Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!
  • 14.04.2018
  • Simona Kostková

Stres v práci či v škole, stres doma, stres ešte aj v posteli. Sú dni, kedy jediné, čo sa nám darí, je byť v strese. V boji proti nemu väčšinou siahneme po tabletkách, alkohole alebo jedle. Málokedy nám dlhá prechádzka alebo cvičenie dokážu natoľko pomôcť, aby sme si pozitívne myšlienky udržali po celý deň.

Čo v takéto dni robiť bez toho, aby sme museli siahnuť po radikálnom riešení? Odpoveď je ľahšia, než si myslíte. Pomôcť nám dokáže obyčajný bylinný čaj. Ktorý zabíja stres a ako často ho piť, sa dozviete v našom antistresovom článku.

Ako bojovať so stresom?

Stres patrí medzi najčastejšie spúšťače ochorení a celkovo pôsobí negatívne na celý organizmus. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je veľmi ťažké sa mu vyhnúť alebo ho aspoň zmierniť. Ľudia často siahajú po rôznych tabletkách, drogách či alkohole alebo sa nadmerne prejedajú. Ani jedna z možností natrvalo neodstraňuje stres, iba ho dočasne utlmí a neskôr si vyberie svoju daň. 

Stály stres poškodzuje imunitný systém, a tým je človek náchylnejší na infekcie. Nie je tajomstvom, že často práve stres je hlavným indikátorom jesenno-zimných epidémií chrípky a akútnych respiračných infekcií. S človekom, ktorý sa dostal pod tlak úzkosti a strachu, môžeme len spolucítiť. Pocit únavy, neschopnosť sústrediť sa na čokoľvek, zhoršenie pamäte, zvýšená podráždenosť, zlý a ťaživý spánok - to sú psychické prejavy úzkosti a strachu, ktorý väčšina z nás dobre pozná. Vyskúšajte preto jednu z týchto bylín, ktoré vám pomôžu odbúrať stres a žiť pokojne a dlho.

Pozri aj: Cvičenie vo vode: Na čo je dobré a čo všetko ním posilníš?

úzkosť

Zdroj: Shutterstock®

Medovka lekárska

Najznámejšou bylinkou na navodenie príjemných myšlienok je medovka. Už jej citrónová aróma, ktorá je uvoľňujúca, hovorí sama za seba. Pozitívne účinky tejto bylinky sú nekonečné a blahodarne pôsobí na celé telo. Starí Rimania ju používali na bolesti brucha, kŕče alebo liečbu melanchólie. A toto využitie má dodnes, hlavne čo sa týka uvoľňovania tela a aj duše.

Pozitívne pôsobí na myseľ, vďaka uvoľneniu kŕčov v celom tele, spomaleniu búšenia srdca, zníženiu krvného tlaku. Dokáže pomôcť pri žalúdočných a črevných problémoch, pri problémoch s nespavosťou, ktoré sú veľmi typické práve pri nadmernom strese. Čaj z medovky môžete piť prakticky hocikedy, keď sa cítite zle, unaveno, vystresovane, a to aj každý deň. Čerstvú medovku môžete očakávať v lete, ale inak si pokojne narobte zásoby v podobe usušených lístkov.

medovka lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľa

Chuť a vôňa Toskánska, ktorá je nenahraditeľná. Mastičky, vonné arómy a sušené vrecúška s touto bylinkou sú príjemným pohladením pre ubolenú dušu. Niekedy stačí len jeden nádych a ocitneme sa na slnkom zaliatych poliach Stredomoria. Rovnako ako medovka, bola obľúbená u starých Rimanov, pre jej upokojujúce účinky. I keď my ju skôr poznáme ako rozvoniavajúce vrecúško, ktoré odháňa mole a dodáva vôňu oblečeniu.

Šálka levanduľového čaju vám pomôže rýchlejšie zaspať, upokojí celé telo, odstráni migrénu, utlmí menštruačné bolesti a zníži krvný tlak. Či už ako osviežujúci čaj alebo esenciálny olej, levanduľa vám pomôže zahnať „nečisté myšlienky“.

levanduľa lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Citrónová tráva

Ďalšia bylinka s upokojujúcimi vlastnosťami je citrónová tráva. Mnohí o nej pravdepodobne ešte nepočuli, pretože táto exotická rastlina k nám prišla z ďalekého Thajska. Rovnako ako medovka, dokáže už len privoňanie k jej citrónovej vôni upokojiť myseľ. Hojne sa používa pri varení v kuchyni, avšak čaj z nej dokáže koncentrovať vašu myseľ, a tým aj privodiť príjemné myšlienky.

Okrem toho vraj dokáže ničiť nádorové bunky, urýchľuje metabolizmus a pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. V prípade, ak ste v strese z nadchádzajúcich povinností a potrebujete reštartovať mozog, doprajte si šálku práve z jej sušených listov. Pomôže aj vašej pleti, ktorá bude pôsobiť sviežo, čo tiež podporí príliv pozitívnych myšlienok.

Odporúčame: Oddych v saune: Vieš, kedy áno a kedy radšej nie? Toto musíš vedieť!

citrónová tráva

Zdroj: Shutterstock®

Rumanček pravý

Rumanček, harmanček alebo kamilka je všeobecne známa bylinka. Poznáte ju? Najčastejšie sa s ňou stretneme pri chrípke alebo liečbe akné, kvôli jej antimikrobiálnym účinkom. Avšak v kombinácii s medom je čaj z rumančeka dokonalým balzamom na dušu. Po každom náročnom dni by ste si mali dopriať tento čaj. Je nápomocný pri množstve ťažkostí, ako sú menštruačné bolesti, nespavosť, žalúdočné problémy a mnohé iné.

Čaj z rumančeka nie je vhodný pre tehotné ženy, pretože dokáže vyvolať menštruáciu. Naopak je vhodný aj pre malé deti, ak sú prechladnuté, hlavne pri zapálených dutinách alebo tiež pri prerezávaní zubov. Rumanček má silné sedatívne účinky pre náš organizmus, takže si ho doprajte pred spaním.

Neprehliadni: Riskuješ slepotu! Pozri, ako si nevedome poškodzujeme zrak

rumanček pravý

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, liečiť stres sa dá a je to samozrejme náročná cesta. Lekári hovoria - každodenné napätie je smrťou a uvoľnenie a spokojnosť sú životom pre človeka. Vyskúšajte okrem čajov aj tieto tipy: 

  • Nestresovať sa!
  • Pravidelne sa zaoberajte meditáciou 
  • Počúvajte obľúbenú hudbu 
  • Prechádzajte sa v prírode na čerstvom vzduchu 
  • Skúste šport - plávanie, bicyklovanie, lyžovanie alebo behanie každý deň

Pozri aj: Cítiš sa pod psa? Daj si pozor na tieto príznaky vyčerpania!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Helena Zobková Šimurdová 14.04.18 13:29

HZŠ
karma
102.00

S citrónovou trávou nemám žiadne skúsenosti.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní