Vieš, čo spôsobuje vitamínová podvýživa? Pozor, môže byť smrteľná!

Vieš, čo spôsobuje vitamínová podvýživa? Pozor, môže byť smrteľná!

Vitamíny a minerály fungujú v tele v akejsi symbióze. Spoločne totiž zabezpečujú stovky procesov v ľudskom tele a bez nich by organizmus fungoval ako švajčiarske hodinky len veľmi ťažko.  Nedostatok vitamínov v tele však nie je vôbec zriedkavý problém a niektoré z nich nám dokonca chýbajú úplne. Pozor, extrémna vitamínová podvýživa môže byť až smrteľná.

Céčko pre život

Z vitamínového portfólia sa najčastejšie spomína vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová. Ide o vitamín rozpustný vo vode, čo znamená, že aby ho malo telo dostatok, musíme ho denne prijať, a to ideálne v dostatočnom množstve. Vplyv vitamínu C na zdravie by sa pritom nemal podceňovať. Okrem iného zabezpečuje tvorbu kolagénu, správnu funkciu metabolizmu, antioxidantov a má čo povedať aj do vstrebávania železa, hojenia rán či vzniku neurotransmiterov ako je dopamín či adrenalín. To však nie je všetko. Vitamín C je dôležitý pre imunitný systém, kardiovaskulárny systém a spomína sa v súvislosti s liečbou diabetu či rakoviny.

Odporúčame: Čo signalizuje vyrážka na jazyku? Je to bežný alebo vážny problém?

symptómy skorbutu

Zdroj: Shutterstock®

Smrteľný skorbut

Nedostatok vitamínu C v tele spôsobuje mnohé zdravotné ťažkosti, o tom niet žiadnych pochýb. Ak však dochádza k extrémnemu úbytku a tento stav trvá týždne či dokonca mesiace, objavia sa príznaky skorbutu. Skorbut sa prejaví už po mesiaci céčkovej podvýživy prostredníctvom miernejších príznakov, akým je nevysvetliteľná slabosť a únava, neustála podráždenosť, nechuť do jedla, zvýšená teplota či bolesť v dolných končatinách. Po mesiaci a do troch mesiacov sa však objavia vážnejšie problémy, medzi ktoré patria:

 • anémia,
 • krvácanie ďasien,
 • podkožné krvácanie,
 • krvácanie tráviaceho traktu,
 • opuchnuté modriny na vlasovej pokožke,
 • tmavé až čierne modriny najmä na nohách,
 • zubné kazy,
 • opuchy kĺbov,
 • bolesti na hrudi a ťažkosti s dýchaním,
 • suché oči, ich krvácanie a ťažkosti so zrakom,
 • výkyvy nálad, podráždenosť a depresia,
 • bolesti hlavy.

Aj keď sú všetky tieto ťažkosti nepríjemné, neliečený skorbut môže vyústiť až do oveľa väčších zdravotných problémov. Patrí medzi ne vážne štádium žltačky, rozsiahla bolesť, opuchy, hemolýza (rozpad červených krviniek), vnútorné krvácanie, vypádavanie zubov, neuropatia (najmä dolných končatín), zlyhávanie orgánov, kŕčovitosť a v neposlednom rade kóma. Neliečený skorbut môže mať až fatálne následky. 

zdroje vitamínu C

Zdroj: Shutterstock®

Zdroje vitamínu C

Extrémny nedostatok vitamínu C v organizme býva našťastie v súčasnosti naozaj zriedkavý. Dospelá žena by mala denne prijať 75 mg vitamínu C, u mužov je dávka vyššia – 90 mg. Za najlepšie zdroje vitamínu C považujeme sladké papriky, papáju, brokolicu, špenát, kel, ružičkový kel, citrusové plody, kivi, jahody, maliny, čučoriedky, ananás, mango, paradajky, melóny, hrach, karfiol či zemiaky. Pamätajte, že akákoľvek úprava týchto surovín bohatých na vitamín C jeho obsah znižuje, preto je najlepšie konzumať ich čo možno najčerstvejšie.

Pozri aj: Je TOTO najlepšia prevencia pred infarktom?! Vedci tvrdia, že áno!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.09.20 07:30

ĽŠ
karma
100.00

Extrémna vitamínová podvýživa je naozaj veľmi nebezpečná až smrteľná.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 14.09.20 22:08

karma
109.00

V dnešnej dobe by naozaj nikto nemal trpieť nedostatkom vitamínu C a celkovo všetkými vitamínmi.Na trhu je dostatok ovocia a zeleniny.My máme vlastnú záhradu,kde si pestujeme zeleninku a aj dostatok ovocných stromov,tak máme veľké množstvo prísunu vitamínov.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní