Viesť si denník vďaky sa oplatí. Akým spôsobom dokáže zmeniť život?

Viesť si denník vďaky sa oplatí. Akým spôsobom dokáže zmeniť život?

  • Zdieľaj:
 • 3

Aj vy ste si v mladosti viedli denníček? Pravdepodobne ste doň zapisovali všetko, čo ste v daný deň zažili, vaše pocity či osobné myšlienky. Viesť si denník vďaky je niečo veľmi podobné, no mali by ste si doň zapisovať iba to, za čo ste boli v daný deň vďační. Aj keď si teda osobný denník viesť nestíhate, denník vďaky zvládnete hravo, keďže spravidla nie je až taký rozsiahly. Napriek tomu však dokáže s človekom urobiť divy a je cestou k tomu, ako byť pozitívnym človekom.

Byť vďačný je zdravé

Vďaka ako taká je veľmi podceňovaná a je to skôr výsada mentálne silných ľudí. Tí mentálne slabší sa podľa odborníkov na psychické zdravie utápajú skôr v sebaľútosti a na vďaku často celkom úplne zabúdajú. Používať slovíčko ďakujem sa však naozaj vypláca, a to i po zdravotnej stránke. Veda preukázala, že vďaka otvára pre človeka mnoho dverí – od nových vzťahov a priateľstiev až po nadobudnutie vlastnej psychickej sily, fyzického zdravia, sebavedomia či dokonca empatie voči druhým. Ukázalo sa aj to, že pre vďačných ľudí je nedostatok spánku tabu.

Inšpiruj sa: Čo signalizuje vyrážka na jazyku? Je to bežný alebo vážny problém?

prečo byť vďačný

Zdroj: Shutterstock®

Vedie si ho aj Dalajláma

Ak sa rozhodnete zaviesť si vlastný denník vďaky, vitajte v klube, kde sú členmi mnohé celebrity na čele s Dalajlámom. Keďže denník vďaky je len o pozitívnych udalostiach, úmerne k tomu zvyšuje pozitivitu človeka samého. Ten sa začne viac zameriavať na to dobré a na zlé udalosti mu nezostane toľko energie. Človek, ktorý si takýto denník vedie, má ďalej aj zdravé sebavedomie. V denníku si totiž zaznamenáva svoje úspechy a neúspechy ho až tak netrápia. To ide ruka v ruke so spokojnosťou a tiež so šťastím – veda preukázala, že autori denníkov vďaky sú všeobecne šťastnejšími ľuďmi.

Kedy si denník vďaky viesť? Môžete ísť na to po svojom, no odporúča sa stráviť nad pozitívnymi udalosťami dňa, za ktoré ste vďační, tesne pred spaním. Len 15 minút urobí zázraky a môžete sa spoľahnúť na oveľa lepší nočný spánok. A keďže šťastní ľudia sa väčšinou nestresujú, denník vďaky môžeme považovať za účinný nástroj na zvládanie stresu.

za čo byť vďačný

Zdroj: Shutterstock®

Inšpirácia z Pinterestu

Ako bude vyzerať váš denník vďaky je len na vás. Môže to byť niekoľko na seba nadväzujúcich viet alebo len heslovité zhrnutie dňa. Pinterest je však nekonečná studňa nápadov, a tak sme sa rozhodli ponúknuť vám niekoľko šablón.

Odporúčame: TOP recepty na domáce bylinkové mastičky: Nesmú chýbať v domácej lekárničke!

- 5 inšpirácií, ako môže vyzerať denník vďaky!
1 z 5

5 vecí denne

Niekedy nie sme vďační ani za 5 vecí denne ale to nevadí. Dôležité je, aby sme boli každý jeden deň vďační aspoň za niečo. S takýmto denníkom si vystačíte na 5 dní.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Leona Bašistová 08.09.20 14:36

LB
karma
104.00

Skvelý nápad :) . Denník nám každý deň pripomína, čo žijeme, kam sa uberá naše myslenie i skúsenosti. Verím, že denník vďačnosti po mesiaci aplikácie, zmení naše uvažovanie pozitívnejším smerom.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 08.09.20 16:34

karma
106.00

Vynikajúci článok. Vďaka nasmeruje náš život tým správnym smerom.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.09.20 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Výborná inšpirácia, vďaka!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022