Exotické citrusové osvieženie? Vyskúšajte yuzu!

Exotické citrusové osvieženie? Vyskúšajte yuzu!
 • 21.07.2017
 • Monika Šomšáková

Drobný citrusový plod, ktorý má skvelú osviežujúcu chuť, jeho lahodná aróma pripomína mandarínku a pestuje sa najmä v Japonsku a v Kórei.  Pre mnohých aj z tohto popisu stále neznáma vec, ale už nie dlho.

Doprajte si citrusové ovocie, ktoré je plné vitamínov, posilňuje imunitu a jeho aróma pôsobí relaxačne, antistresovo a povzbudivo. Vyskúšajte japonské yuzu!

Exotická vzácnosť

Drobný citrusový plod yuzu sa v minulosti pestoval najmä v Číne a v Tibete, dnes je veľmi obľúbenou plodinou, ktorá sa pestuje v Japonsku a Kórei. Aróma yuzu pripomína kríženca grapefruitu, citróna a mandarínky, z ktorej bol tento plod pravdepodobne vyšľachtený. U nás je tento plod ešte stále neznámy pojem, ale pomaličky sa dostáva do popredia vďaka gastronómii. 

Bude vás zaujímať: Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

yuzu citrusový plod

Zdroj: Shutterstock®

Niečo o yuzu...

Yuzu svojím vzhľadom veľmi pripomína citrón. Je dosť možné, že by ste si tento plod s ním veľmi ľahko pomýlili. Avšak jeho vzhľad je v niečom odlišný. Plod yuzu je menší, obvykle žltý alebo zelený a typickým znakom je jeho nerovný povrch. Má po sebe malé hrbolčeky. Yuzu je skutočne veľmi bohatý plod na kôstky. Vďaka tomu sa málokedy je v surovom stave, ale pridáva sa do jedál a nápojov. 

Odporúčame prečítať si: Potraviny s obsahom železa väčším, ako má mäso!

yuzu exotické ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Yuzu a zdravie

Obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré prospievajú nášmu organizmu. Ak trpíte nedostatkom vitamínov alebo je váš organizmus oslabený, yuzu je skvelou voľbou. Má antioxidačné vlastnosti, zlepšuje funkciu mozgu, reguluje hladinu cukru a krvný tlak. Taktiež má protirakovinové účinky. Je výborný, ak chcete predísť viróze. Yuzu je taktiež dobrým pomocníkom na zjemnenie pokožky, posilnenie imunity a bojuje proti nachladnutiu.

Odporúčame pozrieť si: Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!

plod yuzu

Zdroj: Shutterstock®

Využitie

Je skvelou ingredienciou v gastronómii. V Kórei z neho vyrábajú skvelé džemy a marmelády. Používa sa do miešaných nápojov či limonád, ale aj pri tvorbe dezertov. V Japonsku z neho robia čaj so skvelou citrusovou arómou. 

Ďalej je veľmi využívané pri výrobe parfumov. Yuzu nájdete ako ingredienciu v mnohých parfumoch a dodáva im ľahkú, sviežu citrusovú vôňu. Pridáva sa aj do masážnych olejov. Jeho vôňa pôsobí relaxačne, antistresovo a povzbudivo. 

Odporúčame prečítať si: Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako má vyzerať zdravý obed?

yuzu v gastronómií

Zdroj: Shutterstock®

V Japonsku sú veľmi známe kúpele, kde používajú tento plod ako prostriedok na relax. Yuzu zjemňuje pokožku, zmierňuje bolesti svalov, napätie, zbavuje stresu. Tradične sa robia v deň slnovratu, keď do verejných horúcich kúpeľov nasypú yuzu do vody. Plody plávajú na hladine a uvoľňujú svoju arómu.

U nás je toto exotické ovocie ťažko zohnať, a preto ak túžite po týchto kúpeľoch, môžete si zakúpiť rôzne aromatické oleje alebo soli do kúpeľa. 

Bude vás zaujímať: Kapsička pastierska: Pomôže riešiť tieto zdravotné problémy!

japonské kúpele yuzu

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Soňa Kelemenová 21.07.17 07:38

SK
karma
86.00

a kde ho mám na Slovensku kúpiť?

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 21.07.17 08:16

SK
karma
114.00

zasa niečo nové, nevidela som ešte

 • 0
Odpovedať

Majka Frnová 21.07.17 09:41

MF
karma
-1.00

toto exotické ovocie som ešte neskúšala

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 21.07.17 17:18

JU
karma
103.00

nepoznám, novinka pre mňa

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 21.07.17 18:40

karma
108.00

Prvýkrát o tom počujem..

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 21.07.17 19:22

DB
karma
117.00

zaujímavé ovocie...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.07.17 20:57

MM
karma
100.00

ešte som ho nikde nezaregistrovala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní