Zdravie podľa ročného obdobia: Nevídané, ako dátum narodenia ovplyvňuje celý tvoj život!

Zdravie podľa ročného obdobia: Nevídané, ako dátum narodenia ovplyvňuje celý tvoj život!

Vedeli ste o tom, že ľudia narodení v zime sú viac náchylní na obezitu? Vedci na základe štatistík zhrnuli, s akými zdravotnými ťažkosťami budú mať pravdepodobne jedinci do činenia počas života, a to na základe ročného obdobia, v ktorom sa narodili. Súvisí to s faktormi, ktoré ovplyvňujú dieťa už počas vnútromaternicového vývoja, akými sú napríklad pôsobenie ultrafialového žiarenia, hormónov, množstvo vitamínu D, teplota, vplyv alergénov a pod.

V ktorom ročnom období slávite narodeniny vy? Poďte sa pozrieť, čomu by ste mali venovať v rámci svojho zdravia zvýšenú pozornosť a na čo konkrétne sústrediť aj preventívne opatrenia. No a taktiež zistite, s akými pozitívami sa spája narodenie na jar, v lete, na jeseň či v zime.

Pozri aj: Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva: Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“?

Ročné obdobie a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Kto žije najdlhšie?

Najväčší predpoklad na dlhý život majú ľudia narodení na jeseň. Je medzi nimi najvýraznejšie zastúpenie storočných ľudí. Ak ste sa narodili v septembri, tak dokonca podľa štatistiky máte nižšie riziko rozvoja chronických chorôb. Jeseň sa tak možno javí ako ideálny termín narodenia, avšak má aj svoje mínusy. Ak oslavujete narodeniny na jeseň, môžete mať problémy s koncentráciou, vysokým cholesterolom, alergiami a rôznymi kožnými ťažkosťami.

Ak máte dieťa narodené na jeseň, určite ho zapíšte na šport jeho srdcu blízky. Je tu totiž možnosť, že sa z neho stane aj profesionálny športovec. Najmä októbrové a novembrové deti bývajú totiž mimoriadne fyzicky zdatné, čo súvisí aj so špecifikami v ich kardiovaskulárnom systéme.

náchylnosť na choroby

Zdroj: Shutterstock®

Najzdravší ľudia sa rodia na jar

Z hľadiska štatistiky sa rodia ľudia s najmenšími zdravotnými problémami na jar. Na druhej strane však majú najväčšie sklony k rôznym psychickým ťažkostiam, ako je napríklad schizofrénia, depresia, labilita či mentálna anorexia. Dokonca sa možno stretnúť aj so samovražednými tendenciami.

Vo všeobecnosti sú ľudia narodení na jar náladovejší, čo súvisí s nedostatkom slnečných lúčov v čase ich vnútromaternicového vývoja, keď bola v tele tehotnej ženy zvýšená produkcia melatonínu. U týchto ľudí je teda viac ako u ostatných dôležité dávať si pozor na udržanie akéhosi psychického balansu.

Vybrali sme: Ako si doplniť dopamín? Jeho deficit nám môže výrazne škodiť!

duševné problémy

Zdroj: Shutterstock®

Kto máva najväčšie problémy s očami?

Sú to najmä ľudia narodení v lete, ktorých trápi horší zrak. Je ale pozitívne, že letné deti sú väčšinou väčšie aj silnejšie a v priebehu života majú najmenší predpoklad v porovnaní s ostatnými na to, aby ich postihli zhubné nádory.

Rovnako ako ľudia narodení v zime, tak aj letní narodeninoví oslávenci majú sklon k obezite, preto by si mali dávať špeciálny pozor na dodržiavanie kaloricky vyváženého a zdravého jedálnička. Deti leta bývajú usmievavé a optimistické, čo im zvyčajne vydrží aj počas celého života.

problémy s očami

Zdroj: Shutterstock®

Múdri, ale náchylní na civilizačné ochorenia

Okrem toho, že je u ľudí narodených v zime menšia pravdepodobnosť nosenia okuliarov, teda ich oči bývajú poväčšinou zdravé, držia si aj prvenstvo v múdrosti.

Ide o bystrých ľudí, ktorí však bývajú náchylní na civilizačné ochorenia, akými sú kardiovaskulárne choroby či rakovina. Okrem toho ich zvykne potrápiť ekzém či astma. Ak oslavujete narodeniny v zime, je tiež veľmi pravdepodobné, že máte aj pomalší metabolizmus, takže je u vás zvýšené riziko obezity.

Zaujme ťa: Kožné choroby a slnko: Naozaj slnečné lúče pomáhajú pri liečbe?

- Anketa

V KTOROM ROČNOM OBDOBÍ STE SA NARODILI?

Odpovedalo 186 ľudí  

na jar
21%
v lete
20%
na jeseň
19%
v zime
40%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 22.07.19 06:18

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé!

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 22.07.19 10:08

AS
karma
108.00

zaujímavý článok, ale veľmi tomu neverím

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 22.07.19 18:08

KK
karma
105.00

neverím tomu, lebo z mojej rodiny to nesedí na nikoho, ani na mňa

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.07.19 20:37

JK
karma
100.00

Som augustová Lev

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní