Ako uvoľniť napätie či zmierniť nadmerné potenie? Priprav si kúpeľ z tejto bylinky!

Ako uvoľniť napätie či zmierniť nadmerné potenie? Priprav si kúpeľ z tejto bylinky!

Potrebujete uvoľniť napätie a účinne zabojovať proti stresu a nervozite? Je váš organizmus v tomto období vystavovaný pracovnému preťaženiu? Alebo vás trápi napríklad nadmerné potenie? Ak ste na niektorú z otázok odpovedali áno, dnešný tip je presne pre vás. S menovanými, ale aj mnohými ďalšími ťažkosťami si vie poradiť jedna známa bylina, ktorá má v ľudovom liečiteľstve právoplatné miesto.

Reč je o šalvii lekárskej, ktorá má množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus. Pôsobí antisepticky aj antibioticky, podporuje liečbu poškodenej pokožky a blahodarne vplýva aj na nervový systém človeka. Ako uvoľniť napätie, alebo sa zbaviť aj ďalších zdravotných problémov pomocou tejto peknej rastlinky, vám prezradíme v nasledujúcom článku!

Pozri aj: Ľanový olej: Je to najlepšia ochrana proti rakovine?

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si šalviový kúpeľ!

Šalvia lekárska predstavuje poloker z čeľade hluchavkovité. Táto aromatická rastlina je charakteristická najmä zelenkastými a miestami striebristými listami, ktoré majú kopijovitý tvar. Stonka je štvorhranná a krásne modrofialové kvety sú usporiadané v riedkych papraslenoch. Šalvia pochádza zo Stredomoria, pričom obľubuje najmä slnečné a teplé stanovištia. Na lekárske účely sa krátko pred kvitnutím zberajú listy, prípadne aj celé vrcholčeky rastlín, a to najlepšie za suchého počasia. Nazbierané časti rastliny je vhodné sušiť v tieni či umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Spôsobov, ako využiť šalviu pre svoje zdravie, je mnoho. No ak potrebujete zabojovať proti stresu, jednoducho si z nej pripravte relaxačný kúpeľ. Do menšej misky si nasypte soľ do kúpeľa a pridajte k nej približne 15 až 20 sušených lístkov spomínanej bylinky. Z oboch prísad vypracujte zmes, poriadne ju prstami rozmiešajte a listy takmer rozdrvte. Zmes pridajte do vane s teplou vodou. Kúpeľ si vychutnávajte aspoň 20 až 30 minút a pokojne si pustite i príjemnú relaxačnú hudbu. Po kúpeli si prípadné zostatky šalvie na pokožke len jemne opláchnite.

šalviový kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Ako pôsobí na telo?

Šalviový kúpeľ vás zbaví napätia v tele a potlačí stres a nervozitu. Z vane vyjdete ako nový, spokojnejší a hlavne pokojnejší človek. Počas kúpeľa si navyše oddýchnete a prídete na iné myšlienky. Doprajte si ho vždy, ak doma, v škole či práci čelíte nadmernej záťaži. Šalviový kúpeľ však nepôsobí len na náš nervový systém. Táto bylinka je známa aj tým, že dokáže potláčať nadmerné potenie. Ak si doprajete kúpeľ vo večerných hodinách, môže to prispieť k zmierneniu nočného potenia. Okrem toho sa šalvia počas kúpeľa postará aj o vašu pokožku. Prečistí póry a podporí hojenie prípadných kožných rán či ochorení.

Odporúčame: Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 26.05.19 07:36

ĽŠ
karma
100.00

Na šalviu nedáme dopustiť, výborná bylinka!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.05.19 16:06

MM
karma
100.00

pestujeme na záhrade, zrovna ide kvitnúť

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 27.05.19 14:35

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 27.05.19 19:11

LK
karma
100.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 27.05.19 23:46

karma
106.00

Šalviu uznávam. Pri problémoch s hrdlom pijem čaj.

 • 0
Odpovedať

Daniela Revayová 28.05.19 09:51

DR
karma
104.00

Mozem len potvrdit, ze salvia naozaj pomaha zmiernit potenie.

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá,st 29.05.19 18:16

MH
karma
-1.00

šalvia je TOP

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.06.19 20:55

JK
karma
100.00

Používam ju je super

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.08.19 16:45

AS
karma
108.00

škoda, že už nemáme vaňu-predtým som si každý týždeň robila relaxačné kúpele- sprcha nie je ono

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní