Trendom roku 2021 je nesebeckosť: Výhody dobrovoľníctva ťa šokujú!

Trendom roku 2021 je nesebeckosť: Výhody dobrovoľníctva ťa šokujú!

Vedeli ste, že byť dobrovoľníkom sa oplatí? Výhody dobrovoľníctva sú totiž doslova šokujúce a niektorí vedci dokonca tvrdia, že dokáže predĺžiť život.

Dobrovoľníctvom si teda údajne dokážete dopomôcť k pevnejšiemu zdraviu, no pravdepodobne sa jeho vykonávaním aj zaradíte medzi trendy ľudí. Práve nesebecký prejav v podobe pomoci iným bude totiž moderný v roku 2021.

Trendom je pomáhať

Zatiaľ čo vlani nás valcovali trendy ako otužovanie či kváskovanie, tento rok to bude niečo celkom iné, oveľa šľachetnejšie. Moderné je totiž dobrovoľníctvo a pomoc ľuďom v núdzi, ťažko skúšaným organizáciám či dokonca zvieratkám. Možností je mnoho a stačí si vybrať to, čo vás bude ako dobrovoľníka napĺňať najviac.

Svoj čas tak môžete venovať napríklad zvieratkám v útulkoch, osamelým ľuďom v seniorských domovoch, ľuďom bez domova alebo napríklad životnému prostrediu. To všetko samozrejme v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami.

Odporúčame: Ako ušetriť čas pri varení? Týchto 7 trikov potrebuješ poznať!

ako pomôcť planéte

Zdroj: Shutterstock®

Niečo dáte, niečo získate

Poďla typu dobrovoľníckej práce vieme iným venovať svoj čas, skúsenosti, fyzické sily či znalosti. Aj keď je dobrovoľníctvo niečo, čo robíme bez nároku na finančnú odplatu, predsa si z neho niečo odnášame. Vedecké štúdie preukázali, že dobrovoľnícka práca pôsobí pozitívne na ľudské zdravie, a to v mnohých smeroch.

Čo sa zdravia telesnej stránky týka, podľa štúdií u pravidelných dobrovoľníckych pracovníkov znižuje riziko vznikuje hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku a pozitívne údajne vplýva aj na mozog. Pozorovaním tisícky švédskych seniorov sa totiž zistilo, že hodina dobrovoľníctva týždenne praktizovaná po dobu piatich rokov u nich dokázala znížiť riziko vzniku demencie.

činnosti pre seniorov

Zdroj: Shutterstock®

Odporúča sa osamelým

Nesebecké činnosti, akou dobrovoľníctvo určite je, pôsobia na človeka pozitívne aj po psychickej stránke. Odporúča sa praktizovať napríklad tým z nás, ktorí sa cítia osamelo a majú pocit, že nikoho už v živote nemajú, čo sú často starší ľudia. Výskumy preukázali, že takáto forma činnosti dokáže dať osamelým ľuďom nový zmysel života a pocit, že sú stále potrební.

Navyše sa tak viac zaraďujú do komunitného života, nájdu si nových priateľov a sú vo všeobecnosti oveľa šťastnejší. Všetky tieto skutočnosti vedú k záveru, že pravidelné dobrovoľníctvo môže človeku predĺžiť život, a to naozaj stojí za to.

Inšpiruj sa: 10-minútové ranné cvičenie podľa MadFit: Prekvapí ťa svojimi účinkami!

- Anketa

DÁTE SA V ROKU 2021 NA DOBROVOĽNÍCTVO?

Odpovedali 4 ľudia  

Znie to super, vyskúšam!
25%
Robím to už dávno, budem len pokračovať.
25%
Ešte neviem, či to je pre mňa.
50%
Nie, čas venujem niečomu inému.
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 05.01.21 13:51

MM
karma
100.00

presne ako píšu, osamelosť sa určite dá riešiť dobrovoľníctvom, ten pocit byť užitočný je na nezaplatenie

  • 0
Odpovedať

Natália Šugrová 05.01.21 15:13

karma
-1.00

Snáď by nebolo na škodu začať si viac všímať osamelých či starších ľudí vo svojom okolí. Osloviť ich, porozprávať sa, vypočuť ich a pokúsiť sa im pomôcť. Sama som si všimla ako to na nich pozitívne vplýva.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.01.21 09:01

ĽŠ
karma
100.00

Možností je v tomto smere naozaj mnoho, stačí si vybrať.

  • 0
Odpovedať

Jozef Klement 15.06.21 12:14

JK
karma
-1.00

Ďalším trendom je podla mna aj livestreaming, čo sa ukázalo práve minulý rok, keď bolo všetko zavreté a títo to podla mna vyhrali uplne na plnej čiare :D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní