Už žiadne lieky! Poznáš všetky antistresové potraviny?

Už žiadne lieky! Poznáš všetky antistresové potraviny?

Vo svete zúri pandémia, a tá u mnohých ľudí vyvoláva viac stresu než obyčajne. Stres však bol každodennou súčasťou našich životov aj pred koronavírusom a ako dobre vieme, dlhodobý stres sa môže preklopiť až do toho chronického.

Ako zvládať stres bez toho, aby sme sa museli obrátiť na lieky? Pomôcť môžu napríklad antistresové potraviny, ktoré dokázateľne uvoľňujú napätie a chránia nás tak pred mnohými chronickými ochoreniami. Najcennejšia je azda ochrana pred kardiovaskulárnymi príhodami, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Sila zelenej

V boji proti stresu prírodným spôsobom sa, verte či nie, osvedčila zelená farba. Nie však tá z vodoviek či z temperiek, ale potraviny, ktoré majú zelenú farbu. Ako prvého bojovníka proti stresu spomenieme prášok matcha, ktorý zaraďujeme medzi silné antioxidanty a mocné zelené čaje. V tomto zelenom rebríčku však matcha nie je sama.

Proti stresu si naordinujte napríklad horčíkom preplnený mangold, artičoky bohaté na prebiotiká a zdravú vlákninu, petržlenovú vňať bojujúcu proti oxidačnému stresu a tiež brokolicu s vysokým obsahom horčíka, vitamínu C a kyseliny listovej.

Odporúčame: Návod, ako maškrtiť bez výčitiek: Drž sa týchto pravidiel!

brokolica proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

Upokojujúce bielkoviny

Vedeli ste, že srdce a pečienka z organického hovädzieho a hydinového mäsa obsahuje veľa kyseliny listovej a riboflavínu, čo sú silné antistresové vitamíny zo skupiny B? Za zdroj bielkovín proti stresu považujeme ďalej aj vajíčka a mäkkýše, ktoré sú bohaté na aminokyseliny zlepšujúce náladu.

Dôležitým a zdravým zdrojom bielkovín proti stresu sú aj tučné ryby, akými sú sardinky či lososy bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D, čo sú taktiež zložky dokázateľne zlepšujúce náladu.

Ovocie aj zelenina

Na ktorom zozname potravín s pozitívnym účinkom na človeka by mohli chýbať čučoriedky? Tieto malé fialové plody bojujú aj proti stresu, a to najmä vďaka vysokému obsahu flavonoidov. A ďaleko nezaostávajú ani sladké zemiaky alias bataty. V súvislosti s ich protistresovými účinkami hrá dôležitú úlohu vitamín C, sacharidy a tiež vysoký obsah draslíka.

čučoriedky proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

Draslíkom, ale aj horčíkom, zinkom aj mangánom, čo sú všetko upokojujúce minerály, disponuje aj cícer. Aj keď je ešte potrebné urobiť viac testov na ľuďoch, ako protistresová zelenina sa javí aj cesnak, ktorý navyše bojuje aj proti úzkosti a depresii. 

Zbohom, stres!

Aj ďalšie potraviny vám vedia pomôcť dostať sa do pohody. Je to napríklad kamilkový čaj, fermentovaný šalát kimchi, slnečnicové semienka či pasta tahini zo sezamových semienok. Nezabúdajme však ani na to, že proti stresu sa dá bojovať aj pohybom (skúste napríklad antistresovú jogu), odpočinkom a ďalšími relaxačnými aktivitami.

Inšpiruj sa: Najväčšie chyby pri kompostovaní: Ako ho neúmyselne sabotujeme?!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 06.02.21 10:42

ĽŠ
karma
100.00

Overené potraviny, ktoré sa za nielen týmto účelom oplatí zaradiť do jedálnička.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.02.21 15:42

MM
karma
100.00

dobré rady, ešte lepšie vypnúť správy, obmedziť internet a fb

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 07.02.21 05:47

KS
karma
133.00

Ešte som nepočula nič o antistresových potravinách, ale celkom ma prekvapil zelený čaj, pijem ho každý deň, tak možno preto sa cítim v pohode :-) Prekvapilo ma, že tam nie je spomenutá aj čokoláda :-D

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.02.21 22:16

JK
karma
100.00

Ešte som o nich nepočula no zaradím ich viac do jedálnička

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:47

SK
karma
113.00

Super článoček :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní