Trápi ťa nadmerné potenie rúk a nôh? Určite vyskúšaj tieto triky!

Trápi ťa nadmerné potenie rúk a nôh? Určite vyskúšaj tieto triky!

V horúcom lete sa potíme všetci, bez rozdielu, niektorí menej, no iní nadmerne. Ak patríte do druhej skupiny ľudí, určite vyskúšajte tipy a rady, ktoré používali už naše staré mamy! Nepríjemné potenie rúk a nôh tak budete mať úplne pod kontrolou. A prečo práve ruky a nohy? Na týchto miestach sa totiž vyskytuje najviac potných žliaz. Zaujíma vás, o ktorých pomocníkoch proti poteniu to vlastne hovoríme? Čítajte ďalej!

Keď vám z rúk a nôh doslova kvapká...

Poznáte to – počas horúceho letného dňa sa zastavíte na pošte, potrebujete vypísať podací lístok, no pero nie a nie poriadne uchytiť v mokrej ruke od potu. Nehovoriac o tom, aký nepríjemný pocit to je, keď sa vám mokrá spotená noha kĺže dopredu – dozadu po sandálke. No dobre, uznávame, žiadne katastrofické scenáre to nie sú, ale rozhodne ani nejde o nič príjemné, keď sa musíte potýkať s nadmerným potením (hyperhidrózou). A hoci potenie ako také je prirodzenou fyziologickou funkciou organizmu, v nadmernom množstve už je nielen nepríjemné, ale často až nebezpečné.

Bude sa ti páčiť: Substitučná hormonálna liečba: Je prospešná alebo riziková?

spotené ruky

Zdroj: Shutterstock®

Čo vlastne strácame spolu s potom?

Mimochodom, vedeli ste, že až 99 % potu tvorí voda a zvyšné percento obsahujú minerály, vitamíny, aminokyseliny či kyselina mliečna? Pokiaľ sa nadmerné potenie rúk a nôh týka aj vás, určite v prvom rade dbajte na zvýšenú hygienu. Niekoľkokrát denne si ruky a nohy umývajte a následne dôkladne vysušte – nezabúdajte na miesta medzi prstami. Potlačíte tak riziko vzniku ekzémov a mykóz. Zároveň si niekoľkokrát denne meňte ponožky. Pozrite sa však aj na niekoľko domácich prostriedkov, ktoré zvyknú nadmerné potenie rúk a nôh eliminovať, v lepšom prípade úplne vylúčiť!

dubová kôra

Zdroj: Shutterstock®

Dubová kôra

Mnohým sa zrejme prioritne spája s liečbou hemoroidov, ale mimoriadne efektívne lieči aj nadmerné potenie. V tomto prípade pomáha koncentrát z dubovej kôry, ktorý si jednoducho pripravíte aj doma. Dubovú kôru treba zbierať, kým je mladá a nepopukaná, ideálne na jar. Liečebný účinok majú triesloviny a flavonoidy, na ktoré je dubová kôra skutočne bohatá. Nikdy si však nezbierajte zásoby na viac, ako jeden rok, keďže po roku už je dubová kôra bez účinku. A takto si môžete pripraviť účinný koncentrát proti poteniu rúk a nôh!

Neprehliadni: Nový vedecký objav: Vieš, čo znamená pojem kožná mikroflóra?

ako potlačiť potenie

Zdroj: Shutterstock®

Za hrsť dubovej kôry zalejte litrom studenej vody, priveďte k varu a na miernom ohni varte približne dvadsať minút. Varením sa rozpustia spomínané vzácne triesloviny. Po vychladnutí pridajte asi desať gramov kvetov nechtíka lekárskeho a premiešajte. Nechajte postáť dvanásť hodín a napokon preceďte cez čistú gázu. Ráno a večer si koncentrát aplikujte na umyté a vysušené ruky a nohy, pokojne aj vo väčšom množstve a nechajte voľne zaschnúť na pokožke. Pokojne to kombinujte s kúpeľmi – kedy si do vody pridáte asi dva deci koncentrátu. Myslite však na prípadné zafarbenie osušky.

Tento koncentrát vám výborne poslúži aj po každej návšteve bazéna, sauny či verejných spŕch. Kúru z dubovej kôry však užívajte maximálne tri týždne, potom si treba dať pauzu! Dôležité je tiež vedieť, že ľudia, ktorí sú alergickí na aspirín, sú automaticky alergickí aj na dubovú kôru. Vyhnite sa jej aj v prípade výrazne poškodenej pokožky.

rumanček kamilkový

Zdroj: Shutterstock®

Rumanček kamilkový

Poznáme ho aj pod ľudovým názvom harmanček a nebude pre vás žiadny problém nájsť a natrhať si ho, keďže rastie takmer všade – v záhradách aj na lúkach. Harmanček si nazbierajte v mesiacoch od mája do septembra, a to za slnečného počasia. Proti nadmernému poteniu rúk a nôh vám vynikajúco poslúži pravidelný kúpeľ. Za hrsť harmančeka zalejte litrom vriacej vody a po desať minútovom lúhovaní preceďte a pridajte približne liter vlažnej vody. Prelejte zápar do väčšieho lavóra a namáčajte si ruky a nohy každý deň, asi pätnásť minút.

Ak ste už vyskúšali všetko možné aj nemožné, vrátane našich odporúčaných tipov, a napriek tomu nedokážete nájsť účinný spôsob, ako zmierniť nadmerné potenie, rozhodne neváhajte s návštevou lekára.

- Anketa

TRÁPI VÁS NADMERNÉ POTENIE RÚK A NÔH?

Odpovedalo 147 ľudí  

Áno
81%
Nie
19%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Elena Švachová 07.07.18 21:54

karma
109.00

Ruky sa mi potia len vtedy,ked som veľmi nervózna,alebo neistá...

  • 1
Odpovedať

Jana Uhrová 08.07.18 10:24

JU
karma
103.00

ruky sa mi našťastie nadmerne nepotia, ale tá dubová kôr je dobrý typ pre takéto problémy

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 15.10.18 20:17

MR
karma
109.00

našťastie nemám takéto problémy..

  • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 29.10.18 13:56

karma
113.00

Som rada, že sa mi nepotia ruky ani nohy, ale zas mám tento problém s tvárou. Neviem, či to je tým, že pleť cez make-up nedýcha, ale najmä v lete je to katastrofa. Ani šalviový čaj nepomáha ..

  • 1
Odpovedať

Klára Veselá 22.10.20 16:06

KV
karma
-1.00

Barbora, skús na tvár Electro Antiperspirant. Keď rady starých mám nezaberajú, jedná sa o hyperhidrózu. Teda toto bude asi výnimka potvrdzujúca pravidlo, lebo na med, cibuľu, slaninu, myší chvostík a ďalšie veci čo ma naučila babička nedám dopustiť! Tu máš o tom viac informácií, aj video ako to funguje /nadmerne-potenie-hlavy-tvare

  • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 18:45

KS
karma
133.00

Alebo jednoducho kúpiť Driclor v lekárni :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní