Rozchodník Morganov – unikátna izbovka, ktorú ti bude každý závidieť

Rozchodník Morganov – unikátna izbovka, ktorú ti bude každý závidieť

Rozchodníky sú suchomilné rastliny s dužinatými listami z čeľade tučnolistovité. Tento rod, latinsky nazývaný Sedum, zahŕňa viac než 400 druhov, ktoré sa prirodzene vyskytujú predovšetkým na severnej pologuli. I v našich končinách sa možno stretnúť s viacerými druhmi rozchodníkov, a to najmä v záhradkách. Viaceré druhy totiž predstavujú krásne kvitnúce rastliny, ktoré možno pestovať v exteriéri.

Typické pre rozchodníky býva, že sú zväčša plazivé. Mnohé z nich nerastú do výšky, ale sa rozrastajú do okolia a sú z nich skvelé pôdopokryvné rastliny. Ako príklad môžeme spomenúť rozchodník prudký, latinsky Sedum acre, ktorý v záhrade vytvorí nádherný súvislí koberec, v lete posiaty množstvom drobných žltých kvietkov hviezdicovitého tvaru. V záhrade, či už ako hustý zelený porast alebo ako súčasť skalničiek, vynikne aj rozchodník pochybný, latinsky Sedum spurium, ktorý očarí väčšími ružovými kvetmi. 

Niektoré rozchodníky sa však pestujú aj ako izbové rastliny a medzi ne patrí aj rozchodník Morganov, bez ktorého sa nezaobíde žiaden milovník izbovej zelene. Veď sa presvedčte sami!

Odporúčame: Syngónium – nenáročná popínavá rastlina do každého interiéru

rozchodníky

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte rozchodník Morganov?

Rozchodník Morganov, latinsky Sedum morganianum, je trváca sukulentná rastlina pôvodom z juhu Mexika. V zahraničí je tento druh rozchodníka nazývaný aj ako donkey tail alebo burro's tail, čo môžeme preložiť ako oslí chvost. Túto prezývku dostala rastlina na základe svojho vzhľadu.

Rozchodník Morganov je typický svojimi prevísajúcimi výhonkami s dĺžkou až do jedného metra, ktoré sú husto posiate silne dužinatými listami v tvare akýchsi malých špicatých valčekov. Listy mávajú svetlozelenú farbu so šedivým nádychom a voskovitým povrchom, prípadne sú až zelenomodré. Na konci jari a počas leta sa na rastline môžu objavovať drobné, ale výrazné ružové alebo niekedy vínovo červené kvety, ktoré obvykle zdobia konce výhonkov. 

sukulent

Zdroj: Shutterstock®

Vhodné stanovište pre rozchodník Morganov

Rozchodník Morganov nie je úplne náročný na pestovanie, no pri nedodržaní niektorých požiadaviek sa môže ľahko stať, že sa s ním budeme musieť rýchlo rozlúčiť. V prvom rade je nevyhnutné dodržať jeho požiadavky na svetlo. Keďže rozchodník Morganov pochádza z Mexika, môžeme predpokladať, že je svetlomilný. Skutočne platí, že túto sukulentnú rastlinu by sme do tmavých izieb a priestorov umiestňovať nemali.

Rozchodník Morganov potrebuje svetlé až veľmi svetlé a teplé stanovište. V byte mu preto nájdite čo najsvetlejšie miesto, na ktorom mu bude denne dopriatych niekoľko hodín (aspoň 4 hodiny) intenzívneho slnečného svetla (napríklad južné okno). Koncom jari a počas leta dokonca možno rastlinu pestovať aj v exteriéri, napríklad na terase či balkóne, no potrebné je ju umiestniť niekam, kde bude chránená pred vetrom a priamymi lúčmi slnka. 

Keďže sa rastlina ťahá za slnkom, je vhodné ju pravidelne otáčať, aby rástla rovnomerne. Rozchodník Morganov spočiatku rastie smerom nahor, no už v pomerne mladom veku začínajú jeho výhonky prevísať nadol. Preto patrí aj medzi dokonalé rastliny do závesných nádob. Výhonky tohto sukulentu bývajú neraz pomerne krehké, preto sa neodporúča rastlinu často premiestňovať, respektíve treba byť pri manipulácii s ňou opatrný. 

Hlavné zásady pestovania rozchodníka Morganovho

 • Teplota – počas roka je vhodné pestovanie pri bežnej izbovej teplote, dobre sa mu darí pri teplote cez 20 °C. V zime je možné nechať rastlinu prezimovať pri teplotách od 10 do 15 °C. Pozor, rozchodník Morganov nie je mrazuvzdorný!
 • Vlhkosť vzduchu – dobre znáša a až priam preferuje suchší vzduch. Rastline nikdy nezvyšujeme okolitú vlhkosť rosením listov. 
 • Zálievka – rastlina neobľubuje nadbytok vody, tekutiny si totiž zadržiava v listoch. Zalievame ju len striedmo, vždy až keď substrát úplne vyschne. Počas jari a leta postačí obvykle zálievka 1-krát za 10 dní, počas zimy postačí 1-krát mesačne.
 • Substrát – mal by byť najmä dobre priepustný a vzdušný, napríklad aj zmiešaný s pieskom. Vhodný je substrát určený na pestovanie kaktusov a sukulentov. 
 • Hnojenie – od jari do jesene hnojíme raz mesačne hnojivom na kaktusy a sukulenty, od októbra do februára nehnojíme. 
 • Presádzanie – presádzame počas jari v prípade, ak rastlina prerástla celý kvetináč. Pri presadzovaní je potrebné dávať pozor na krehké výhonky, aby nedošlo k ich zlomeniu. Volíme nádobu s otvormi pre odtok vody, prípadne je vhodné vytvoriť na dne nádoby drenážnu vrstvu z kamienkov. 

Odporúčame: Hnojenie izbových rastlín – ako na to, aby sa rastlinám darilo?

ako pestovať rozchodník

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozmnožiť rozchodník Morganov?

Množenie rozchodníka Morganovho nie je zvlášť náročné. Najlepšie je tento druh rozchodníka množiť listovými alebo stonkovými odrezkami. Odlomené lístky alebo kratšie stonkové výhonky necháme najskôr pár dní zaschnúť a následne ich zasadíme do piesku alebo priamo substrátu. Počas zakoreňovania je potrebné odrezkom dodávať stálu primeranú vlahu, teplo a dostatok svetla. 

Ak chcete, aby bol váš rozchodník krásne hustý a bohatý, je potrebné zasadiť čo najviac rastliniek blízko seba. A nové rastlinky je najlepšie získať práve množením a zakoreňovaním. Namnožiť si rozchodník sa nebojte napríklad vtedy, ak sa mu pri manipulácii odlomí nejaký výhonok. Taktiež sa oplatí veľmi dlhé výhonky podľa potreby občas trochu skracovať, čo podporí aj lepšie vetvenie. Odrezky možno následne použiť na zakorenenie.

Okrem toho je vhodné rastlinu podľa potreby aj zbavovať veľmi starých výhonkov a celkovo ju zmladzovať. Staré výhonky totiž môžu prekážať novým výhonkom v raste. Navyše, zo starších častí prevísajúcich stoniek zvyknú aj opadávať lístočky, preto už nemusia časom pôsobiť tak atraktívne. 

Problémy pri pestovaní rozchodníka Morganovho

 • Opadávanie výhonkov – najčastejšou príčinou je zlá manipulácia s rastlinou, napríklad pri premiestňovaní. Tiež k tomu môže dôjsť pri pestovaní rozchodníka vonku v závesnom kvetináči, ktorý nie je zabezpečený pred vetrom. Práve kolísanie nádoby môže viesť k strate celých výhonkov. 
 • Opadávanie jednotlivých lístkov – bežný problém pri veľmi starých výhonkoch. Rastline však môžu jednotlivé lístky opadávať aj z dôvodu nešetrnej manipulácie, respektíve mechanického poškodenia, ale tiež nadmerného prelievania či naopak nedostatočnej zálievky (v dôsledku dlhodobého preschnutia substrátu).
 • Žltnutie listov – najčastejšie je spôsobené preliatím. Prelievanie vedie k hnitiu koreňov a úhynu rastliny. 
 • Iné netypické zmeny farby listov – pri umiestnení na veľmi prudkom slnku môžu lístky miestami naberať červenkastý nádych. Netradičné sfarbenie listov môže spôsobiť aj nadbytok hnojiva. 
 • Vytiahnutý rast a slabo olistené stonky – ak rastlina nemá pekný vzhľad, je celá vytiahnutá a stonky sú slabo olistené, obvykle je príčinou nedostatok svetla. 
 • Nekvitnutie – príčinou môže byť nedostatočná zálievka, chlad, nedostatok slnka aj deficit živín. Kvitnutie je vhodné podporiť okrem splnením pestovateľských podmienok aj tým, že cez leto budeme rastlinu letniť v exteriéri a cez zimu, teda v období pokoja, jej doprajeme chladnejšie stanovište (s teplotou nad 10 °C).

Zapáčil sa rozchodník Morganov aj vám?

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

rozchodník

Zdroj: instagram.com/sedummorganianum

Zdroj úvodnej foto: instagram.com/sedummorganianum


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 20.06.22 07:04

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj unikátna rastlinka.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 20.06.22 09:03

KK
karma
109.00

krásna rastlinka

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní