Magnetická tabuľa: Praktický a moderný doplnok do domácnosti

Magnetická tabuľa: Praktický a moderný doplnok do domácnosti
  • 21.01.2021
  • Michaela Kožáková

Zahliadli ste už niekedy v časopise alebo niekde na internete elegantnú čiernu tabuľu na stene v moderne zariadenej kuchyni a povedali ste si, že to by sa páčilo aj vám? Magnetická tabuľa nie je len praktickým priestorom pre vešanie odkazov, receptov, obrázkov vašich detí, ale i moderným a dizajnovým doplnkom, ktorý sa hodí do každej domácnosti. Už dávno nepatrí len pred školské lavice alebo do detských izieb, ale dopĺňa interiéri bytov i domov. Premýšľate aj vy nad magnetickou tabuľou? Poradíme vám ako si správne vybrať.

Farba, tapeta alebo tabuľa?

Dnes na trhu nenájdete len tabule, ale i magnetické farby a tapety. Okrem toho, niektoré z nich nie sú len magnetické, ale môžete na ne i písať. Pre ktoré z nich sa rozhodnúť? Aké sú výhody či nevýhody jednotlivých možností? Čítajte ďalej. 

Neprehliadni: Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!

Tabule

Zdroj: pinterest.com

Tabule

Magnetické tabule sú nestarnúcou klasikou. Štandardne sa delia na tabule magnetické s lakovaným alebo keramickým povrchom. Vizuálne sa veľmi nelíšia. Lakované tabule obsahujú magnetický plech, ktorý je na prednej vrstve pokrytý emailovou vrstvou. Z dôvodu, že ich povrch nie je až tak odolný, sú vhodné skôr na príležitostné využitie. Keramické tabule majú tiež magnetický plech, na ktorý je tentoraz nanesená keramická vrstva, ktorá sa vyznačuje výbornou životnosťou. Tabule s lakovaným a keramickým povrchom sú skôr vhodné do kancelárií alebo pre školákov.

Čierne tabule alebo nástenky môžu byť klasické kriedové alebo sklenené, ktoré kombinujú jednoduchosť písania a zotierania s vysokou odolnosťou a stálosťou farieb. Tieto vkusné a elegantné tabule sa môžu stať dizajnovým prvkom vo vašej domácnosti.

Tabule majú i rôzne druhy, farby rámov. Je na vás, ktorý vám padne do oka alebo ktorý z nich sa hodí do vybranej miestnosti. Takisto rozmery a tvary tabúľ alebo násteniek podliehajú vášmu individuálnemu rozhodnutiu. Nie vždy je však možné nájsť ten správny rozmer. Výhodou je, že tabuľu môžete kedykoľvek zvesiť a premiestniť bez akejkoľvek väčšej námahy. 

Magnetická farba

Zdroj: pinterest.com

Farba

Magnetická farba je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú mať magnetickú plochu väčších rozmerov. Ako funguje? Farba obsahuje kovové pigmenty, ktoré umožňujú prichytenie magnetov. Treba však stenu alebo plochu natrieť ideálne troma nátermi. Na trhu nájdete šedú, bielu a čiernu magnetickú farbu. Výhodou je, že túto farbu s vysokým obsahom železa možno natrieť na neštandardné povrchy, napríklad i na drevo. Takto vytvorené populárne multifunkčné tabule je možné vytvoriť takmer kdekoľvek. Môžu to byť steny ako aj posuvné či klasické otváracie dvere, časti obkladu či nábytku. Môžete ju pretrieť i kriedovou farbou a písať po nej alebo inou ľubovoľnou interiérovou farbou pre dosiahnutie želaného odtieňa. Na funkcií to magnetickej farbe neuberie. 

Tapeta a fólia

Ďalšou možnosťou je magnetická samolepiaca, umývateľná tapeta. Jedná sa vlastne o vinyl obohatený o železné častice. Tapetu možno aplikovať len na hladké a dôkladne očistené, odmastené povrchy. Najlepšie na nej držia nedymové magnetky, ktoré sú najsilnejšími bežne dostupnými permanentnými magnetmi, unesú aj 1000-násobok svojej hmotnosti.

Kovová samolepiaca fólia má na zadnej strane penovú vrstvu, ktorá zaistí vyrovnanie nerovností. Fólia sa dá jednoducho nastrihať nožnicami. 

DIY

Zdroj: pinterest.com

No, a tí, ktorí radi majstrujú a recyklujú, si môžu takú menšiu magnetickú tabuľu vyrobiť i sami. Stačí vám na to starý plech na pečenie, vŕtačka na vyvŕtanie dier, prípadne farba v spreji, špagát a máte hotovo!

Pozri aj: Vchodové dvere do domácnosti: Miesto, kde vchádzajú príležitosti do nášho života


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 23.01.21 07:43

ĽŠ
karma
100.00

Skvelý pomocník a doplnok zároveň!

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:11

karma
127.00

zaujímavé nápady

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní