Niekedy stačí málo a viete zistiť, že vaše telo niečo trápi. Telesné tekutiny často signalizujú začiatok vážnejšieho ochorenia. Ušný maz je toho rovnakým príkladom.
Technicky sa ušný maz skladá z mastných kyselín, skvalénu a alkoholov, ktoré okrem iného zabraňujú vzniku infekcií. Účelom ušného mazu je chrániť naše ušné kanáliky. Ako spoznáme, že s nami niečo nie je v poriadku?
Ušný maz zachytáva odumreté mŕtve kožné bunky. Hoci je to zvláštne, no práve vďaka ušnému mazu sú naše uši čisté, zdravé a funkčné. Samozrejme, vedomie, že ušný maz je akýmsi votrelcom v našom tele, nás núti čistiť si uši každý deň. To ale nie je práve najšťastnejšie riešenie. Avšak lekári z Americkej akadémie otolaryngológie neodporúčajú používať vatové tampóny alebo iné cudzie predmety ako nástroje na čistenie uší. Čo máme teda používať a ako rozpoznáme príznaky ochorení?
Odporúčame: Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!
Bezpečné čistenie
Predtým, ako siahnete po tyčinke na čistenie uší, je dôležité vedieť, ako si uši bezpečne vyčistíte. Bavlnená tyčinka by sa nikdy nemala vkladať priamo do ušného kanálika. V skutočnosti majú vaše uši svoj vlastný spôsob samočistenia tým, že samé produkujú maz. Niekedy to môže spôsobiť, že ušný maz sa vytvorí na vonkajšej časti ucha, ktorý sa môže jemne očistiť pomocou vatového tampónu alebo vlhkej handričky. Odolajte všetkým pokusom o umiestnenie tyčinky priamo do ucha.
Bude ťa zaujímať
1. Svetložlté zafarbenie ušného mazu
Ušný maz, ktorý je jemný a žltý, najčastejšie patrí deťom. Nemusíte sa báť, je normálne a zdravé, keď deti produkujú oveľa viac ušného mazu ako dospelí. Keď deti zostarnú, budú ho produkovať menej.
Odporúčame: Potraviny s obsahom železa väčším, ako má mäso!
2. Lepkavý ušný maz
Mokrý a lepkavý žltý ušný maz je jedným z dvoch bežne sa vyskytujúcich ušných mazov. Mokrá a lepkavá textúra je zvlášť dobrá pri mazaní ušného kanálika, čo zabraňuje jeho vyschnutiu a svrbeniu.
3. Tmavý a lepkavý ušný maz
Tmavý ušný maz je dôkazom toho, že vaše telo produkuje pot. Čím je tmavšia farba, tým je pravdepodobnejšie, že máte v pote chemickú látku, ktorá je spojená s vašou schopnosťou vytvárať telesný zápach. Ľudia s tmavším ušným mazom majú tendenciu produkovať viac telesného pachu. Avšak obe sfarbenia sú zdravé a neznačia žiadnu telesnú poruchu.
Odporúčame: Dobré a zlé účinky kávy: Nahradí ju BIO káva?
4. Biely, drolivý a suchý
Biely suchý maz je ďalší najbežnejší typ ušného mazu nachádzajúci sa vo vašich ušiach. Táto farba ušného mazu je zvyčajne pozorovaná u ľudí, ktorí produkujú menej telesného pachu.
Odporúčame: Rebríček obyčajný: Objavte ďalšiu liečivú bylinku a jej použitie!
5. Hustý a tmavý ušný maz
Apokrinné žľazy vo vnútri uší sú tie, ktoré spôsobujú vznik ušného mazu. Ak ste stresovaní alebo sa bojíte, tieto žľazy reagujú tým, že produkujú viac mazu, ako je normálne. Je to podobná reakcia, ako keď sa viac potíme. Keď sa ušný maz produkuje rýchlejšie, ako vaše telo môže prirodzene vytlačiť z ušného kanálika, môže dôjsť k tvorbe hustejšieho a tmavšieho mazu. Príliš veľa takéhoto druhu ušného mazu môže spôsobiť upchatie ucha, čo vedie k dočasnej strate sluchu.
Odporúčame: Zádery na nechtoch: Ako im dať navždy zbohom?
Pri týchto zafarbeniach treba spozornieť
- Čierny alebo tmavohnedý ušný maz určite nepatria medzi najlákavejšie pohľady, ale stále to nie je dôvod na poplach. Horšie je, ak takýto ušný maz nechávate príliš dlho v uchu. Bude stále tmavší a tmavší, čo nebude práve najkrajší pohľad pre ľudí okolo vás (maz reaguje na kyslík a čím dlhšie je vystavený jeho pôsobeniu, tým je tmavší).
- Čo však už netreba zanedbať, je prítomnosť krvi v ušnom maze. Môže to byť totiž indikátor pretrhnutého ušného bubienka. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať lekára.
- Je normálne, že ušný maz z času na čas v malých množstvách uniká z ušného kanálika, pretože je to prírodný mechanizmus čistenia vášho ucha. Veľké objemy spolu s krvou a hnisom však už značia vážny problém.
- Ak je ušný maz zvyčajne vlhkejší, lepkavejší a je zafarbený do šeda, môže to signalizovať prítomnosť prachu. Stáva sa to ľuďom, ktorí pracujú alebo sa dlhodobo nachádzajú v prašnejšom prostredí. Ucho sa tak chráni pred cudzími predmetmi. Ak však spozorujete vo svojom uchu šedý ušný maz spolu s popraskanou a svrbiacou pokožkou, môže ísť o druh ekzému.
Odporúčame: Signály, ktoré vám naznačia nedostatok vitamínov a minerálov
- Anketa
AKO ČASTO SI ČISTÍTE UŠI?
Odpovedalo 6306 ľudí