Nedostatok spánku môže viesť k týmto zdravotným problémom!

Nedostatok spánku môže viesť k týmto zdravotným problémom!

Spánok zabezpečuje regenerovanie organizmu a je odpočinkom pre telo aj myseľ. Dospelý človek by si mal priemerne dopriať 7 až 8 hodín spánku denne. To však v dnešnej urýchlenej dobe nie je vždy také jednoduché.

Často spávame oveľa menej, ako by sme sami chceli. Problémom býva, ak je človek dlho hore a následne ráno skoro vstáva. Nakoniec sa doba spánku zúži na 4 až 5 hodín.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že by ponocovanie mohlo negatívne ovplyvniť vaše zdravie? Nedostatok spánku skutočne môže zapríčiniť okrem deficitu energie aj iné zdravotné komplikácie. 

Bude vás zaujímať: JÓD – stopový prvok, ktorý je pre nás dôležitý!

Najčastejšie následky ponocovania

Málo spánku v prvom rade znamená málo energie, ktorú má človek po zobudení k dispozícii. Zopár prebdených nocí možno nie je na tele citeľných, no z dlhodobého hľadiska sa môže vyskytnúť viacero problémov. Pretrvávajúci nedostatok spánku sa zo začiatku prejaví hlavne v nadmernej únave celého organizmu. Môže sa objaviť bolesť hlavy, očí a dokonca nepravidelnosť srdcovej činnosti. Časté sú aj závraty či nevoľnosť.

Ak sa objavia uvedené komplikácie, následne to môže viesť k zníženiu výkonu v zamestnaní či škole. Oslabené je rovnako svalstvo, čo naopak vedie k nižšiemu fyzickému výkonu. Ponocovanie neprospieva ani vzhľadu človeka. Pozorovateľné je to hlavne na pokožke, tá vplyvom deficitu spánku starne rýchlejšie. Taktiež dochádza k zhoršeniu kvality pleti. Medzi ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa objavujú v súvislosti s krátkou dobou spánku, patria aj poruchy trávenia a problémy s dýchaním.

Odporúčame: Ako kombinovať výrazné farby?

Ponocovanie zhoršuje sústredenie

Zdroj: Shutterstock®

Účinky na psychiku

Ak človek málo spí, neprejavuje sa to len zníženou energiou a inými fyzickými problémami, ale aj v psychických zmenách. Po prebdených nociach človeku kolíše nálada a hlavne klesá sústredenosť. Zvyšuje sa podráždenosť, nervozita, objavujú sa pocity úzkosti a je narušená emocionálna stabilita jedinca. Zhoršujú sa kognitívne procesy, reflexy a doba, za ktorú sme schopní reagovať na vonkajšie vplyvy.

Keď nespíme dostatočne dlho, odnáša si to náš mozog. Ten sa totiž, ako ostatné časti organizmu, počas spánku regeneruje a nakladá s našimi spomienkami a novo získanými informáciami. Selektuje ich a ukladá. Ponocovanie a nekvalitný odpočinok výrazne znižujú schopnosť ukladať nové informácie. Absencia spánku však negatívne ovplyvňuje nielen správnu činnosť mozgu, ale aj ostatných orgánov a sústav organizmu. Nehovoriac o tom, že nevyspatí ľudia sú náchylnejší na robenie i banálnych chýb.

Bude vás zaujímať: Medovka lekárska: Prečo by ste ju mali mať doma aj vy?

Ponocovanie má zlý vplyv na činnosť srdca

Zdroj: Shutterstock®

Rizikový faktor pre viaceré ochorenia

Nedostatok spánku zvyšuje v tele výskyt zápalových procesov. To je rizikové pre vznik mnohých ochorení. Môže to súvisieť s rozvojom chorôb srdca, mŕtvicou, artritídou či dokonca cukrovkou. Dlhodobý deficit spánku totiž ovplyvňuje schopnosť organizmu správne narábať s glukózou, čím je zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu. K tomu, samozrejme, prispievajú aj ďalšie faktory ako obezita, sedavý spôsob života i vysoký krvný tlak.

Asi najzávažnejším faktorom, ktorý by mal človeka určite dostať do postele, je fakt, že viaceré štúdie uvádzajú vplyv medzi dĺžkou spánku a priemernou dĺžkou života. Zistilo sa, že nedostatok spánku skracuje priemernú dĺžku života človeka. Zlou správou je, že deficit spánku, napríklad počas týždňa, už nedoženiete cez víkend. Jedinou správnou cestou je preto pravidelný a dostatočné dlhý spánok.

Odporúčame: Tradičné bohaté svadobné šaty s prekrásnymi vlečkami

Ponocovanie nemusí byť vaša chyba

Zdroj: Shutterstock®

Ide o poruchu spánku?

Za nedostatkom spánku a ponocovaním môže byť viacero príčin. Nemusí ísť len o to, že človek si neľahne do postele skôr z vlastnej vôle. Niekedy sú vinníkom aj vážnejšie poruchy spánku. Medzi ne patrí napríklad chorobná nespavosť, alebo inak insomnia. Ide o stav, pri ktorom má človek značne nekvalitný spánok, veľakrát sa budí a ťažšie a dlhšie zaspáva.

Za nespavosťou môže stáť obyčajná zmena prostredia, ale i závažnejšia systémová choroba. V prípade, že u vás nedostatok spánku nie je spôsobený vedomým ponocovaním, je vhodné konzultovať problém s lekárom. Je potrebné nájsť príčinu toho, prečo sa vám do postele nechce, pretože spánok je pre telo i myseľ veľmi dôležitý.

Bude vás zaujímať: Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Milka Damašková 26.05.17 02:10

MD
karma
132.00

Joj, rýchlo do postele ... :)aj zajtra je deň

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.05.17 07:18

MM
karma
100.00

snažím sa dodržiavať aj pravidelnosť, teda uloženie sa k spánku

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.05.17 09:57

SK
karma
114.00

veľmi dôležitá vec pre kvalitný život, občas má asi každý problém so spaním...dobrý článok

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.05.17 13:42

karma
108.00

Ja nemám problém so spánkom,ale ked sa nevyspim,nefungujem celý den.Ale ked spím vela,tiez nefungujem..

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 27.05.17 16:09

MF
karma
56.00

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý, mali by sme ho mať dostatok, aby všetko správne fungovalo.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní