Dvere do interiéru: Posuvné alebo zatváracie – ktoré si vybrať?

Dvere do interiéru: Posuvné alebo zatváracie – ktoré si vybrať?
  • 31.01.2021
  • Michaela Kožáková

Dvere sú dôležitou súčasťou každého domova. Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako veľmi môže vzhľad dverí ovplyvniť dizajn celej domácnosti. Veľakrát je práve cena tým rozhodujúcim faktorom, ktorým sa riadime. Vybrať dvere do domácnosti nie je vždy tá najjednoduchšia úloha. Na trhu dnes existuje množstvo druhov, farieb, materiálov, štýlov dvier, takže výber je naozaj široký. Prvým krokom pri kúpe dvier je rozhodnúť sa, či chceme posuvné alebo klasické zatváracie. Samozrejme, záleží aj na tom, kam dvere umiestnime, aké miestnosti budú spájať, a takisto treba zvážiť i veľkosť priestoru a zaradenie iziebPre ktoré z dvier sa teda rozhodnúť? 

Neprehliadni: TOP trik ako vyčistiť rúru: Ide to aj bez námahy a celkom rýchlo!

Posúvacie dvere

Zdroj: pinterest.com

Moderný vzhľad

Posuvné dvere prichádzajú v rôznych variáciách. Presklené balkónové dvere svojou veľkosťou prispievajú k lepšiemu priechodu prirodzeného svetla. Drevené posuvné dvere zvyšujú kvocient krásy domu. Vďaka svojmu modernému, elegantnému vzhľadu dodávajú interiéru  príťažlivosti a jedinečnosť. Výhodou je, že posuvné dvere nevŕzgajú, nemusíte sa obávať hlučného zatvárania a neprekvapí vás ani žiadny prievan.

Na druhej strane inštalácia posuvných dverí je náročnejší proces, ktorý sa nezaobíde bez odborného a profesionálneho prístupu. Dráhu, po ktorej sa dvere posúvajú často ovplyvňujú  nečistoty, preto vyžaduje častú údržbu. Pri tomto druhu dverí je väčšie riziko poškodenia, pretože dvere sa môžu zaseknúť. Ďalšou nevýhodou je cena. Posuvné dvere nezavadzajú v priestore, avšak potrebujú priestor na stene (alebo v stene), kde budú umiestnené. Pri frekventovanom používaní, hromadení nečistôt v drážkach a pri zvyšovaní trenia sa môžu posuvné dvere ťažšie ovládať najmä, ak v jednej ruke máte podnos s marinovanými kuracími prsiami, ktoré sa chystáte dať na gril. 

Dvere

Zdroj: pinterest.com

Klasické riešenie

Krídlové dvere sú tradičnou voľbou. Nemajú žiadne špeciálne zárubne, zložitý systém alebo nasádzanie. Môžete si vybrať z niekoľkých materiálov a štýlov. Ak máte obmedzený rozpočet, radšej si kúpte kvalitné zatváracie dvere ako lacné posuvné, ktoré budú za pár rokov potrebovať servis alebo výmenu. Za nevýhodu možno považovať to, že klasické dvere potrebujú priestor pri otváraní a sú hlučnejšie. 

Samozrejme, je rozdiel, ak si vyberáte dvere na terasu, balkón, do obývačky alebo sprchového kútu. Vtedy okrem toho, či zvoliť posuvné alebo obyčajné dvere, sa treba zamerať aj na materiál a najmä dizajn. 

Pozri aj: Farby roka 2021: Dva protiklady, ktoré prinesú optimistické vyhliadky


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Juraj Podmanický 07.02.21 14:20

JP
karma
109.00

V interiéri sa dá byť aj bez dverí, na tam kde by ozaj mali byť je klasika asi najlepšia alternatíva. Ja si neviem predstaviť, že by som mal po stenách nejaké vodiace koľajnice ako v nejakej stodole.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:05

karma
127.00

klasické dvere nikdy nevyjdú z módy

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní