Ako na správne držanie tela? S týmito tipmi to hravo zvládneš!

Ako na správne držanie tela? S týmito tipmi to hravo zvládneš!

Nemusíme byť baletky ani modelky na to, aby sme mali dôvod a motiváciu popracovať na držaní svojho tela. Pretože to, akým spôsobom sedíme či stojíme, nie je ani zďaleka výlučne estetickou záležitosťou či signálom na odhalenie reči tela, ale má výrazný vplyv aj na stav či vývoj našich kostí a kĺbov. A to už nie je len taká povrchná záležitosť, ktorú by sme mohli prenechávať len modelkám, čo poviete?

V skutočnosti je to oveľa dôležitejšie, než by sme si mysleli. Ako na správne držanie tela? Osvojte si tieto pravidlá!

Vystrite sa!

Hádam jedna z najčastejších viet, aké sme kedy počúvali od rodičov, je: Vystri sa! A možno si tí naši rodičia ani sami neuvedomovali, prečo je to vlastne také dôležité. Určite však netreba zdôrazňovať, ktorá časť je pri držaní tela tá kľúčová. Áno, tipujete správne, je to chrbtica. Tá dostala do vienka silu a stabilitu. Avšak vlastným pričinením a nesprávnym držaním tela sa o tieto jej vlastnosti pripravujeme. A nie je to ani zďaleka doménou len starších ročníkov, ale už aj čoraz mladších ľudí. Prečo je vôbec také dôležité dbať už od malička na správne držanie tela? Dôvodov je viacero. Za všetky spomeňme aspoň fakt, že sa vďaka nemu môžete vyhnúť bolesti chrbta, krčnej chrbtice, hlavy, natiahnutiu a napätiu v svaloch.

Prečítaj si: Cvičenie antigravity: Doslova odľahčí telo aj myseľ. Ako na to?

ako správne sedieť

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšite si dýchanie!

Pod vplyvom nesprávneho držania tela dochádza tiež k nedostatočnému prekrveniu mozgu. Naopak, ak si osvojíte pravidlá správneho držania tela a to tak v sede ako aj v stoji, uľahčíte si aj takú podstatnú činnosť, akou je dýchanie. V neposlednom rade sa vám zlepší trávenie. Zlé a chybné držanie tela má na svedomí obrovské množstvo faktorov, od celodenného sedenia, cez dvíhanie ťažkých predmetov, až po nadváhu či obezitu. Správnemu držaniu tela neprospieva ani stres či neustále sledovanie mobilných telefónov, samozrejme, so sklonenou hlavou.

ako správne ležať

Zdroj: Shutterstock®

Ako na správne držanie tela?

Ako teda správne držať telo? Začnime jednou z našich najobľúbenejších polôh – sedením. Keď sedíte, obzvlášť, ak máte aj sedavé zamestnanie, dbajte o to, aby ste boli vzpriamené a aby vaše kolená smerovali od seba. Chodidlá by mali byť mierne vytočené do vonkajšej strany, teda od seba. Pozor – nie za každú cenu! Ak si totiž oblečiete krátku sukňu, náš návod na správne sedenie vám môže priniesť viac trápnych momentov, než osohu. K správnemu držaniu tela pri sedení vám môže dopomôcť aj vhodná a kvalitná stolička či striedanie sedenia na stoličke a na fitlopte.

Zaujme ťa: Dôležité fakty o vitamíne C: Toto všetko o ňom musíš vedieť!

ako sa prestať hrbiť

Zdroj: Shutterstock®

Buďte vzpriamené aj počas šoférovania!

Na správne sedenie dbajte aj počas šoférovania. Sedadlo si posuňte skôr dopredu a operadlo si nastavte čo najzvislejšie, pričom vaše lakte by mali opisovať pravý uhol. Hoci sa naplno sústreďujete, snažte sa nepredkláňať zbytočne dopredu. A čo vtedy, keď stojíte? V stoji by mali vaše ramená smerovať dozadu, no nie napäto a nasilu, ale čo najviac uvoľnene. Pokojne si to vyskúšajte a natrénujte hneď teraz. Vaše brucho by malo byť zatiahnuté (čo nie je to isté ako stiahnuté!). Hlavu držte hore, krk rovno a vedome sa zameriavajte na to, že váš chrbát musí byť vzpriamený. Nohy by ste mali držať na šírku bokov, pričom sa snažte neprenášať váhu z nohy na nohu, ale udržovať váhu na oboch končatinách rovnako.

správne sedenie v práci

Zdroj: Shutterstock®

Či už kráčate alebo stojíte, predstavujte si, že na hlave nesiete knihu. Ak sa zvyknete vytáčať do strán pod vplyvom tašky alebo kabelky na jednom pleci, striedajte ramená, na ktorých ju budete nosiť. Ak ste sa doposiaľ zvykli hrbiť, je možné, že chvíľu potrvá, kým si správne držanie tela osvojíte a zautomatizujete. Preto to bude chcieť silnú sebadisciplínu a vytrvalosť. Po čase vám už akékoľvek hrbenie sa, vysúvanie brady či padanie ramien smerom dopredu, bude pripadať neprirodzené. K osvojeniu si správneho držania tela vám výrazne dopomôže aj cvičenie jogy a pilatesu.

Bude sa ti páčiť: Chytil ťa hlad? Toto sú najlepšie tipy na snack v chladnom období!

poloha počas spánku

Zdroj: Shutterstock®

A čo ležanie?

A na záver nesmieme zabudnúť ani na ležanie, pretože, čuduj sa svete, aj v posteli je dôležité dbať na správne držanie tela. Nie, nemusíte si každú hodinu nastavovať budík, aby ste si overili, že ste dostatočne vzpriamené. Úplne postačí, ak sa budete snažiť ležať čo najviac na chrbte, nakoľko ide o najzdravšiu polohu. Vaša krčná chrbtica sa vám za to isto poďakuje. Ale pozor – ak ste „mnohovankúšový“ typ, ktorý počas spánku viac sedí, než leží, skúste sa tohto zlozvyku zbaviť čo najskôr. Platí to o to viac, ak zvyknete spávať na boku.

Siahnite preto po ergonomicky tvarovanom vankúši, ideálne z pamäťovej peny. Správne držanie tela je, ako vidíte, mimoriadne dôležité nielen napohľad, ale najmä zo zdravotného hľadiska. Nehovoriac o tom, že so vzpriamenou hlavou budete pôsobiť sebavedomejšie a aj sa tak budete určite cítiť. Vyskúšajte to!

Neprehliadni: Rada nad zlato: Ako naložiť orechy a udržať ich čerstvé po celý rok?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Lucia Šeptáková 11.11.18 16:02

karma
110.00

V tomto som neporiadna ale snažím sa.Niekedy som fakt nenormálne zhrbená

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 11.11.18 17:22

DB
karma
117.00

Veľmi dobré rady, musím si ich veru osvojiť a polepšiť sa v držaní tela

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 11.11.18 19:42

MM
karma
100.00

i ja mám zlozvyk, hrbím sa a už mám dosť rokov na jeho odstránenie

  • 0
Odpovedať

Mária Beniačová 12.11.18 02:02

MB
karma
96.00

Vzpriamené držanie tela mám zafixované, roky som robila v úrade a sedávala som vždy vzpriamene. Myslím si, že horšie je na tom mladšia generácia. Vnučka sa nedávno smiala, že bola na svadbe a všímala si, ako kto sedí. Všetci mladí boli zhrbení, len ona sedela ako podľa pravítka...

  • 3
Odpovedať

Milka Damašková 17.11.18 02:03

MD
karma
132.00

Som vďačná za pani učiteľku, ktorú sme mali na nižšom stupni. Neustále chodila po triede a bez slova nás len rukami popri výklade naprávala, aby sme sedeli rovno. Vďaka tomu som si osvojila správnu polohu v sede. Myslím si, že aj to naše povinné "ruky za chrbát" malo svoj význam. Hrbiť som sa začala až pri dojčení, niekedy sa pristihnem, že už nesedím rovno....musím sa ja polepšiť :)

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 14:14

karma
127.00

Toto naozaj potrebujem, musím si to napísať na lístok a nalepiť na obrazovku.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní