. Ak by sme mali povedať pravdu, tak vodný kameň nie je pre človeka nebezpečný. Problémom však je zohrievanie vody. Čím viac kameňa sa v kanvici nachádza, tým dlhšie sa voda zohrieva. Takto sa kanvica opotrebováva a z dlhodobého hľadiska môžeme hovoriť o zvýšenom riziku vypovedania jej služby. Zbytočne tak miniete nielen energiu, ale aj finančné prostriedky, ktoré v tomto prípade idú do vzduchu. A pritom je jej vyčistenie také jednoduché!

čo pomáha na vodný kameň

Zdroj: Shutterstock®

3 účinné a hlavne overené prostriedky

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice? Veľmi jednoducho. Všetko, čo potrebujete, je vodný kameň v kanvici, vodu a buď ocot, sódu bikarbónu, alebo citrónovú šťavu (poprípade kyselinu citrónovú).

Už v intrákových časoch som využívala najmä kyselinu citrónovú, ktorá má presvedčila o svojich kvalitách. Mnohí odporúčajú kyselinu rozpustiť v 2 až 3 lyžiciach vody a vyliať do kanvice. Následne treba nechať kyselinu pôsobiť zopár hodín, pridať vodu a nechať ju zovrieť. Mne sa však osvedčil jednoduchší spôsob. Stačí dať do kanvice vodu a nechať ju zovrieť. Po zovretí do nej nasypte kyselinu citrónovú a nechajte pôsobiť. Kyselina začne šumieť a postupne rozpúšťať vodný kameň. Ak sa vám nepodarí všetok vodný kameň odstrániť na prvýkrát, tak celý proces zopakujte.

Od maminy som sa zase naučila ďalší, avšak viac zapáchajúcejší spôsob, a to s použitím octu. Do kanvice nalejte vodu a ocot v pomere 1:1, kanvicu zapnite a nechajte zmes zovrieť. Po zovretí vodu hneď nevylievajte, ale nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Na jednej strane sa bude vo vašej kuchyni vznášať octový zápach, na tej druhej budete mať vyčistenú kanvicu od vodného kameňa.

Posledným tipom je sóda bikarbóna. Tú použite podobne ako v prvom prípade. S tým rozdielom, že sódu bikarbónu sa odporúča nechať pôsobiť cez celú noc.

Upozornenie: Ak využijete niektorý z našich tipov, tak nezabudnite kanvicu následne „vyvariť“. To znamená, že skôr, než si pôjdete spraviť kávu, tak nalejte do kanvice čistú vodu a nechajte ju prevariť. Vodu však vylejte a nepoužívajte na prípravu nápojov – tie by vám nemuseli byť po chuti.  

Neprehliadni: 3 spôsoby, ako použiť sódu bikarbónu v domácnosti: Toto ti uľahčí život!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alžbeta Remencová 13.08.19 10:04

AR
karma
103.00

ja cistievam octom :) niekomu ten zapach prekaza, ale podla mna to stoji za to. Kanvica je po takomto cisteni ako nova

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 13.08.19 12:50

AS
karma
108.00

všetky 3 tipy sú účinné

  • 0
Odpovedať

Alexandra Semanová 14.08.19 20:48

AS
karma
-1.00

Ďakujem za úžasné tipy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní