Škvrny od riasenky na oblečení: Ako sa ich zaručene zbavíš?

Škvrny od riasenky na oblečení: Ako sa ich zaručene zbavíš?

  • Zdieľaj:
 • 3

Dá sa povedať, že riasenku využíva takmer každá z nás, a to každý jeden deň. Je to teda elementárny prvok ženského mejkapu. Mejkap vie pomôcť, ale situáciu aj poriadne sťažiť. Len si to predstavte. Práve ste si dokončili majstrovské dielo na tvári a pri poslednej bodke, ktorou býva práve riasenka, zavadíte o čisté biele tričko, košeľu či šaty.

Scenár na ďalšie chvíle je jasný – výber nového outfitu a ak nechceme prísť o cenné oblečenie, musíme škvrnu aj zaprať. Škvrny od riasenky však môžu držať lepšie ako myslíme. Ako na ne podľa odborníkov?

Nesmrteľná škvrna neexistuje

Samozrejme, česť výnimkám. Pravdou však je, že škvrny od riasenky skutočne nie sú nepremožiteľné, sú však tvrdým orieškom. Nič špeciálne na ich odstránenie ale nepotrebujete a vystačíte si s klasickými čistiacimi prostriedkami, ktoré máte doma. V čom je teda trik a ako postupovať, keď chcete tvrdohlavé škvrny od maskary odstrániť z oblečenia?

Najprv siahnite po odličovacom obrúsku, ktorý odstraňuje vodoodolný mejkap. Ak taký nemáte, navlhčite si odličovačom tampónik. Kus špinavého oblečenia otočte škvrnou smerom nadol tak, aby škvrna ležala na čistom papierovom obrúsku. Pomocou odličovacieho obrúsku začnite z druhej strany škvrnu pomyselne vytláčať. Farba by sa mala postupne otláčať o papierový obrúsok. Keď sa farba už viac neotláča na škvrnu nastriekajte klasický prostriedok na škvrny, počkajte koľko je uvedené na obale a následne operte ako zvyčajne.

Pozri aj: Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením?

ako vyčistiť mejkap

Zdroj: Shutterstock®

Čalúnenie či koberec sú iné

Povedzme si pravdu, niekedy sme jednoducho tak nešikovné, že maskara neskončí len na tričku, ale aj na sedačke či koberci. K týmto povrchom treba pristupovať trocha inak. Čo sa čalúnenia týka, nikdy tento trik nepoužívajte na látky, ktoré sa nesmú umývať vodou. Na tento typ látok je potrebná odborná starostlivosť. Poďme teda na to. Štvrť litra vody si zmiešajte so štvrť lyžičkou tekutého prostriedku na riad. Pomocou čistej bielej látky alebo handry začnite postupne čistiacu zmes nanášať na škvrnu, až kým ju látka úplne nevsiakne a opakujte dovtedy, kým škvrna nezmizne. Napokon pomocou čistej špongie vysajte prebytočnú vodu a nechajte úplne vyschnúť.

Rovnako ako pri čalúnení postupujte aj pri čistení škvŕn od riasenky z koberca. Ak to nezaberie, skúste zmiešať 1 lyžičku octu s 250 mililitrami vody. Tekutinu aplikujte na špinavé miesto, kým škvrna nezmizne, potom vyčistite čistou vodou a vysajte prebytočnú vodu látkou. Na koberec nikdy nepoužívajte príliš veľa vody. Premočený koberec je totiž ideálnym prostredím pre pleseň.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 15.12.20 06:07

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.12.20 18:55

MR
karma
104.00

ja som sa stretla už aj s nesmrteľnými škvrnami :-D a keď som sa ich snažila odstrániť muž mal potom batikované tričko :-D

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.12.20 19:02

JK
karma
100.00

Dakujem za radu

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako vybrať zdravú školskú tašku pre vaše dieťa?
Rodina

Ako vybrať zdravú školskú tašku pre vaše dieťa?

 • 1
 • 15.08.2022
Veľká recenzia oblečenia a doplnkov z LITTLE HIPSTER SHOP
Rodina

Veľká recenzia oblečenia a doplnkov z LITTLE HIPSTER SHOP

 • 3
 • 01.12.2022
Zdravá desiata do práce či školy – 10 tipov, ktoré si zamiluješ
Voľný čas

Zdravá desiata do práce či školy – 10 tipov, ktoré si zamiluješ

 • 0
 • 31.08.2022