Chcete mať zdravé deti? Poradíme vám, ako na to hravou formou!

Chcete mať zdravé deti? Poradíme vám, ako na to hravou formou!

Každý rodič na svete chce mať zdravé deti, na tom sa zhodneme azda všetci. A asi sa všetci zhodneme aj na tom, že najviac zdravej výživy dáva deťom jedlo. Práve zdravé stravovacie návyky sú teda jasnou alfou a omegou toho, ako vychovať zdravé deti a navyše deti, ktoré si návyky ponechajú aj v dospelom živote.

A ak ich týmto návykom budete viesť dostatočne sofistikovane a najmä hravou formou je veľká šanca, že budú k zdravému životnému štýlu viesť aj svojich potomkov, teda vaše vnúčatá a podarí sa im to.

Raňajky sú základ

Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že 1 zo 7 detí odchádza ráno z domu s prázdnym žalúdkom. A to je chyba. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a niekoľkonásobne to platí najmä pre našich najmenších. V raňajkách totiž nachádzajú dostatočné množstvo energie na to, aby sa v škole sústredili, boli produktívni a s energiou si vystačili až do obeda.

Pravdou je, že aj tie deti, ktoré ráno jedia, v skutočnosti po väčšine jedia raňajky nedostatočnej výživovej hodnoty. Práve takéto raňajky rapídne zvýšia hodnoty cukru v krvi, no nie nadlho. Energia tak odíde rýchlejšie, než prišla.

Náš tip! Neviete, ako deti prinútiť jesť zdravé raňajky? Skúste variácie ovsenej kaše s ovocím, ktoré obľubujú, domácu granolu z ingrediencií, ktoré zbožňujú alebo celozrnné pečivo so smotanovou nátierkou a zeleninou, z ktorej vytvoríte ich obľúbené zvieratká. Kreatívne podávanie jedla sa vám určite osvedčí aj pri ostatných chodoch.

Odporúčame ti: Kontroverzné uspávanie plačom: Nechať dieťa vyplakať alebo nie?

servírovanie jedál

Zdroj: Shutterstock®

Príprava jedla ako zábavná aktivita

Príprava jedla sa začína už v obchode, kde kupujete ingrediencie na plánované chody. Aby deti pochopili, aké ingrediencie sú zdravé a prečo, musíte veľa vysvetľovať. S väčšími deťmi sa dokonca oplatí čítať aj zloženie jednotlivých potravín a učiť ich o ich pôvode. 

Menšie deti bude baviť, ak ich zapojíte do samotného procesu varenia. Samozrejme si ich za pomocníkov nevolajte vtedy, keď varíte nedeľný obed pre celú rodinu. Prizvite ich však keď máte čas a pripravujete niečo jednoduché a niečo čo milujú, napríklad domácu pizzu či vynikajúce palacinky. 

Náš tip! Ak budete deti do procesu varenia zapájať od skorého veku je viac než možné, že budú v budúcnosti nápomocnejšie aj pri upratovaní a udržiavaní domácnosti, napríklad aj pri veľmi nepopulárnom umývaní riadu.

aktivity s deťmi

Zdroj: Shutterstock®

Plný tanier odradí

Na záver si povieme niečo o servírovaní jedla a jeho dochucovaní. Je viac než isté, že deti nepotrebujú zjesť toľko čo dospelí. Často sa stáva, že my rodičia na to zabúdame a na tanier im toho nakladáme priveľa. Môže to mať až dva nežiadúce účinky. V tom horšom prípade sa bude dieťa prejedať a bude mať nadváhu či dokonca obezitu a v tom druhom prípade zasa dieťa od jedla odradíte. Jediné, pri čom uberať nemusíte sú porcie ovocia a zeleniny.

Na uzde sa držte aj pri dochucovaní jedál. Deti by totiž mali denne zjesť maximálne 4 gramy soli, čo určite dostávajú. Preto je vhodné držať sa pravidla menej je niekedy viac. Pamätajte, že dosoliť sa dá vždy priamo na tanieri!

Náš tip! Neviete, koľko by malo vaše dieťa zjesť počas dňa? Držte sa starého dobrého pravidla, ktoré hovorí, že do 6 rokov života by dieťa malo zjesť maximálne 1500 kalórií za deň. Vo veku od 6 do 10 rokov by deti nemali zjesť viac ako 1800 kalórií. Ide približne o tretinu z vášho denného kalorického príjmu.

Inšpiruj sa: Trendom roku 2021 je nesebeckosť: Výhody dobrovoľníctva ťa šokujú!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.02.21 07:29

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 08.02.21 09:34

MR
karma
104.00

je to pravda, aj naše deti rady pomáhajú pri varení a pečení, berú to ako hru a taktiež to potom rady spapkajú :-)

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.02.21 22:01

karma
109.00

Veru, niekedy deti nechcú jesť,to je pravda.Tiež sa snažím vnukovi tanier ozdobiť,poukladať zeleninku do nejakého tvaru a hned mu lepšie chutí :-D

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:40

SK
karma
113.00

Super rady :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní