Načo slúžia zásuvky v chladničke a ako ich využiť? Toto ťa dostane!

Načo slúžia zásuvky v chladničke a ako ich využiť? Toto ťa dostane!

Objavenie chladničky znamenalo akýsi pokrok v skladovaní potravín, pri ktorých chceme, aby si uchovali svoju čerstvosť a aby dlhšie vydržali. Kedysi na tieto účely slúžili veľmi chladné pivnice alebo vykopané diery v zemi. Ach, ako sme radi za niektoré výdobytky modernej doby!

No zamýšľali ste sa niekedy nad tým, načo slúžia zásuvky v chladničke? Nie je to len nevyužitý priestor, ktorý by mohol byť nahradený poličkami? Prieskumy ukázali, že poličky v chladničke sú pre mnohých spotrebiteľov veľkou záhadou. Tieto zásuvky sa zdajú byť ideálnym miesto na uskladnenie piva alebo vecí, ktoré sa na poličky jednoducho nezmestili. Avšak, aká je pravda? Aké je skutočné využitie a funkcia týchto zásuviek v chladničke?

Pozri aj: Kôstka z avokáda nie je odpad! Ako ju môžeš využiť aj ty?

chladnička

Zdroj: Shutterstock®

Ako zásuvky fungujú

Tieto zásuvky ponúkajú vlhkejšie prostredie ako zvyšok interiéru chladničky. Ak sa nad tým zamyslíme, tak všetko je len o prúdení vzduchu do a zo zásuvky. V niektorých chladničkách je možné túto vlhkosť v zásuvkách korigovať prostredníctvom ovládacích prvkov. V nich si vieme vlhkosť nastaviť, preto v zásuvkách môžeme skladovať rôzne potraviny. Ak vaša chladnička nemá možnosť nastavovania vlhkosti, môžete si vlhkosť regulovať i bez techniky. Vlhkosť v zásuvkách viete čiastočne korigovať i tak, že potraviny umiestnite na rôznych miestach v chladničke – jednoducho, jednu zásuvku nechajte v spodnej časti chladničky a druhú umiestnite o niečo vyššie. 

usporiadanie potravín v chladničke

Zdroj: Shutterstock®

Čo kde skladovať?

 • Vysoká vlhkosť – v zásuvkách, kde je vyššia vlhkosť je vhodné skladovať listovú zeleninu, ktorá je náchylná na rýchle vädnutie alebo stratu vlhkosti. V týchto miestach môžeme skladovať okrem zeleniny i čerstvé bylinky.
 • Nízka vlhkosť – v poličkách je najlepšie skladovať viaceré druhy ovocia (od jabĺk a hrušiek cez kôstkové ovocie až po melóny),  ktoré vylučujú vysokú hladinu plynu nazývaného etylén, ktorý urýchľuje proces dozrievania potravín. Tento plyn môže poškodiť iné potraviny, ktoré sú naň citlivé a môže im spôsobiť predčasnú hnilobu.

Avšak, viete čo je základom? Ak chcete, aby vám ovocie a zelenina ostali čo najdlhšie čerstvé aj pri skladovaní v chladničke, je dôležité ich po príchode

z obchodu poriadne opláchnuť a nechať osušiť. Navyše ich tak zbavíte všetkých chemikálií, ktorými boli ošetrované. Ak nemáte vo svojej chladničke zásuvky, tak skvelou náhradou sú uzatvárateľné dózy a škatuľky. 

Zaujme ťa: Pupkovník ázijský alebo Gotu kola: Čo dokáže tento zázrak?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Monika Červinková 06.10.17 13:19

karma
87.00

a ja dávam hlava nehlava kde mi čo vojde :D

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.10.17 16:00

TK
karma
105.00

dobre vedieť

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.10.17 19:33

MM
karma
100.00

zistila som, že zásuvky využívam správne :-)

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 06.10.17 21:05

PV
karma
113.00

Myslím, že už toľko bolo napísané , čo a kde sa má dávať do chladničky... Ja to dávam podľa všetkých tých dobrých článkov a rád ... hlavne , aby sa nič nepokazilo..!!!!!!!!!!

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.10.17 01:30

MD
karma
132.00

Vyzerá to, že mám na to celkom dobrý systém...len občas je chladnička tak plná, že ukladám skôr podľa veľkosti- zmestiť je základ:)

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 07.10.17 09:41

HZŠ
karma
102.00

Opäť som sa niečo nové dozvedela, konkrétne o umývaní ovocia a zeleniny pred jej uložením do chladničky.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 07.10.17 12:02

JU
karma
103.00

myslím že skladujeme správne

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 07.10.17 18:33

MZ
karma
-1.00

Super rada s tým oplachovaním.. To som nevedela.. Ďakujem :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.12.17 21:16

SK
karma
114.00

snažím sa mať v tom poriadok

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.06.18 20:59

JK
karma
100.00

V chladničke mám poriadok

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní