Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu? Toto sú jasné symptómy!

Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu? Toto sú jasné symptómy!

Hormóny, to sú vám celkom zaujímavé látky, ktoré sa nachádzajú v našich telách. Práve im pripisujeme všetky naše nedokonalosti, naše frustrácie, naše depresie, naše záchvaty smiechu (ktoré sú vo chvíľke vystriedane nekontrolovateľným plačom), našu nervozitu, paniku a všetko to negatívne, čo nami lomcuje. Avšak, môžeme povedať, že hormóny sú častokrát nepochopené, pretože nielen to, že môžu mať na nás negatívny vplyv (hlavne, ak sa v tele vyskytujú vo veľkom množstve), tak sú pre naše zdravie rovnako prospešné.

Rovnako to je aj v prípade estrogénu, ktorý je označovaný aj za ženský hormón. Je to najznámejší hormón, ktorý ovplyvňuje chuť na sex (zvyšuje ženský apetít), ale tiež vplýva na menštruáciu a predmenštruačný syndróm, podporuje rast pŕs, chráni pred rednutím kostí, ovplyvňuje spaľovanie tukov,... Síce má svoje pozitíva, ale aj negatíva, niet pochýb o tom, že je pre naše telo naozaj potrebný. Ako teda rozpoznať jeho nadbytočnú prítomnosť v našom tele? Rozpoznajte spolu s nami varovné príznaky včas!

Nadbytok estrogénu = neplodnosť!

Stretli ste sa už niekedy s pojmom „estrogénová dominancia“? Práve tento pojem je spájaný s Dr. Johnom Lee, ktorý dlhoročným sledovaním ženského tela a ženských problémov, ako je PMS, endometrióza, cysty na vaječníkoch, rakovina prsníkov, sa dopracoval k záveru, že práve nadbytok estrogénu v ženskom tele je prvotnou príčinou všetkých týchto problémov. Dokonca aj ženská neplodnosť je pripisovaná práve estrogénu a jeho nadbytku v tele.

Začnite sledovať svoje telo a varovné signály, ktoré vám vysiela včas!

Pozri aj: Vlčie zrno alebo chalazión: Ako sa prejavuje a lieči?

citlivosť ženských pŕs

Zdroj: Shutterstock®

1. Zmeny na prsníkoch a estrogén

Ženské prsia sú mimoriadne citlivé na hormonálne zmeny – možno už máte aj vy odpozorované, že počas svojich dní sú vaše prsia citlivé na dotyk, mierne bolestivé a pod. Avšak, ak spozorujete, že sú vaše prsia viac opuchnuté ako kedykoľvek predtým, môže to byť znakom toho, že vaše telo produkuje veľké množstvo estrogénu. Ak sa k tomu pridá bolesť v okolí bradaviek, citlivosť na dotyk (najmä na vrchu alebo na strane prsníka) je načase začať s riešením daného problému. Častokrát sa v takýchto problémoch ženy obracajú na substitučnú hormonálnu liečbu, avšak mali by ste si pri nej dávať pozor, pretože môže spôsobovať neplodnosť.

2. Nepravidelná menštruácia

Hormóny spôsobujú fakt, že sa môžete občas cítiť ako na hojdačke. Raz ich je veľa, raz málo a takto sa to strieda. Celý menštruačný cyklus je riadený komplexom viacerých hormónov, avšak častým potencionálnym vinníkom nepravidelnej menštruácie je práve estrogén.  Menštruácia sa môže dostaviť skôr alebo neskôr, poprípade môžete cyklus vynechať. A dokonca, ak máte pocit, že sú vaše dní oveľa ťažšie, teda že je vaša menštruácia silnejšia a bolestivejšia, tak sa rovnako poďakujte estrogénu za tieto sprevádzajúce nepríjemnosti vašich dní.

výkyvy nálad

Zdroj: Shutterstock®

3. Výkyvy nálad

Nielenže ovplyvňuje váš menštruačný cyklus, ale aj emócie a duševný stav. Ak každý mesiac počas menštruácie zažívate pocit ako na horskej dráhe, tak vedzte, že za vašimi výkyvmi nálad stoja hormóny. Ak vaše telo produkuje veľké množstvo hormónov, môže dôjsť k rýchlej zmene nálad - k vzniku úzkosti, paniky a depresii. S týmto faktom sa často spája pojem „rozrušená depresia“, pretože ľudia so zvýšením estrogénom v organizme často zažívajú kombináciu úzkosti a depresia súčasne.

4. Vypadávanie vlasov – nielen jesenná záležitosť!

Väčšina z nás pozná pojem jesenné vypadávanie vlasov. Práve zmenu rožného obdobia považujeme za najväčšieho vinníka tohto problému. Aby sme teda boli spravodliví, tak častokrát aj nedostatočná výživa sa podpisuje pod tento neželaný efekt strácania levej hrivy. Málokto z nás však hľadá príčinu vypadávania vlasov medzi hormónmi. A práve vtedy, ak trpíte estrogénovou dominanciou, v dôsledku čoho dochádza k poklesu progesterónu, dochádza k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Takže nech sa páči, toto je ďalšia príčina vášho problému z nadmerným vypadávaním vlasov.

Odporúčame: Jesenná ochrana proti chrípke: Poznáš tieto osvedčené grify?

estrogén a nespavosť

Zdroj: Shutterstock®

5. Keď počítanie ovečiek nepomáha

Skúšali ste už rôzne techniky, ktoré sľubujú, že zaspíte do 1 minúty? Áno, existujú, no pravdupovediac, ak máte nadbytok estrogénu vo vašom tele, zaspať nie je vôbec jednoduché. V tomto prípade nemusíte siahať po tabletkách na spanie, pretože dominanta estrogénu môže byť tým pravým vinníkom aj u vás. Estrogén je totižto vzrušujúci hormón, ktorý vás nenechá na pokoji, preto je potrebné telu doplniť progesterón, ktorý vám pomôže „vychladnúť“.

estrogén a gynekomastia

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy estrogénovej dominancie u mužov:

 • Neplodnosť – estrogén je čiastočne zodpovedný za vytváranie zdravých spermií. No v tomto prípade pôsobí nepriama úmera, pretože pri zvýšený hladiny estrogénu v mužskom tele, dochádza k poklesu spermií, vďaka čomu môžu mať problém s plodnosťou.
 • Gynekomastia – estrogén u žien prispieva k rozšíreniu bokov a k zväčšeniu pŕs. A podobne to funguje aj u mužov. Preto sa častokrát môže u mužov vyvinúť gynekomastia, ktorá vedie k zväčšeniu prsníkov.
 • Erektilná dysfunkcia – muži s vysokou hladinou estrogénu môžu mať problémy s erekciou a jej udržaním.

Neprehliadni: Pozor, vírusová faryngitída útočí: Zisti, ako ju odlíšiš od angíny!

hormóny a konzultácia u lekára

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť v prípade estrogénovej dominancie?

Ak pozorujete na sebe niektorý z vyššie spomenutých príznakov, ešte to neznamená, že je signálom nadbytočnej prítomnosti estrogénu v organizme. Preto je najlepšie v tomto prípade podstúpiť lekárske vyšetrenie, pravdepodobne viac ako raz, aby váš lekár mohol sledovať trendy v stúpaní a klesaní hladiny hormónov počas vášho cyklu. Len tak dokáže naozaj určiť prítomnosť hormónov v organizme.  Ak sa ich prítomnosť preukáže, poväčšine lekári predpisujú substitučnú hormonálnu liečbu, pre vrátenie hormónov do normálu.

Existuje však množstvo krokov, ktoré môžete urobiť aj samy preto, aby ste dostali hladinu estrogénu do normálu. V prvom rade je dôležité zo svojho života odstrániť pesticídy a toxíny a vsadiť na konzumáciu fytoestrogénnych potravín, ako sú granátové jablká, ľanové semienka, bobuľovité ovocie, jačmeň, brokolicu a kapustovú zeleninu, ktoré skutočne pôsobia proti účinkom estrogénu.

INDONAL woman

Zdroj: Shutterstock®

I3C (indol-3-karbinol)

Ďalšou možnosťou, ako dostať hladinu estrogénu pod kontrolu je aktívna látka I3C (indol-3-karbinolu), ktorá napomáha stabilizovať hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví, čím predchádza závažným ochoreniam reprodukčného systému, napomáha zániku buniek napadnutých HPV vírusom a zániku nádorových buniek.

Indol-3-karbinol je tvorený látkou nazývanou glukobrassicín, ktorá sa nachádza v zelenina, ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol. Látka sa tvorí vtedy, keď je daná zelenina žuvaná alebo varená. Táto látka, ktorá je obsiahnutá v produktoch INDONAL má širokospektrálne účinky, ktoré sa využívajú na liečbu rôznych zdravotných problémov.

Okrem toho, že sú dané produkty určené a vyváženie hladiny hormónov, pomáha pri detoxikácii a tiež na liečbu:

 • Rakoviny – výskumom bolo preukázané, že látka I3C dokáže zastaviť rast nádoru ako aj ochrániť ženské telo pred vznikom rakoviny prsníka či rakoviny kŕčka maternice
 • Fibromyalgie – nezápalové, reumatické ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť svalov, kĺbov, bolesť hlavy, ťažkosti so spánkom,...
 • Laryngeálnej papilomatózy – nádorové ochorenie spôsobené HPV vírusom, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v hrtane

Ak patríte k tým, ktoré každý mesiac bojujú so silnými bolesťami počas menštruácie, ak máte nepravidelný cyklus, poprípade ak sa vám opakovane tvoria cysty na vaječníkoch a pod., tak vám odporúčame vyskúšať produkty INDONAL, ktoré vaše problémy zaručene vyriešia. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 27.09.18 21:08

JK
karma
100.00

Za všetkým hľadaj hormóny v našom tele keď nie je niečo v poriadku

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 30.09.18 17:03

AK
karma
100.00

našťastie máme na to dobré výživové doplnky

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 07.10.18 12:15

AR
karma
103.00

Pocula som ze vela estrogenu je v soji...ale neviem ci je to pravda

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní