Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením?

Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením?

  • Zdieľaj:
 • 4

Na našu pleť a pokožku celého tela má vplyv obrovské množstvo faktorov, a to vnútorných i vonkajších. Tie môžu ovplyvňovať to, aký je vzhľad pokožky, ako rýchlo starne a podobne. Obrovský vplyv má na stav pokožky v prvom rade genetika, zvnútra ju však môžu ovplyvňovať aj hladiny hormónov v tele. Práve hormonálne zmeny neraz súvisia s rozvojom niektorých kožných problémov. Na pleť a pokožku vplýva vonkajšia starostlivosť, taktiež výživa zvnútra (teda naša strava), rovnako životný štýl vo všeobecnosti, čiže aj to, či fajčíme, ako často sa hýbeme, koľko spíme, alebo ako často sme vystavovaný nadmernému stresu. Taktiež nemôžeme zabudnúť na vplyvy okolitého prostredia, napríklad na vplyv teploty či slnečného žiarenia. To, že svoju pokožku musíme chrániť pred UV žiarením veľmi dobre vieme. Vedeli ste však, že je potrebná aj ochrana pred modrým svetlom? Čo to vlastne modré svetlo je a aké sú jeho účinky?

Čo je modré svetlo?

Takzvané modré svetlo je prirodzenou súčasťou slnečného žiarenia, ide konkrétne o svetlo nachádzajúce sa na okraji viditeľného spektra. Je tiež označované ako HEV svetlo, z anglického  high-energy visible light, čiže vysokoenergetické viditeľné svetlo. Vďaka nemu vidíme oblohu namodro. V rámci slnečného svetla na nás pôsobí modré svetlo rozptýlene a je pre nás v podstate neškodné. Dokonca sú opísané jeho priaznivé účinky. Prirodzené vystavenie sa HEV svetlu napomáha zlepšovať náladu, podporuje bdelosť a pamäť. Avšak existujú aj umelé zdroje, ktoré vyžarujú toto svetlo a vo veľkom množstve ich nájdeme i vo svojich domácnostiach.

Modré svetlo vyžarujú niektoré elektronické zariadenia, predovšetkým obrazovky počítačov, notebookov, televízorov, smartfónov, taktiež napríklad žiarivky. Problémom je, že v dnešnej dobe tieto zariadenia, ktoré vydávajú významné množstvo modrého svetla, používame skutočne často, v priebehu dňa i celé hodiny. Časté a intenzívne vystavovanie sa takémuto modrému svetlu v tesnej blízkosti tak môže mať v tomto prípade z dlhodobého hľadiska škodlivé účinky. Môže napríklad negatívne vplývať na oči a zrak. Vystavovanie sa vysokoenergetickému svetlu vo večerných hodinách zase môže narúšať biorytmus a následne i spánok. Taktiež sa v súčasnosti poukazuje na nepriaznivý vplyv modrého svetla na pokožku.

Pozri aj: Vieš, čo je to rozjasňovač a ako ho správne používať?

modré svetla

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky?

V súčasnej dobe sa čoraz viac výskumov a štúdií zaoberá práve pôsobením modrého svetla na pokožku a jeho deštruktívnymi účinkami. Dáva sa do súvislosti najmä s oxidačným stresom, ktorý môže podporovať takzvané fotostarnutie pleti. „Modré svetlo zaraďujeme do tzv. expozómu, čo sú vonkajšie faktory, ktoré pôsobia na pleť. Okrem modrého svetla tam radíme aj znečistenie prostredia, smog, prach, cigaretový dym, UV žiarenie a podobne," vysvetľuje Veronika Blahová, špecialistka pre dermoporadenstvo z lekární Dr.Max. Dodáva, že všetky menované faktory sa priamo podieľajú na starnutí pleti, práve preto je pleť nevyhnutné pred týmito vonkajšími vplyvmi dostatočne chrániť.

Veľkým problémom je najmä to, že modré svetlo z elektronických zariadení preniká pomerne hlboko do kože, kde môže negatívne vplývať na kolagénové a elastínové vlákna. Tým vďačíme za pružnú, pevnú a mladistvo vyzerajúcu pleť. „Modré svetlo negatívne pôsobí na pokožku a spôsobuje jej ochabovanie. Denne sme vraj vystavení modrému svetlu asi 6 hodín, čo sú 3 mesiace z roka! Vyvoláva to oxidačný stres, ktorý je priamo zodpovedný za starnutie kožných buniek," dodáva dermošpecialistka. HEV žiarenie z obrazoviek a elektronických zariadení môže prispievať k rozvoju pigmentových škvŕn, ochabovaniu pleti, rýchlejšej tvorbe vrások i zhoršenému hojeniu zápalov.

starnutie pleti

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme pleť ochrániť?

Proti škodlivým účinkom modrého svetla z obrazoviek smartfónov, televízorov či počítačov možno vo všeobecnosti bojovať rôznymi spôsobmi. Pomôže v prvom rade minimalizovanie kontaktu so zdrojmi modrého svetla, čo nie je úplne jednoduché, najmä v prípade zamestnaní, v ktorých pracuje človek za počítačom. Vtedy je veľmi vhodné myslieť na ochranu očí a zraku. Pomôžu pravidelné prestávky od práce, taktiež je dobré oči udržovať vlhké a v prípade potreby používať očné kvapky. Zrak môžu výrazne ochrániť i špeciálne okuliare či šošovky, ktoré filtrujú modré svetlo. Pred spánkom je najlepšie čo najviac minimalizovať kontakt s modrým svetlom, čo pomôže k lepšiemu spánku.

Veľkým pomocníkom sú v tomto prípade aj antioxidanty, ktoré bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov a oxidačnému stresu. Tie je možné telu dopĺňať pestrou a vyváženou stravou. Taktiež sú neraz súčasťou kozmetických produktov, ktoré zase pomôžu s ochranou pokožky zvonka. Práve našu pokožku môžeme pred nežiaducim vplyvom vysokoenergetického viditeľného svetla ochrániť používaním vhodných prípravkov. Mnohé značky v dnešnej dobe plnej obrazoviek ponúkajú kozmetické rady určené priamo na ochranu pleti pred modrým svetlom.

Pozri aj: Nový trend v pleťovej starostlivosti: Čo je pleťový fasting?

ochrana pred modrým svetlom

Zdroj: Redakcia KAMzaKRÁSOU.sk

Rad URIAGE AGE PROTECT

Rôzne kozmetické produkty na starostlivosť o pleť sú navrhnuté tak, aby nám pomáhali bojovať s rozličnými problémami, ako sú napríklad vyrážky a akné, vrásky, veľmi suchá a citlivá pleť a podobne. Keďže aj kozmetický trh sleduje požiadavky modernej doby, nechýbajú ani produkty zamerané na ochranu pleti pred modrým svetlom. „URIAGE, ako jedna z prvých firiem, uviedla na trh rad AGE PROTECT, ktorý chráni pokožku pred vplyvom modrého svetla. Je to patent firmy URIAGE a volá sa Blue Light Barrier. Ten účinne chráni pokožku a zabraňuje jej predčasnému starnutiu. Zároveň vďaka patentu Filmexel chráni pleť aj pred znečistením z ovzdušia, ako je prach, smog a splodiny priemyselnej výroby," uvádza pani Blahová z Dr.Max.

Tento produktový rad obsahuje i mnohé ďalšie účinné látky, ktoré sa skvelo postarajú o pleť. Spomenúť môžeme retinol, čiže vitamín A, ktorý predstavuje silný antioxidant. Je to veľmi účinná zložka kozmetických prípravkov na boj proti vráskam. Produkty z radu AGE PROTECT však obsahujú i ďalšie antioxidanty, a to vitamíny C a E. Tieto látky prispievajú k rozjasneniu pokožku a korekcii tmavých pigmentových škvŕn. Prípravky URIAGE AGE PROTECT využívajú aj silu kyseliny hyalurónovej a jej hydratačné vlastnosti. Obsiahnutý výťažok z dračej krvi okrem iného stimuluje tvorbu kolagénu, preto je skvelým pomocníkom v boji proti starnutiu pleti. Produktový rad od URIAGE obsahuje všetky potrebné produkty pre starostlivosť o pleť a jej ochranu pred modrým svetlom a starnutím. Zahŕňa denné krémy s SPF aj bez, očný krém, sérum a taktiež nočnú starostlivosť o pleť.

Prípravky z radu URIAGE AGE PROTECT nájdete v lekárňach Dr.Max či na www.drmax.sk.

- Uriage Age Protect
1 z 5
Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením? - KAMzaKRASOU.sk
Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením? - KAMzaKRASOU.sk
Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením? - KAMzaKRASOU.sk
Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením? - KAMzaKRASOU.sk
Vplyv modrého svetla na pokožku: Ako ochrániť pleť pred poškodením? - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Redakcia KAMzaKRÁSOU.sk


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 13.11.20 07:16

ĽŠ
karma
100.00

Je super, že rad Uriage myslel i na tento problém radom AGE PROTECT; vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.11.20 21:32

karma
111.00

Modrú farbu milujem,ale modré svetlo rada nemám ;)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 19.11.20 18:30

KS
karma
133.00

Tak to je niečo pre mňa, nakoľko pleť vystavujem denne účinkom modrého svetla.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 03.12.20 21:18

SK
karma
113.00

Modré svetlo na nás všade číha a bežne to ľuďom ani nenapadne, že by bolo dobré sa voči nemu chrániť.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022