Nutnosť či vymoženosť? Zisti, či je potrebné prať nové oblečenie!

Nutnosť či vymoženosť? Zisti, či je potrebné prať nové oblečenie!

Nové oblečenie a textílie sprevádza jeden veľký otáznik – má sa prať predtým, než ich prvý raz použijeme alebo si môžeme pranie, sušenie a žehlenie jednoducho odpustiť? Bez ohľadu na to, ako to robíte vy a čo si o tom myslíte, my sme pátrali po pravde podloženej faktami. Prať nové oblečenie a textílie alebo netreba?

Otázka voľby

Akokoľvek usilovne pátrame po správnej odpovedi zisťujeme, že správna odpoveď asi neexistuje a ide čisto o vec osobnej voľby. Aj keď odborníci tvrdia, že si pokojne nové tričko môžete obliecť už priamo v obchode, odporúčanie znie zaťať zuby a vydržať, až kým odev preventívne neoperiete, hoci aj na krátkom programe a na nízkej teplote.

Odporúčame: Vďačný potosovec zlatý: Ako zabezpečiť, aby sa mu doma darilo?

šetrnné pranie

Zdroj: Shutterstock®

Nepranie nesie riziká

Rovnaké odporúčanie platí aj o uterákoch, obliečkach, dekách, ostatnom oblečení a ostatných textíliách. Možno sa pýtate prečo a odpoveď je celkom jednoduchá. Každý kus oblečenia či inej textílie prechádza zložitým výrobným procesom a následne balením a transportom.

Všetky tieto úkony predstavujú určité riziko toho, že bola látka vystavená chemickým látkam, ktoré môžu v konečnom dôsledku podráždiť pokožku, a to najmä tú citlivú. Aj preto je odporúčanie skôr prať, než neprať, aby sa nestalo že sa vaša pokožka nepríjemne začervená či bude svrbieť. 

Osobitnou kapitolou sú podľa odborníkov rifle a odevy z rifľoviny. Ak totiž rifľovinu pred nosením neoperiete, riskujete že látka pustí farbu a zašpiní tak inú časť vášho odevu alebo napríklad čalúnenie, na ktoré si sadáte. Aj z tohto pohľadu sa oplatí nové odevy určite oprať.

na koľko prať nové oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

Robte to takto

Aj keď je pranie nových látkových vecí len na vás, všeobecné odporúčanie je prikloniť sa skôr k tej hygienickejšej verzii. Pred opratím nových textílií si vždy preštudujte štítok a snažte sa ho rešpektovať v plnej miere. Platí zásada, že ak chcete, aby vaše nové veci vydržali dlhšie, mali by ste ich prať v studenšej vode a ubrať by ste mali aj z otáčok pri odstreďovaní vody.

Najšetrnejšie sa k oblečeniu a textíliám nespráva ani sušička. Pre predĺženie ich životnosti sa preto odporúča mokré veci vyvešať a sušiť ich ideálne na čerstvom vzduchu a nie priamo na slnku.

Pozri aj: Rôzne typy bolesti brucha: Jednoduchá mapa odhalí, čo sa ti telo snaží naznačiť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Darina Božiková 08.02.21 13:39

DB
karma
114.00

myslím, že je dobre prať veci pred prvým použitím ,aspoň pre istotu. nevieme čím sú výrobky ošetrené, ani kto sa ich pred nami dotýkal, prípadne si ich skúšal.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.02.21 21:12

JK
karma
100.00

Ja osobne vždy periem nové veci

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.02.21 07:59

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.02.21 19:29

MM
karma
100.00

automaticky periem všetko, či oblečenie, tak aj uteráky, obliečky, ani som neuvažovala o opaku

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:36

SK
karma
113.00

Ja periem vždy nové veci. Človek nikdy nevie, čo vlastne hodí na seba bez toho aby to bolo vyprané. :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní