Hnojenie izbových rastlín – ako na to, aby sa rastlinám darilo?

Hnojenie izbových rastlín – ako na to, aby sa rastlinám darilo?

Čo všetko by mala zahŕňať starostlivosť o izbové rastliny? Samozrejmosťou by malo byť pravidelné polievanie, u niektorých rastlín pomerne časté, u iných zriedkavejšie. Taktiež by sme mali rastline zabezpečiť dobré svetelné podmienky. Niektoré obľubujú plné svetlo, iné skôr polotieň. Z času na čas je tiež nevyhnutné myslieť na presádzanie. Ak už rastlina doslova vyteká z kvetináča, potrebuje väčšiu nádobu. U rastlín, ktoré vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, je tiež nevyhnutné myslieť na pravidelné rosenie listov.

Čo ďalšie rastliny potrebujú? Niektoré napríklad i občasný strih, no u väčšiny z nich napríklad nemožno zabúdať na hnojenie. Kedy rastliny potrebujú hnojivo a akých zásad sa držať pri hnojení? Poradíme vám!

Ako sa prejavuje u rastlín nedostatok živín?

Izbové rastliny nám obvykle vedia dať najavo, že sa im niečo nepáči, či už je to nedostatok alebo nadbytok vody, zlé svetelné podmienky alebo aj nedostatok živín. Neraz však mávajú tieto problémy aj podobné príznaky, preto je po príčine ich vzniku potrebné viac pátrať. Ak sa však rastline nedarí napriek tomu, že ju zalievame správne, má toľko svetla, koľko potrebuje, má aj správnu vzdušnú vlhkosť a nepotrebuje práve presádzanie, je vhodné zvážiť potrebu hnojenia. 

Na nedostatok živín môžu u izbových rastlín poukazovať tieto príznaky:

 • pomalý rast,

 • slabé a tenké stonky,
 • slabé kvitnutie alebo úplné nekvitnutie,
 • neobvykle bledé sfarbenie listov, 
 • abnormálne malé listy,
 • opadávanie listov,
 • žlté škvrny na listoch,
 • vyššia náchylnosť k chorobám a škodcom.

Kedy a ako často hnojiť izbové rastliny?

V prípade hnojenia izbových rastlín vo všeobecnosti platí, že hnojivo by sme rastline mali poskytovať vždy v čase rastu, čo je spravidla od jari do jesene. To platí v prípade väčšiny bežných izbových rastlín, ktoré nachádzame v domácnostiach. Tieto izbovky v zime, teda v čase pokoja, nehnojíme. Ak však pestujeme rastliny, ktoré kvitnú aj počas zimy, ako je napríklad vianočný kaktus či orchidea, je potrebné aj hnojenie v čase ich kvitnutia, hoc i v zime. 

Čo sa frekvencie hnojenia týka, tu sa treba riadiť tým, aké hnojivo používame a akú rastlinu pestujeme. Na každom zakúpenom hnojive nájdeme návod na použitie a v rámci toho je aj uvedené, ako často sa odporúča dané hnojivo používať. Niektoré typy hnojív je potrebné aplikovať častejšie, iné dokážu pôsobiť pomerne dlhý čas. Ak nepoužívame špeciálne hnojivá, ktoré pôsobia dlhodobo, vhodné je hnojiť v čase rastu raz za dva alebo tri týždne. To platí v prípade rýchlo rastúcich rastlín. Ak je pre rastlinu prirodzený pomalší rast, postačí hnojiť raz mesačne. 

Odporúčame: Syngónium – nenáročná popínavá rastlina do každého interiéru

tekuté hnojivo

Zdroj: Shutterstock®

Výber hnojiva na izbové rastliny

Pri správnom hnojení rastlín, ktoré podporí ich zdravý rast, nie je dôležité len to, kedy a ako často hnojíme, ale aj čím hnojíme. Pri výbere hnojív by sme sa vždy mali orientovať podľa toho, aké izbové rastliny pestujeme.

 • V prípade zelených nekvitnúcich rastlín sú vítané najmä hnojivá s vyšším obsahom dusíka (je okrem iného zodpovedný aj za zelené sfarbenie listov), prípadne s optimálnym pomerom medzi dusíkom a horčíkom.
 • Kvitnúce rastliny zase potrebujú vyššiu koncentráciu draslíka a fosforu. Najmä fosfor vplýva na tvorbu pukov a ochotu rastliny kvitnúť.  

Výber vhodných hnojív nám však dnes značne uľahčujú priamo ich výrobcovia, vďaka čomu nie je nevyhnutne potrebné dôsledne študovať zloženie každého hnojiva. Vo väčších supermarketoch či záhradkárstvach totiž nájdeme širokú ponuku najrôznejších hnojív. Dostupné sú univerzálne hnojivá na zelené alebo kvitnúce izbové rastliny. Pri výbere sa však možno orientovať aj konkrétnymi pestovanými druhmi. Voliť možno totiž napríklad i hnojivá priamo na sukulenty a kaktusy, orchidey, palmy, africké fialky, bonsaje a mnohé iné.

Okrem druhu hnojiva treba pri výbere zohľadniť ešte jeho formu:

 • tekuté hnojivá – patria k najviac používaným, je potrebné ich riedenie vo vode a pravidelné používanie (v čase rastu každé dva až štyri týždne),

 • rozpustné kryštalické hnojivá – nechávajú sa rozpustiť vo vode, možno ich používať spolu so zálievkou, 

 • hnojivá vo forme tyčiniek – aplikujú sa rovno do substrátu, ich výhodou je, že rastline dodávajú živiny postupne a dlhý čas (niekedy až niekoľko mesiacov), no nemusia distribuovať živiny do pôdy rovnomerne,
 • granulované hnojivá – rovnako sa pridávajú rovno do pôdy, častejšie sa však používajú pri vonkajších rastlinách,
 • hnojivá vo forme postreku na listy – obvykle sú tekuté a aplikujú sa priamo na listy (hlavne pri rastlinách okrasných svojimi zelenými listami).

Nech už si zvolíte pre svoje izbové rastliny akékoľvek druhy a formy hnojív, vždy sa pri požívaní držte návodu na obale. Odporúčané dávkovanie a frekvenciu neprekračujte!

Pri hnojení izbových rastlín by sme sa mali vždy držať týchto zásad:

 • konkrétnej rastline vždy vyberáme vhodné hnojivo,
 • vybrané hnojivo používame podľa uvedeného návodu,
 • nepoužívame viac hnojiva, ako je potrebné a nehnojíme vtedy, keď to nie je potrebné,
 • radšej prihnojujeme častejšie a v menších dávkach, ako raz za čas vo veľkom množstve,
 • nehnojíme čerstvo presadené rastliny, pretože v novom substráte je ešte dostatok živín a navyše by mala byť rastlina pri hnojení dostatočne zakorenená, 
 • nikdy nehnojíme suchú rastlinu, pretože môže dôjsť k spáleniu koreňov (počas aplikácie hnojiva by mala mať rastlina mierne vlhký substrát),
 • hnojivá po dobe exspirácie nepoužívame.

Odporúčame: Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!

prehnojená rastlina

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na prehnojenie!

Mohlo by sa zdať, že čím viac živín rastline poskytneme, tým sa jej aj bude viac dariť. Avšak, pravdou je, že nadmerné hnojenie môže pre ňu znamenať v mnohých prípadoch posledný klinec do rakvy. Nikdy nedávajte rastline viac hnojiva, ako je uvedené v návode, s tým zámerom, že sa o hnojenie nebudete musieť starať dlhší čas. Nadmerné hnojenie môže viesť k zakrpatenému rastu i poškodeniu koreňov. Rastlina má v dôsledku prehnojeného substrátu taktiež obmedzený príjem vody.

K príznakom prebytku živín patrí aj žltnutie či opadávanie listov alebo hnedé škvrny na listoch. V prípade kvitnúcich rastlín sa môže objaviť opadávanie pukov. Na to, že sme rastline dodali nadmerné množstvo hnojiva, nás rovnako môže upozorniť prítomnosť bieleho povrchu na substráte. Rastlinu je možné v prípade prehnojenia zachrániť, no je potrebné čo najskôr vykonať isté opatrenia.

Prvá pomoc pri prehnojení rastliny:

 1. Rastlinu čo najskôr vyberieme zo substrátu a substrátu sa zbavíme (prípadne ho necháme dlhšiu dobu preplachovať pod tečúcou vodou, aby sa vyplavili nadbytočné živiny).
 2. Korene rastliny očistíme a dôkladne premyjeme pod tečúcou vodou.
 3. Rastlinu zasadíme do čistého substrátu a očistenej nádoby. Ak sme však prehnojenie spozorovali neskôr, nie je vhodné rastline dopriať čerstvý substrát, pretože ten je obvykle bohatý na živiny. Lepšie je rastline na čas dopriať obyčajnú zeminu zo záhrady.
 4. Ak sa rastline po čase viditeľne darí, možno ju presadiť do čistého substrátu na izbové rastliny. 

Odporúčame: Cyklámen patrí medzi najkrajšie kvitnúce rastliny. Zdobí tvoju domácnosť?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ivana Šurániová 08.06.22 08:40

karma
100.00

vyskusam

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 08.06.22 10:49

KK
karma
109.00

používam tyčinky a som spokojná

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 08.06.22 21:07

karma
-1.00

Skvelý článok vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 09.06.22 18:44

karma
-1.00

Ja na moje orchidee používam tyčinky. Odporúčam. Aj v článku boli spomenuté tyčinky a viem, že nestane aby som kvietky prehnojila. Postupujem presne podľa návodu.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 09.06.22 21:27

IM
karma
100.00

už som mala aj tyčinky

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 10.06.22 16:23

karma
106.00

Ako hnojivo najradšej používam vo forme tyčiniek.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 10.06.22 22:19

MR
karma
114.00

aj ja používam tyčinky

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 26.08.22 17:54

karma
-1.00

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní