Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Spálňa by v ideálnom prípade mala byť orientovaná na sever, prípadne na severozápad alebo severovýchod. Severná strana zaručí príjemný chládok počas teplých dní. V takto orientovanej miestnosti bude vždy o čosi chladnejšie v porovnaní so zvyškom bytu.

Zároveň vás nezobudia slnečné lúče, ak si cez víkend chcete dopriať o čosi dlhší spánok. Ak ste však ranostaji a ranné slnko vás dobre naladí, bude pre vašu spálňu vhodnejšia východná strana.

Výber nábytku

Nábytok vyberajte podľa pôdorysu a rozmeru izby. Základ tvorí kvalitná a ​pohodlná manželská posteľ​. Ak ste ​single, myslite na to, že šírka lôžka by mala byť minimálne 80 cm. Čím širšia posteľ, tým väčšie pohodlie. V spálňovom nábytku nájdete rôzne ​skrine​, ​komody​, nočné aj kozmetické stolíky. Úložného priestoru nikdy nie je dosť.

Odporúčame prečítať: Vytvorte si doma vianočnú atmosféru

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Zdroj: Shutterstock®

Neprepchajte však izbu zbytočným nábytkom. Do malej miestnosti voľte posteľ s úložným priestorom. Nízke komody s nedostatkom úložného priestoru vymeňte za šatníkové skrine. Ak vám to rozmer miestnosti dovoľuje, doplňte nábytok rôznymi skrinkami a komodami, nezabúdajte ani na nočné stolíky, zrkadlá či stojanové lampy, ktoré zas dotvoria intímnu atmosféru.

Čomu sa v spálni vyhnúť? Počítačom a televíznym prijímačom, zbytočným stolíkom, na ktorých sa aj počas vášho voľna a času určeného na oddych kopí práca. Vyhnite sa aj veľkým rastlinám, ktoré budú vyžadovať prílišnú starostlivosť.

Odporúčame prečítať: DIY vianočné dekorácie - video tutoriály

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Zdroj: Shutterstock®

Rozmiestnenie nábytku

Ako prvé umiestnite lôžko. Ideálne je uložiť ho uhlopriečne k dverám. Dbajte na to, aby priechody okolo postele mali minimálne 70 cm. Druhú postavte skriňu, tak aby ste sa bez ťažkostí dostali k oblečeniu. Skriňa nesmie tieniť prirodzené svetlo z okna, ani zasahovať do dverí. K posteli patria ​nočné stolíky​.Svoje miesto majú pri záhlaví postele. Ostatný nábytok vyberajte podľa veľkosti miestnosti, vašich nárokov a tiež finančných možnosti.

Odporúčame prečítať: Oáza spánku: Ako vybrať správnu posteľ?

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Zdroj: Shutterstock®

Farby

Veľkú úlohu v spálni hrajú aj farby. Agresívne odtiene do spálne nepatria. Hoci červená môže zo začiatku pôsobiť vášnivo, po čase môže podnecovať k stresu a vnútornému nepokoju. Voľte preto nenásilné pastelové farby. ​Najvhodnejšie sú príjemné teplé odtiene, ktorých základom je hnedá, béžová, krémová či jemne oranžová farba. Teda také farby, ktoré pôsobia uvoľňujúco.

Odporúčame prečítať: Umývačky riadu Miele EcoFlex: maximálne výsledky za minimum času

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Zdroj: Shutterstock®

Doplnky

Ako prvé vám zrejme napadli vankúše. Vôbec sa nemusíte báť mať ich na posteli hneď niekoľko. V každom prípade by však mali ladiť s ostatným interiérom.

Obrázky alebo obrazy môžete zvoliť v rôznych prevedeniach, ich farebná a umelecká nálada by však takisto mala korešpondovať so zariadením a s ostatnými doplnkami spálne. Vhodné sú najmä obrazy s abstraktnými námetmi.

Záclony dnes už nemusia vyzerať ťažkopádne ako kedysi. Hlavnou úlohou záclon je zútulnenie priestoru, čo ale neznamená, že ich musíte mať za každú cenu. Na závesy radšej zabudnite, tie totiž opticky zmenšujú priestor, čo je najmä v panelákových spálňach zväčša neželaný efekt.

Odporúčame prečítať: Na Vianoce sa oplatí vynoviť kuchyňu

Ako zariadiť spálňu? Poradíme vám!

Zdroj: Shutterstock®

Práve opačne pôsobí ​zrkadlo​, ktoré by v spálni nemalo chýbať. Priestor opticky zväčšuje a svojím spôsobom aj presvetľuje. Moderné sú dnes veľké zrkadlá nainštalované na vstavaných skriniach. Pozor na to, aby zrkadlá neboli priamo oproti posteli. Takto umiestnené zrkadlo by malo opačný účinok.

Osvetlenie zvoľte tak, aby ste mali jedno väčšie, ktoré má dopad na celý priestor, a potom niekoľko menších bodových svetiel, ktoré v spálni dokážu vytvoriť príjemnú a intímnu atmosféru.

Police a poličky​ by v spálni takisto nemali chýbať. Najlepšie miesto pre ne je nad posteľou.

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk  


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 10.12.16 11:02

SK
karma
113.00

pekné spálničky

  • 6
Odpovedať

Mária Zámečníková 10.12.16 17:18

MZ
karma
-1.00

Všetko veľmi krásne zladené, ja som tento rok zaexperimentovala a išla do červených prvkov :)

  • 8
Odpovedať

Lucia Kobíková 10.12.16 22:18

LK
karma
100.00

Veľmi pekné inšpirácie :)

  • 5
Odpovedať

Ivana Mrázková 15.05.18 21:12

IM
karma
-1.00

Ďakujem za pekný článok, maľovanie a vybavovanie spálne nás čaká práve tento víkend a my sa stále ešte nerozhodli, ako to tam vlastne zariadime.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní