Ako zmierniť príznaky PMS či menopauzy? Bylinkári poznajú odpoveď!

Ako zmierniť príznaky PMS či menopauzy? Bylinkári poznajú odpoveď!

Mnohé ženy trápia rozličné problémy týkajúce sa hormonálneho systému, menštruačného cyklu, plodnosti či menopauzy. Prírodná medicíny pritom pozná mnohé bylinky, ktoré môžu byť nečakane veľmi užitočné a často dokážu nepríjemné ťažkosti zmierniť až eliminovať.

Medzi najlepšie bylinky na ženské problémy môžeme zaradiť napríklad alchemilku, ktorá dokáže pomôcť mladým dievčatám, ktoré trápi nepravidelný cyklus. Ďatelina lúčna, ktorá môže na prvý pohľad vyzerať ako obyčajná bylina, je zase skvelým bojovníkom so sprievodnými príznakmi menopauzy.

Takýchto bylín nám príroda ponúka skutočne mnoho. Spomenúť môžeme i takzvaný vitex jahňací. Už ste o ňom počuli? Zistite, ako dokáže pomôcť možno i vám.

Poznáte vitex jahňací?

Vitex jahňací, latinsky Vitex agnus-castus, je ker z čeľade hluchavkovité. Je tiež známy ako drmek obyčajný, medzi ľudom sa mu hovorilo aj korenie mníchov či mníšske korenie. Toto pomenovanie údajne vzniklo tak, že kedysi túto rastlinku používali mladí mnísi na potlačenie pohlavného pudu, čo im pomáhalo s celibátom.

Jeho domovinu možno hľadať najmä v pobrežných oblastiach okolo Stredozemného mora. Vitex však bol už oddávna hojne rozšírený naprieč Európou aj Áziou. Neskôr sa dostal aj do južných oblastí Severnej Ameriky. I dnes je ho možné dobre nájsť vo voľnej prírode, často je pestovaný na okrasné účely i v záhradách. V chladnejších oblastiach je ho však spravidla potrebné v zime umiestniť vo vnútri.

Ide o rozvetvený ker menšieho vzrastu, ktorý dorastá zvyčajne do výšky od 1 do 3 metrov, v niektorých prípadoch však až do výšok 6 metrov. Charakteristický je aromatickými dlaňovito zloženými štíhlymi listami kopijovitého tvaru.

Drobné kvety sú usporiadané v hustých vrcholových klasoch a majú svetlofialovú až modrofialovú farbu a jemnú vôňu. Objavujú sa počas leta až do začiatku jesene. Na liečebné účely sú však primárne zbierané počas jesene guľovité plody. 

Odporúčame: Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

vitex jahňací

Zdroj: Shutterstock®

Akú liečivú silu ukrýva?

Vitex jahňací je súčasťou ľudovej medicíny už od nepamäti. Vďaka svojim účinkom bol známy už v antike a využívaný v starom Grécku aj Ríme. Rastlina bola užitočná najmä pri ženských ťažkostiach, bola dokonca zasvätená bohyni plodnosti Hére. V niektorých oblastiach bola symbolom mravnej čistoty, keďže bola používaná aj na potlačenie pohlavného pudu (napríklad u spomínaných mníchov).

Vitex je v ľudovej medicíne využívaný dodnes, pričom je obrovským pomocníkom najmä pre ženy. Droga má antioxidačné, antibakteriálne aj protizápalové účinky. Má priaznivý vplyv na hormonálny systém ženy, pomáha s reguláciou hormónov a obnovou hormonálnej rovnováhy.

Vitex je značne nápomocný pri rozličných ťažkostiach, ktoré súvisia s menštruačným cyklom ženy. Využíva sa pri nepravidelnej či veľmi bolestivej menštruácii. Zmierňuje tiež ťažkosti spojené s predmenštruačným syndrómom, ako sú zmeny nálad, citlivosť a napätie v prsníkoch, únava, podráždenosť, zadržiavanie tekutín a podobne.

Rovnako tak pomáha bojovať so sprievodnými príznakmi menopauzy, vrátane návalov tepla. Vitex podporuje ovuláciu a môže byť použitý ako podporný prostriedok pri neplodnosti. Okrem toho môže tiež zlepšiť stav akné. Priaznivý vplyv však má aj na psychické zdravie. Pomáha zmierňovať pocity úzkosti a depresívne nálady. Ľudová medicína využíva vitex aj pri nevoľnosti, hnačkách, bolestiach hlavy či na podporu hojenia zápalov. 

účinky vitexu

Zdroj: Shutterstock®

Ako vitex využiť pre zdravie?

Vitex jahňací je u nás dostupný v lekárňach, predajniach so zdravými potravinami aj na internete. Zohnať sa dajú sušené plody a semená, ktoré sú vhodné na prípravu záparu na vnútorné použitie. Rovnako sú dostupné kapsule či tinktúry s obsahom tejto liečivej bylinky.

Pri užívaní podobných doplnkov stravy vždy dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené na obale konkrétneho produktu a stanovené množstvá neprekračujte. O použití sa tiež môžete poradiť s lekárom či iným odborníkom, najmä v prípade užívania nejakých hormonálnych liekov.

Produkty s obsahom vitexu je možné vyskúšať pri vyššie spomínaných zdravotných ťažkostiach. Ženám môže rastlina dopomôcť k väčšiemu komfortu počas menštruácie aj menopauzy. Neodporúča sa však jej užívanie tehotnými či dojčiacimi ženami.

Vitex je veľmi účinný v oblasti ženského zdravia, no naopak pre mužov nie je kvôli svojím účinkom na hormonálny systém úplne vhodný. U mužov totižto môže znižovať hladinu testosterónu.

Odporúčame: Dôležité informácie o vitamínoch: Čo by sme o nich mali vedieť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Marie Gutmannová 19.02.21 11:57

MG
karma
104.00

Vitex jahňací, túto bylinku som nepoznala. Je zaujímavá.

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 25.02.21 17:07

karma
106.00

Tak o tejto bylinke som nepočula ... v dobrom ma prekvapila.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní