Pestovanie zeleniny v pohári a donekonečna? Vypestuj si čerstvú vňaťku z odrezkov

Pestovanie zeleniny v pohári a donekonečna? Vypestuj si čerstvú vňaťku z odrezkov

Rozmnožovanie rastlín z odrezkov nie je ničím výnimočným, no dnes si z odrezkov môžete vypestovať aj čerstvú vňať, ktorá si v kuchyni nájde rôznorodé uplatnenie. Dnes je typické pestovanie klíčkov, pričom sa takýmto spôsobom dá vypestovať vňať reďkovky, hrášku, mungo fazuliek a pod.

Niektorých ľudí však môže prekvapiť aj fakt, že existuje niekoľko druhov zeleniny a byliniek, ktoré si môžete vypestovať z vlastných zvyškov, respektíve odrezkov. Ak máte trpezlivosť a nejaké tie zeleninové odrezky z obedu po ruke, tak ich namočte do vody a nechajte plodiť. Takýmto spôsobom môžete z času na čas ušetriť na vňati a zamedziť aj plytvaniu potravinami v domácnosti. Čo si vypestovať takýmto spôsobom, akým je hydroponické pestovanie zeleniny?

ako vypestovať mrkvovú vňať

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie zeleniny vo vode

Pri takomto pestovaní je namiesto zeme používaná čistá voda. Stačí len odrezky zo zeleniny do nej ponoriť (nie úplne namočiť) a nechať rásť. Z času na čas je vhodne vodu doplniť alebo úplne vymeniť, aby nedošlo k splesniveniu vybraného druhu zeleniny. Odrezok v miske s vodou umiestnite na slnečné miesto – ideálne na okenný parapet a sledujte vývoj vňate.

Čo si vypestovať zo zeleninových odrezkov?

 • Rímsky šalát – asi 5 cm koreňovej časti umiestnite do nádobky s vodou. Ponorený by mal byť len samotný koreň a nie celý odrezok. Môžete si pomôcť špajdľami ako pri pestovaní avokáda z kôstky.
 • Stonkový zeler – do plytkej nádoby s vodou umiestnite asi 6 cm odrezok stonkového zeleru. Z času na čas ho môžete vodou postriekať aj z vrchu. Po týždni by vám mal začať zeler klíčiť.
 • Mrkva – vrchné odrezky mrkvy ponorte do plytkej nádoby s vodou a umiestnite na slnečné miesto. Postupne si vypestujete mrkvovú vňať, ktorá je skvelá do vývaru.
 • Zelená cibuľka – odrežte koreňové časti a zvyšok použite pri varení. Odrezky vložte do pohára s vodou (nepotrebujete veľa vody) a nechajte rásť. Ak máte pocit, že jarná cibuľka potrebuje osviežiť, tak ju neváhajte postriekať vodou.
 • Petržlen – rovnako, ako pri mrkve, tak aj z odrezku petržlenu si môžete vypestovať petržlenovú vňať. Aj v tomto prípade odrežte vrchnú časť petržlenu a ponorte do vody v plytkej nádobe (pokojne to môže byť aj vrchnák zo zaváraninovej fľaše).
 • Pór – spodný odrezok s korienkami postavte do pohára s trochou vody a nechajte vyklíčiť nové zelené lístky. Nezabudnite však približne každé 2 dni vodu vymeniť.

Odporúčame: Bolestivý zápal okostice v ústnej dutine: Kedy neodkladať návštevu zubára?

pestovanie byliniek vo vode

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie byliniek z odrezkov

Častokrát sa stáva, že si bylinky kúpime v obchode, no po čase nám prestanú rásť. Respektíve ich stihneme ostrihať skôr, než zarodia nové výhonky či lístky, ktoré by sme mohli zužitkovať. No smútiť nemusíte. Aj bylinky si môžete vypestovať z odrezkov.

Začnite tým, že odstránite spodné lístky zo stoniek a vrchné necháte nedotknuté. Stonky odrežte a namočte ich do teplej vody. Keď bylinky začnú púšťať nové korienky, tak ich môžete presadiť do kvetináča so zeminou alebo ich pestovať vo vode aj naďalej. Nezabúdajte však na pravidelné vymieňanie vody. Takýmto spôsobom si môžete vypestovať bazalku, mätu, ale aj koriander.

Kombinované pestovanie, ktoré sa oplatí vyskúšať

Za skúšku rozhodnete stojí aj pestovanie batatov vo vode. V tomto prípade stačí do vody ponoriť celý batat a postaviť na slnečné miesto. Sladký zemiak by mal zapustiť korene, no vyrásť by na ňom mali aj lístky, ktoré sú údajne veľmi chutné. Ak bude mať batat dostatočne veľké korene, môžete ho zasadiť do zeme v záhrade. Vyrastú vám ďalšie bataty, no počítajte s tým, že to nebude hneď. Takéto pestovanie trvá približne 4 mesiace.

Podobne si môžete vypestovať aj zázvor. Ak vám ostal doma kúsok, ktorý začal klíčiť, tak ho namočte aspoň na jeden deň do vody a následne ho presaďte do črepníka so zeminou. Na úrodu a jeho „zber“ si však budete musieť počkať. Trvá totižto asi 10 mesiacov, kým zázvor vyrastie.

Neprehliadni: Ako pestovať hyacint v kvetináči či skle? Takto sa im bude dariť!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Reibergerová 14.07.21 08:06

MR
karma
114.00

musím to vyskúšať, je to šikovné

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 14.07.21 08:10

KK
karma
109.00

zaujímavé, o tom som ešte nepočula, vyskúšam petržlenovú vňať

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.07.21 17:35

MM
karma
100.00

s batátmi som to skúšala, ale vôbec nereagovali, neskôr som sa dočítala, že ich treba umyť teplou vodou, lebo sú striekané proti klíčeniu

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá,st 14.07.21 18:27

MH
karma
-1.00

takto si zeleninku pestujeme už dlhoooo

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 15.07.21 08:19

DV
karma
103.00

Tak toto určite vyskúšam. Mam síce záhradu, avšak som zvedavý aj na tento spôsob pestovania.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 15.07.21 08:21

MS
karma
118.00

Super nápad. Vyskúšam to so šalátom a petržlenom.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 15.07.21 12:58

ZS
karma
100.00

Nikdy som to nesķúšala

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.07.21 23:34

karma
109.00

Ja si takto pestujem petržlenovú vňaťku už dlhé roky.Mám ju vždy po ruke,ked potrebujem.

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 16.07.21 19:26

AP
karma
106.00

Nie je to nič nové, lebo to robili to už aj naše babky. Aj izbové rastliny sa pestujú podobným spôsobom.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní