Zádery na nechtoch: Ako im dať navždy zbohom?

Zádery na nechtoch: Ako im dať navždy zbohom?

  • Zdieľaj:
 • 5

Zádery na nechtoch nám na kráse našich rúk určite nepridávajú. Tieto drobné ranky sú navyše často bolestivé a ľahko sa zapália. 

Za ich opakujúcim sa výskytom môže byť nedostatok vitamínov i nevhodná či nedostatočná starostlivosť o nechty.

Tento kozmetický problém však vôbec nie je náročné dostať pod kontrolu. Zádery tou správnou technikou jednoducho odstránite a prevenciou zabránite opätovnému vzniku. Prezradíme vám, ako na to!   

Prečo vlastne vznikajú?

Záder je drobná ranka v okolí nechtov, ktorá vzniká pri natrhnutí malého kúsku kože z odumretej časti pokožky. Na tomto mieste je koža zraniteľnejšia a má slabú tukovú vrstvu, ktorá by ju chránila. Taktiež má silný sklon k vysušovaniu, čo môže byť jednou z príčin vzniku záderov. Suchá pokožka nechtov a prstov je totiž náchylnejšia na poškodenie. Zádery nie sú vážnym zdravotným problémom, no sú o to nepríjemnejšie. Do rany sa môžu dostať nečistoty, oblasť okolo nechtov začne hnisať a bolieť.

Hojenie záderov je často zdĺhavé, pretože rukami neustále niečo robíme, a tak si môžeme oblasť okolo nechtov opätovne poškodzovať. Medzi ďalšie príčiny vzniku záderov patrí aj nedostatok vitamínu B alebo veľmi častý zlozvyk, a to obhrýzanie nechtov. Nechtovej kožtičke neprospieva ani nadmerné máčanie vo vode s mydlom, saponátom či inými chemikáliami, ktoré môžu v konečnom dôsledku pokožku opäť vysušovať.

Zádery tiež môžu vznikať v dôsledku nedostatku vitamínov. Hovoriť môžeme najmä o deficite vitamínov, ako je vitamín C, D alebo vitamíny skupiny B. Pozor však aj na príjem minerálov a stopových prvkov. Zádery totižto môžu vznikať aj pri nedostatku železa v organizme.

Bude vás zaujímať: Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Záder je nutné ihneď ošetriť

Zdroj: Shutterstock®

S ošetrením záderov nečakajte

Záder je potrebné ošetriť hneď, ako ho spozorujete. Iba tak zabránite tvorbe ďalších a vyhnete sa skutočne bolestivým a zapáleným záderom. Pred ošetrením a odstránením odumretej časti pokožky ponorte ruky do vlažnej vody s trochou oleja. Použiť môžete napríklad olivový či kokosový olej. V kúpeli nechajte ruky a nechty zmäkčovať aspoň 15 minút.

Následne si pripravte nožničky alebo klieštiky, s ktorými zádery jemne zastrihnete. Pred strihaním je vhodné nástroje ešte dezinfikovať, znížite tak riziko vzniku prípadnej infekcie. Po tom, ako ste vyčnievajúcu kožtičku dôkladne a hlavne opatrne odstránili, umyte si ruky a postihnuté miesto ešte vydezinfikujte. Na osušenú pokožku naneste antibakteriálny alebo iný krém. Dôkladne namažte hlavne oblasť nechtov. Nakoniec môžete použiť aj kozmetické rukavice.

Odporúčame: Starostlivosť o pleť pod lupou: Účinky kyselín v kozmetike

Zádery pomôžu vyliečiť i bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Čo vám ešte pomôže?

Ak vás trápi skutočne veľký a zle hojaci sa záder, prelepte ho na noc alebo pri práci náplasťou. Tú pravidelne vymieňajte a vždy boľavé miesto dezinfikujte a hydratujte krémom či olejčekom. Pokožku je potrebné nechať aj dýchať, ale v prípadoch, kedy by ste si oblasť záderu mohli ešte viac poškodiť, je vhodné ochrániť ju práve spomínanou náplasťou. Voľte skutočne výživné a hutné krémy, napríklad s vitamínmi A aj E alebo s arganovým olejom. Hojeniu poranenej pokožky napomáha i známa kalciová masť.

Ďalšími pomocníkmi pri liečbe záderov sú aj bylinky. Vyskúšajte rôzne bylinné odvary na ošetrenie zapálenej kožtičky nechtov. Veľmi účinné sú odvary z nechtíka lekárskeho, harmančeka, repíka či šalvie. Nezabúdajte, že o pokožku sa musíte starať i zvnútra. Doprajte telu dostatok vápnika, magnézia a zinku, a tiež vitamínov B a C.

Bude vás zaujímať: Najväčšie chyby pri upratovaní!

Doprajte si manikúru u profesionála

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je hlavne prevencia

Na to, aby ste sa záderov zbavili natrvalo, nestačí ich len ošetriť a nechať doliečiť. Je najmä potrebné predchádzať ich vzniku, a to zabezpečíte iba dostatočnou starostlivosťou o ruky a nechty. Najdôležitejšie je vyhýbať sa hlavným príčinám vzniku záderov. To znamená nezabúdať na hydratáciu a neobhrýzať si nechty. Pri práci s chemikáliami použite rukavice. Ak na odstránenie laku na nechty používate acetón, vždy si potom dôkladne umyte a nakrémujte ruky. Nezabúdajte tiež na pravidelné zatláčanie nechtovej kožtičky kozmetickou špachtličkou či drievkom.

Každý deň doprajte svojim nechtom olejček, ideálne pred spaním. Vtedy je schopnosť regenerácie pokožky ešte vyššia. Aspoň raz za týždeň pripravte nechtom poriadny zábal. Použiť môžete hutný krém i olivový či kokosový olej. Ruky následne vložte do textilných rukavíc alebo vlhkého uteráka a nechajte pôsobiť pol hodinu. S ošetrením nechtov vám môžu pomôcť i profesionáli. Rozhodne urobíte dobre, ak raz za mesiac zájdete do salóna a necháte si urobiť manikúru.

Odporúčame: Recept: Medová torta s tvarohom a malinami

Aktualizovaný článok: 6.9.2022


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Uhrová 26.07.17 15:54

JU
karma
103.00

veru zádery sú dosť nepríjemné, ruky a okolie nechtov treba dobre hydratovať

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 14.08.17 16:54

SK
karma
86.00

kremikovat.. papat vitaminiky a zadery budu fuc

 • 1
Odpovedať

Daniela Šurláková 13.09.17 21:28

karma
97.00

AQj mne sa často robia tieto zádery a veľmi ma to otravuje.Ďakujem za dobré a užitočné rady.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 20.12.17 08:37

SK
karma
113.00

ošetrovať

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 20.01.18 21:41

karma
109.00

ááách to moje obhrýzanie nechtov :-( ...a potom sa mi tvoria zádery.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní