Bolesť brucha mimo menštruácie? Daj si pozor, môže to byť vážne!

Bolesť brucha mimo menštruácie? Daj si pozor, môže to byť vážne!
  • 01.12.2018
  • Simona Kostková

Bolesť v bruchu, v prsiach či zmeny nálad, tým si každý mesiac prechádza mnoho žien. U každej sa to prejavuje inak – niektoré trpia bolesťami už pár dní pred menštruáciou, niektoré iba v daný deň a pár vyvolených nepociťuje vôbec žiadnu bolesť či iné zmeny. Počas menštruačného cyklu sa nám do pamäte vryjú iba dva dni a to prvý, keď z ničoho nič začneme krvácať a posledný, keď už mesiace neprišiel ten deň.

Napriek tomu, že je každá žena na to pripravená a vie, čo môže očakávať, nájdu sa dni, kedy za tieto zmeny v našom tele nemôžu hormóny, ale niečo iné. Spoznajte najčastejšie problémy, ktoré sú sprevádzané rovnakými bolesťami ako pri menštruácii, no vyskytujú sa mimo bežného cyklu! Niektoré môžu signalizovať vážny problém.

Môže ísť o infekciu rôzneho rozsahu

Každej z nás sa už niekedy stalo, že tie „naše dni“ prišli v úplne iný deň, ako mali a vždy sa našlo jednoduché vysvetlenie. Najčastejšie to býva stresom alebo zmenou prostredia. Preto, keď sa nám to stane ďalší krát, nehľadáme za tým nič vážne. A práve tu robíme chybu! Nie vždy totiž bolesť brucha a kŕče vyvrcholia menštruačným krvácaním. Môže totiž ísť o infekčný zápal močového mechúra alebo močových ciest. Bolesťou sa prejavuje aj infekcia vagíny, zápal krčka maternice a vzácne aj infekcia maternice alebo vaječníkov.

Zápal krčka maternice sa prejavuje aj mimoriadne bolestivou menštruáciou, bolesťou pri pohlavnom styku a často aj neplodnosťou. Ak sa infekcia rozšíri až do oblasti malej panvy – vaječníky a vajíčkovody, tak sa rovnako prejavuje silnou bolesťou nielen brucha, ale aj chrbta, hlavne krížov. Väčšina z týchto infekcií sa prejavuje aj nepríjemným výtokom, čo by vám malo signalizovať, že niečo nie je v poriadku. V prípade, ak žena v minulosti prekonala niektoré z týchto ochorení, mohli sa u nej vytvoriť zrasty v brušnej dutine a v malej panve, ktoré spôsobujú chronické bolesti, podobné tým menštruačným.

Pozri tiež: Núdzová antikoncepcia - toto musíte vedieť pred jej použitím!

ako prežiť PMS

Zdroj: Shutterstock®

Kŕčové žily sa nenachádzajú iba na nohách

Veľmi zaujímavou príčinou bolesti v bruchu môžu byť aj kŕčové žily. Však ste nevedeli, že tie sa aj TAM nachádzajú? Vyskytujú sa u tehotných a u žien po pôrode, v oblasti maternice. Vo väčšine prípadov nespôsobujú žiadne vážne problémy, i keď žena by mala byť dôkladnejšie vyšetrovaná a v prípade, ak fajčí, by mala okamžite prestať. Ak dôjde k prejavom týchto varixov, prejavujú sa v dlhých a intenzívnych bolestiach v dolnej časti brucha, ktoré sa zvyčajne objavujú po neustálej ťažkej fyzickej námahe alebo pred menštruáciou.

Ďalšou možnosťou, prečo bolí brucho i mimo menzes, sú myómy. Ide o nezhubné nádory, ktoré sú zaujímavé tým, že bolestivosť u nich závisí od lokalizácie. Aj milimetrový myóm, ktorý prerastá smerom k maternicovým väzom, môže spôsobiť neskutočnú bolesť a veľký, ktorý rastie smerom do dutiny brušnej, nemusíme ani cítiť.

čo je to myóm

Zdroj: Shutterstock®

Toto neignorujte!

Pri väčšine z týchto bolestí nejde o život ohrozujúci stav, poprípade ide o stavy, ktoré sú trvalé alebo také, ktoré nás samé donútia ísť za lekárom. No veľakrát sa to snažíme iba pretrpieť. Príznaky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať či prečkávať, vás môžu stáť život a sú to tieto! Bolesť je sprevádzaná mdlobami, závratmi alebo zvracaním. Pokiaľ pociťujete stupňujúcu sa bolesť od prvého dňa menštruácie až do posledného, kedy je bolesť najsilnejšia, ide pravdepodobne o endometriózu.

Lekára taktiež vyhľadajte v prípade, ak je bolesť ostrá až bodavá. Rovnako tak vyhľadajte pomoc, pokiaľ vám bolestivá menštruácia natoľko znepríjemňuje život, že sa musíte vzdať väčšiny bežných činností. Tento prípad je typický hlavne pre myómy. Ale radšej nepodceňujte žiadnu bolesť, ktorá je iná, než na akú ste zvyknuté. 

Neprehliadni: 5 príznakov zápalu močových ciest


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Šeptáková 02.12.18 07:01

karma
110.00

Tak toto naozaj netreba podceňovať.

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 02.12.18 20:36

LK
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, každá žena by mala mať informácie o takýchto veciach

  • 0
Odpovedať

Lenka Geršiová 05.12.18 09:06

LG
karma
-1.00

Mne sa po pôrode od bolesti uľavilo, predtým som si pomáhala od krčov tabletkami od bolesti.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 23:50

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala super článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní