Práca z domu v časoch korony - rovnováha podľa Feng Šuej

Práca z domu v časoch korony - rovnováha podľa Feng Šuej
 • 06.02.2021
 • Darina Veen-Kaššová

Pracovný priestor sa stal bežnou súčasťou takmer každej domácnosti. Praktický a príjemný pracovný kútik je dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Rovnováha medzi prácou, rodinným životom a voľným časom prináša neoceniteľné: lepšiu náladu, lepší spánok, pokoj a vyrovnanosť, jasnosť, radosť, vyššiu sebaúcta, rodinnú pohodu a mnoho ďalších.

Ako však zostať motivovaní a sústredení na prácu, keď sa ocitáme doma, obklopení domácim prostredím a pohodou? Kde je najlepšie umiestniť pracovný stôl? Rada sa podelím o skúsenosti, čomu je potrebné venovať pozornosť a prečo.

Pozri aj: Význam farieb vo Feng Šuej: Ako vďaka nim zlepšiť svoju náladu?

ako zvládať prácu z domu

Zdroj: Shutterstock®

V PRVOM RADE

Dobre popremýšľajte o tom, v ktorej miestnosti budete pracovať. Najlepším riešením je samostatná miestnosť. Takto vytvoríte jasné hranice medzi prácou a domácim životom. Dôležité je tiež vedieť, ako zariadiť pracovňu a čo by v nej nemalo chýbať. 

Nie všetci však majú možnosť venovať domácej kancelárii celú miestnosť. V žiadnom prípade si ale nedávajte pracovný stôl do spálne, prenesiete sem tlak všetkých pracovných povinností, nedoriešené záležitosti, financie, stres, zákazníkov; nehovoriac o zmätku na pracovnom stole – naruší to váš spánok a pravdepodobne aj váš milostný život. 

Ak sa rozhodnete pracovať v obývačke, skúste oddeliť pracovný a obytný priestor. Poslúžia vám dekoratívne skladacie paravány, priečky alebo skladacie clony.  

Venujte každému členovi rodiny vyhradené miesto – je to kľúčom k zachovaniu pokoja vášho domova. Ak každému členovi rodiny pridelíte vyhradené miesto, pomôže to udržať poriadok. Na pracovné alebo školské predmety použite prenosný dekoratívny kôš alebo podnos a v prípade potreby ich presuňte.

Odporúčame: Ako zariadiť spálňu a čo nám radí Feng Šuej? Vyspi sa do ružova!

ako si zariadiť domácu kanceláriu

Zdroj: Shutterstock®

PRACOVNÝ STÔL

Keď pracujete, najbezprostrednejšie na vás vplýva váš pracovný stôl. To preto, lebo určuje energiu Čchi, ktorá ovplyvňuje nielen to, ako pracujete, ale aj ako sa pri práci cítite. 

Umiestnite stôl tak, aby ste videli na dvere a mali dostatočný prehľad o miestnosti. Dbajte na to, aby ste vo svojej pracovnej pozícii nesedeli chrbtom k dverám a nedávajte pracovný stôl do prievanu medzi dvere a okno.

Vyberte vhodný materiál (stôl môže byť skladací) a inteligentné úložné riešenie, napríklad pohyblivé nábytky na kolieskach, ktoré sa dajú prispôsobovať a meniť – vytvoríte takto flexibilný priestor.

Vynikajúce sú stoly s nastaviteľnou výškou. Máte možnosť pracovať chvíľku posediačky a potom pre zmenu zase chvíľu postojačky. Veľmi ľahko a jednoducho si upravíte výšku stola tak, aby vám bolo pohodlne. Takáto zmena polohy tela je veľmi prospešná pre zdravie a pohodu človeka.

Pre zdravie našich očí, chrbtice, pokojnú myseľ a schopnosť koncentrácie:

 1. Obrazovka počítača by mala byť vo výške očí a na diaľku ramien, zadovážte si stojan na obrazovku, vaše očí a krčné svaly vám budú za to nekonečne vďačné    
 2. Mobil dajte na pravú stranu, aby ste sa nemuseli naťahovať cez celý stôl, keď dvíhate telefón.
 3. Udržujte voľný priestor vo veľkosti A4 papiera na pravej strane (alebo na ľavej, ak ste ľavák), aby ste si mohli písať poznámky a čítať.
 4. Obmedzte počet vecí na pracovnom stole, ponechajte si iba tie kancelárske potreby, ktoré používate každý deň
 5. Nenechávajte si na stole viac ako dve osobné veci, aby ste si nerozptyľovali pozornosť
 6. Uložte si dokumenty do priečinkov a na stole nechajte iba tie, ktorými sa práve teraz zaoberáte
ako vybaviť domácu kanceláriu

Zdroj: Shutterstock®

ČO VÁS INŠPIRUJE

Práca doma ponúka skvelú príležitosť uniknúť z tradičných kancelárií a vytvoriť si vlastný priestor. Nájdite si čas a vyberte dekoračné predmety, vďaka ktorým sa budete cítiť úspešní, ocenení a šťastní. Môžu to byť symboly vašich ambícií, cieľov a snov, ktoré chcete dosiahnuť. Ale aj obrazy, predmety, fotografie a knihy, ktoré inšpirujú a znižujú hladinu stresu.

Nemyslite len na fyzické veci – stôl alebo stoličku. Rovnako dôležité je napríklad: pekný výhľad z okna, ktorý vám pomôže oddýchnuť si od obrazovky, miska ovocia, zdravé občerstvenie, voda alebo limonáda, pekné izbové rastliny, čerstvé kvety, ktoré oživia  atmosféru a prinesú vám pozitívnu energiu, alebo pri práci počúvajte hudbu.

ČERSTVÝ VZDUCH a SVETLO

Pamätajte na kvalitu vzduchu a svetla. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý. Pravidelne vetrajte, aj v zime. Ak má váš mozog nedostatok kyslíka a vaše telo nemá dostatok prirodzeného svetla, premôže vás rýchlo únava bez ohľadu na to, ako svoju prácu milujete. Prirodzené svetlo nám dodáva energiu. Svižná prechádzka v parku počas dňa vám rozprúdi krv a osvieži hlavu. Vyskúšajte to!  

Zaujme ťa: Ako zariadiť kuchyňu a jedáleň podľa Feng Šuej? Na toto si daj pozor!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 09.02.21 12:22

karma
110.00

Práca z domu-nieee

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.02.21 19:35

MM
karma
100.00

myslím, že to majú rodičia veľmi náročné, aj práca z domu, aj online vyučovanie...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:43

SK
karma
113.00

Ja nie som veľmi na Feng Šuej.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní