Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

Každý z nás má nejaké tie zlozvyky vo vyjadrovaní, no rozumnejšie bude zbaviť sa ich. Prečo? V domácom prostredí sú nebezpečné, lebo sa ich od nás učia naše ratolesti a v práci zase pôsobia neprofesionálne. Jedna vec je totiž občas si dovoliť nejaký ten roztomilý brept alebo preklep, ale úplne iná (a podstatnejšia) vec je, ako sa bežne vyjadrujeme. A hoci sa to nezdá, hovorí to o nás veľmi veľa. Toto sú slová, ktoré radšej zahoďte do koša!

Ako nám jazyk narástol?

Či sa nám to páči alebo nie, prvý dojem je mimoriadne dôležitý. A to tak na prvom rande, ako aj na pracovnom pohovore či stretnutí s obchodným partnerom. Nuž a neodmysliteľnou súčasťou prvého dojmu je práve vaše vyjadrovanie a komunikácia. Preto si dajte skutočne záležať na tom, čo a ako vypúšťate z úst. Týka sa to tak ústnej komunikácie, ako aj tej písomnej.

A hoci dobre vieme, že zvyk je železná košeľa a ak ste nejaký výraz používali od detstva, len veľmi ťažko sa ho teraz zbavíte, rozhodne to stojí aspoň za pokus, čo poviete? Ak vám teda náš jazyk a jeho používanie nie je ukradnuté, tu je niekoľko tipov a inšpirácií, ako svoje komunikačné schopnosti dostať na vyššiu úroveň.

Pozri aj: Šokujúce zistenie: Vedci tvrdia, že stres je nákazlivý ako chrípka!

správne vyjadrovanie

Zdroj: Shutterstock®

Výrazy a spojenia, ktorých sa treba raz a navždy zbaviť

 • bolo tomu tak: Úprimne, nebolo tomu tak. Správne je: Bolo to tak.
 • botník: Uznávame, je to o čosi sympatickejší výraz než topánkovník, no ten je predsa len správny a náš.
 • eeee, ehm: Snažíte sa vyplniť medzery medzi vetami či nedajbože slovami týmito pomôckami? Raz za čas je to v poriadku, ale používať ich príliš často? To naozaj výrazne narúša komunikáciu.
 • jednať sa o: Ide o výraz, ktorý neraz počujeme aj z úst televíznych redaktorov. Ako sme vám už napovedali, správne je to takto: Ide o.
 • kľud, kľudne: S týmito výrazmi sme už natoľko zžití, že ich správne varianty – pokoj a pokojne nám môžu znieť zvláštne. No darmo, keď sú raz správne, mali by sme zachovať pokoj a rešpektovať ich.
 • mám za to: Pracujete a máte za to odmenu? Skvelé! Ale – máte za to, že to dobre dopadne? Tu ste už stúpili vedľa. Správny variant je: Som presvedčená, že to dobre dopadne.
 • napadlo ma: Áno, ak sa chcete posťažovať, že vás napadol medveď. Nie, ak ide o myšlienku – tá totiž napadne vám, nie vás. Teda, zvyčajne.
 • ne, neni: A čím západnejšie, tým viac neee. Čo tak zbaviť sa tohto zlozvyku a začať konečne používať naše nie a nie je?
 • razítko: Je to čechizmus ako hrom, nahraďte ho preto slovenským (a čo si budeme klamať – oveľa ľubozvučnejším) slovom pečiatka. Skúste si teda zvyknúť na tento variant. A keď už sme pri tom variante...
 • varianta: Variant je chlap ako repa a nie žiadna poženštená varianta!
 • von, vonku, kam, kde: Nie je úplne jednoduché osvojiť si správne používanie týchto výrazov a hoci sa napohľad zdá, že vyjadrujú to isté, nie je to tak. Správne je teda: Kam ideš? Von. Kde si? Vonku.
chyby v slovenčine

Zdroj: Shutterstock®

Takto by sme mohli pokračovať celú večnosť, preto aspoň spomenieme výrazy (s tými správnymi v zátvorkách), ktoré by vám múdry Word rozhodne podčiarkol: blomba (plomba), cop (vrkoč), desať euro (desať eur), detský kočiar (kočík), dotaz (otázka), doporučujem (odporúčam), fénovať (sušiť), kotníkové topánky (členkové), moc práce (veľa práce), môžte (môžete), nápodobne (podobne), ohľadne (ohľadom), postav sa do rady (postav sa do radu), rozumiem to, chápem tomu (rozumiem tomu, chápem to), pomazánka (nátierka), prísť za hodinu (prísť o hodinu), proste (jednoducho), skladom (na sklade), vsadiť na kartu (staviť na kartu), zdarma (zadarmo).

Napadli vám aj iné nesprávne výrazy, ktoré počuť všade okolo vás? Podeľte sa s nami o ne v komentároch!

Neprehliadni: Kedy je najlepší čas na sprchu? Prezradíme ti viac!

problémy v komunikácii

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko dobrých rád na záver

 • Neskáčte do reči! Je to škôlkárska poučka: Keď niekto hovorí, druhí mlčia. Opačné názory či argumenty si odložte na chvíľu, keď druhá strana dorozpráva. Je to predsa základ slušnosti.
 • Nerapocte! Nič vám neujde, snažte sa preto rozprávať pomaly a zrozumiteľne. V opačnom prípade budete pôsobiť zbytočne vystresovane a napäto, hoci to tak vôbec nemusíte cítiť.
 • Nerozprávajte len tak do vetra! Veľmi skoro to začne druhú stranu nudiť až obťažovať. Netreba rozprávať za každú cenu, niekedy vie byť aj ticho veľavravné.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 16.03.18 07:01

ĽŠ
karma
100.00

Dobrý článok, ľudia zvyknú používať takých slov neúrekom, no najmä "západné" /ne, neni/ až úplne slangové a tam potom ťažko rozumieť.

 • 4
Odpovedať

Soňa Horáčková 16.03.18 10:46

SH
karma
119.00

super článok, poučný :) myslím, že nespisovných výrazov sa používa veľmi veľa ...... nárečiu sa neubránime, ale súhlasím s tým, že si treba dávať pozor na to, čo hovoríme .....

 • 3
Odpovedať

Katarína Kusá 16.03.18 13:02

KK
karma
89.00

"idem vonku" mi najviac trhá uši a najhoršie je, že to používa veľa moderátorov najmä v rádiách ale aj v tv

 • 3
Odpovedať

Anna Bútorová 16.03.18 14:23

AB
karma
76.00

myslím že v hovorovej reči je to úplne prirodzené...

 • 3
Odpovedať

Lenka Meravá 16.03.18 17:48

LM
karma
82.00

Fajn clanok. Najviac ma dostal topankovnik. To som netusila ale zacnem pouzivat uz len pre tie nechapave pohlady

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 16.03.18 18:00

MM
karma
100.00

keď vidím ten výraz "jedná sa", vždy si spomeniem na slovenčinára zo strednej školy, vždy nám zdôrazňoval, že jedná sa len na trhu :-)

 • 3
Odpovedať

Jana Havranová 16.03.18 21:26

JH
karma
-1.00

Mám rada články o (ne)spisovných výrazoch. Stále niečo z toho aj tak pozabúdam a stále sa naopak niečo nové naučím. :)

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 17.03.18 00:43

MD
karma
132.00

A ešte mi tam chýba obľúbené " dones mi ten oný " prípadne " ten sersam" ...a ešte si mám domyslieť, čo tým myslel...

 • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 23.04.18 14:40

SZ
karma
90.00

Skvelý článok :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní