Harmónia a rovnováha prostredia – to je Feng Šuej. Ako začať?

Harmónia a rovnováha prostredia – to je Feng Šuej. Ako začať?
 • 12.11.2021
 • Darina Veen-Kaššová

  • Zdieľaj:
 • 5

Vyvážené a harmonické prostredie ma úžasný pozitívny vplyv na naše zdravie a pocit pohody. Princíp harmónie a rovnováhy jednoducho pomáha vytvoriť priestor, v ktorom sa cítime prirodzene dobre. Feng Šuej môžeme brať ako módnu vlnu alebo sa môžeme do týchto tisíc rokov starých zákonitostí zahĺbiť a skúsiť ich pochopiť. Možno nám to prinesie vyrovnanosť a pokoj. Lebo ozajstným cieľom Feng Shui je zdravý a šťastný človek.

Čo najdôležitejšie prináša ľudom dom alebo byt zariadený podľa Feng Šuej? „Pokoj, harmóniu, zdravie, spokojnosť a dobré vzťahy".

Kde treba začať ak si chceme doma vytvoriť dobré Feng Šuej? Čo robiť, ak je miestnosť už zariadená?

Nemusí to byť až také náročné. Zostavili sme pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu naštartovať cestu k šťastnejšiemu a harmonickejšiemu domovu.

1. Vstupné domové dvere – brána do vášho súkromia

Vo Feng Shui vstup predstavuje to, ako energia Čchi vstupuje do domu a teda do vášho života. Prirodzene je vstup teda prvým miestom, kde začať. Pri vchodových dverách sa zvykne hromadiť veľa predmetov a často ho prehliadame. Takže, vyupratujme a odstráňme tu všetky nečistoty.

Snažme sa, aby bol nezaprataný zbytočnosťami a vecami, ktoré nám stoja v ceste. Pozametajme, utrime dvere a vytrasme rohožku. Potom ho môžeme spríjemniť alebo skrášliť peknými doplnkami. Vchodový priestor by mal byť vždy dobre osvetlený. Ak treba, pridajte osvetlenie alebo vymeňte žiarovky.

Odporúčame: 5 vzácnych rád Feng Šuej do detskej izby

čo znamenajú čisté okná vo Feng Šuej

Zdroj: Shutterstock®

2. Umyté okná

Okná symbolizujú vo Feng Shui oči a ak chceme jasnosť v živote, pravidelne čistime okná. Jasné a čisté okná prepúšťajú viac slnečného svetla. Slnečné svetlo je prirodzeným zdrojom energie, dodáva nám energiu a prebúdza nás. Náš domov sa stane žiarivejším ak do neho vpustíme viac svetla. Čisté okná nás metaforicky prebúdzajú, aby sme videli svet okolo nás farebnejší a jasnejší.

Vyskúšajte prírodné alebo domáce čistiace prostriedky. Jedným z obľúbených je jednoduchý roztok bieleho octu, vody a niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja.

3. Aj dvere si zaslúžia pozornosť

Dvere predstavujú náš hlas a komunikáciu. Vo Feng Shui sú dvere portálom, cez ktorý vchádzajú  príležitosti do života. No a práve preto si zaslúžia viac pozornosti. Treba si dávať pozor na dve veci: či sa všetky dvere dajú poriadne otvoriť, aspoň o 90 stupňov. Ak je za dverami hromada neporiadku, nedajú sa úplne otvoriť. To znamená, že prepustia len časť príležitostí, ktoré nám život ponúka, no a tie ostatné sa ku nám nedostanú, pred nimi sa uzatvárame.

Po druhé, skontrolujme, či všetky dvere fungujú správne, či pánty neškrípu, či sa dvere dajú dobre a ľahko zavrieť. Všetky tieto detaily ovplyvňujú to, ako si k nám energia nájde cestu.

4. Veliteľská pozícia

Vo Feng Shui existuje princíp, ktorý sa nazýva veliteľská pozícia. Je jednou z najdôležitejších zásad. Mali by sme sa ňou riadiť pri umiestňovaní postele, pracovného stola a sporáka. Poloha postele ovplyvňuje kvalitu spánku, pracovný stôl predstavuje úspech a kariéru, no a sporák v kuchyni zase naše bohatstvo. Uistime sa teda, že vidíme na dvere a miestnosť máme pod kontrolou. To nám dáva pocit, že sme vo veliteľskej pozícii, riadime svoj život, prijímame pozitívnu energiu a reagujeme na všetky príležitosti.

Pozri aj: Ako rozpoznať dobrú energiu domu podľa Feng Šuej?

neporiadok v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

5. Odstráňme prekážky

Dobre sa pozrite ako sa doma pohybujete. Veru áno, doslova sledujte ako doma každý deň kráčate odkedy sa zobudíte a vstanete z postele, idete do kúpeľne a tak ďalej, až kým nevyjdete z domu. A potom sledujte znova, keď sa vrátite domov, uvaríte večeru a idete spať do spálne. 

Možno si všimnete niektoré prekážky, keď sa musíte pretláčať cez preplnenú chodbu. Možno svetlo, ktoré bliká alebo dvere, ktoré sa vždy pribuchnú alebo dobre nezatvoria a vy ich musíte zabuchnúť. Alebo nahliadnete do šatníka, ktorý je beznádejne preplnený oblečením, ktoré vám už nesedí alebo ho už dávno nenosíte – toto všetko vás ovplyvňuje. Takéto prekážky sa môžu postupom času nahromadiť a blokovať tok energie a spôsobiť vám problémy. Prvým krokom je všimnúť si ich a potom ich riešiť.

6. Očista priestoru a „jasné podmienky“

Zdá sa, že čím viac vecí doma máme, tým viac nás vyčerpávajú. Prečo nám je teda ťažko vyhodiť veci, ktoré už nepoužívame? 

Ak je dom alebo byt zaťažený, nemôžu fungovať ani tie najlepšie opatrenia Feng Shui. Preto sa pravidelne zbavujte starých opotrebovaných veci - patria sem šaty, časopisy, obrazy alebo riad, nepoužívané kusy nábytku alebo zaprášené suveníry. Takéto predmety reprezentujú vašu minulosť a blokujú prítomnosť a budúcnosť. Čím viac „drobností“ nám v dome stoji, visí alebo leží, tým viac sťažujeme cestu všetkému novému, čo sa snaží prichádzať do nášho života. Takže prv než veci niekde uložíme, opýtajme sa, ci má vôbec zmysel ponechať si ich. Veľa predmetov máme preto, lebo sme sa s nimi nedokázali rozlúčiť v pravom čase.  

Odporúčame aj: Sušené kvety v dome – ÁNO či NIE? Sú zdrojom zlej energie?

izbové rastliny

Zdroj: Shutterstock®

7. Zeleň – kvety a rastlinky

Vo Feng Shui rastliny stelesňujú životnú energiu. Čo to znamená? Živé kvety a rastlinky nás spájajú s prírodou a vnášajú do našich domovov živosť, sviežosť a vitalitu. Najdôležitejšie je nájsť také, ktoré sa hodia do daného priestoru a dobre sa o ne starať. Nezabudnite na svetlo. Ak ešte nemáte s kvetmi veľké skúsenosti, vyskúšajte najprv jednoduché kvety, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť.  

8. Vďačnosť

Buďme vďační. Náš domov je naším útočiskom. Poskytuje nám miesto na odpočinok, výživu, rodinné stretnutia, oslavy, a oveľa viac. Poďakovanie môže byť jednoduché, stačí ho vysloviť nášmu domu s pokorným srdcom a poďakovať mu za to, že ho máme a že nás chráni.


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Komadová 12.11.21 17:34

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 13.11.21 00:29

MR
karma
104.00

zaujímavé a inšpirujúce

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 13.11.21 06:00

ĽŠ
karma
100.00

Vyvážené a harmonické prostredie ma naozaj úžasný pozitívny vplyv na naše zdravie a pocit pohody.

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 13.11.21 18:04

ZS
karma
100.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 13.11.21 22:10

MP
karma
111.00

Toto umenie je vraj staršie ako 3000 rokov, takže keď prežilo medzi ľuďmi tak dlho, určite skrýva v sebe veľa pravdivých zákonov o prúdení dobrej energie okolo nás, čím zasahuje do všetkých oblastí nášho života. Škoda len, že si nevieme podľa neho usporiadať svet.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Neplodnosť u mužov i žien – čo všetko môže byť jej príčinou?
Pre ženy

Neplodnosť u mužov i žien – čo všetko môže byť jej príčinou?

 • 1
 • 02.12.2021
Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?
Zdravie

Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

 • 1
 • 29.10.2021
Zuzkin život s bolesťou hlavy: „Čo ma zachraňuje od šialenej migrény?“
Zdravie

Zuzkin život s bolesťou hlavy: „Čo ma zachraňuje od šialenej migrény?“

 • 4
 • 25.09.2021
TOPlist