Efektívne a ekologicky: Ako na správne používanie umývačky riadu?

Efektívne a ekologicky: Ako na správne používanie umývačky riadu?

Debaty o tom, či je umývanie riadu v umývačke riadu ekonomicky či ekologicky výhodnejšie ako umývanie riadu v ruke, trvali dlhé roky. Napokon sa však ukázalo, že spoľahnúť sa na umývačku riadu sa v tomto ohľade naozaj oplatí. Umývačka totiž dokázateľne šetrí váš čas, vodu, energiu a dokonca i saponát. Ani tá najmodernejšia umývačka riadu však nebude fungovať efektívne a s ohľadom na planétu sama od seba. Ako na správne používanie umývačky riadu, aby umývala efektívne a ekologicky zároveň?

Nie je umývačka ako umývačka

Ako to už býva ani výber umývačky riadu netreba podceniť. Nie každá umývačka totiž dbá na šetrenie energie či vody a výmenu umývačky zvážte aj vtedy, ak máte doma viac ako 10-ročný model, ktorý je z ekologického hľadiska, takpovediac, nevyhovujúci. Pri výbere vám pomôžu energetické štítky, ktoré nájdete nalepené na každom jednom spotrebiči a tiež informácie online. Nezabúdajte ani na vhodnú veľkosť umývačky – pre jedného človeka postačí menší a kompaktnejší spotrebič, ktorý bude zároveň efektívnejšie pracovať. Pre rodinu zvoľte skôr väčší model, aby nemusel bežať niekoľkokrát denne.

Pozri aj: Vieš, čo spôsobuje vitamínová podvýživa? Pozor, môže byť smrteľná!

eco umývačka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Odborníci ďalej hovoria aj o tom, aké umývačky riadu sú najpraktickejšie. Sú to tie, ktoré majú na príbor predpriravený zásobník a príbor sa doň ukladá naležato vedľa seba. Výborné sú aj umývačky riadu, v ktorých sa jednotlivé poschodia dajú upravovať podľa potreby. Čo sa dostupných programov týka, odborníci odporúčajú zvoliť umývačku, ktorá má vhodný program aj pre prípad, že je poloprázdna alebo tie, ktoré majú vopred prednastavené eko programy. Tie zväčša umývajú aj niekoľko dlhých hodín, no robia tak oveľa šetrnejšie než pri krátkych či expresných programoch. Takéto umývačky riadu sú vhodným adeptom pre eko domácnosť, ak takú vediete.

Umiestnenie a eko saponát

Vedeli ste, že aj na umiestnení umývačky riadu vo vašej kuchyni záleží? Je to tak. Čo sa neodporúča, je umiestnenie umývačky vedľa chladničky. Tá totiž musí pre teplo sálajúce z umývačky chladiť doslova ako divá, čo vedie k zvýšenej spotrebe elektrickej energie a tiež k rýchlejšiemu opotrebúvaniu chladničky. Okrem umiestnenia tiež môžete ovplyvniť to, aký saponát do umývačky riadu dávate. Ak chcete byť naozaj ekologickí, choďte si ho načapovať do vlastnej fľaše do jednej z bezobalových predajní. V tomto prípade sa nemusíte obávať ani o zloženie daného prípravku. Vo všeobecnosti je ekologickejší tekutý či práškový prípravok bez pridaných fosfátov a ropy, ideálne vo väčšom balení alebo ako už bolo spomenuté, úplne bez obalu.

ako funguje umývačka

Zdroj: Shutterstock®

Zodpovedná obsluha

Postupne sa presúvame k tomu, čo môžete pre ekologickejší chod vášho zariadenia spraviť vy. Pravidlá používania umývačky riadu sú pritom jasné ako facka. Zásadou číslo jeden je vyhýbať sa púšťaniu poloprázdnej umývačky, a to najmä v prípade, že váš spotrebič nedisponuje vhodným programom. Pre efektívne využívanie umývačky teda radšej počkajte, kým sa úplne nenaplní. Z ekologického pohľadu je tiež dobré vynechať predplákávanie a teplota by mala byť nastavená maximálne niekde okolo 50 stupňov Celzia. Aby sme šetrili energiu a zároveň i planétu, mali by sme vynechať sušenie, ktoré umývačka ponúka a namiesto toho by sme mali po dokončení umývania otvoriť dvierka umývačky a nechať riad vysušiť prirodzenou cestou. Dodržiavaním týchto zásad pri obsluhe umývačky budete zasa o krôčik bližšie k tomu viesť udržateľnejší život.

Odporúčame: Ako používať esenciálne oleje? Tu je 7 tipov na účinné a bezpečné použitie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 12.10.20 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Rady, ktorých sa oplatí držať!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 12.10.20 09:22

KK
karma
105.00

dobrá umývačka riadu je v domácnosti hotový poklad

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní