Braxton Hicksove kontrakcie: Rozoznaj pôrod od planého poplachu!

Braxton Hicksove kontrakcie: Rozoznaj pôrod od planého poplachu!

Tehotenstvo je nepochybne krásnym obdobím v živote ženy, no zároveň treba podotknúť to, že ide aj o obdobie, kedy sa ženy o svoje nenarodené deti veľmi obávajú. Obdobie očakávania totiž sprevádza mnoho symptómov, strastí a bolestí, ktoré budúcu mamičku vedia poriadne potrápiť ako fyzicky, tak aj psychicky.

Zatiaľ čo v prvom trimestri sa ženy obávajú o to, či sa dieťatko vôbec uchytí a nečaká ich nepríjemná strata plodu, v ďalších dvoch trimestroch sa obáv nakopí oveľa viac. Jednou z nich môžu byť aj Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré sa často môžu zamieňať s predčasným pôrodom. Kedy ide o skutočný pôrod a kedy len o planý poplach?

Maternica hlási nácvik

Braxton Hicksove kontrakcie sa u nás nazývajú aj poslíčkovia a v skutočnosti ani zďaleka nejde o skutočný pôrod, ale o akúsi prípravu maternice. Tá pri týchto kontrakciách tvrdne a mäkne, čo sa môže prejaviť ako slabšia kontrakcia. Poslíčkovia potrápia najmä tehotné ženy od 20. týždňa tehotenstva, no v niektorých ojedinelých prípadoch to môže byť aj skôr. Väčšinou ich pravidelne pociťujú aj ženy v treťom trimestri tehotenstva. Práve vtedy je veľmi dôležité naučiť sa nepanikáriť a rozlíšiť, či ide len o poslíčkov alebo naozajstný predčasný pôrod, kedy je už potrebné navštíviť pôrodnicu.

Bude sa ti páčiť: Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!

pôrodné bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Poslíčkovia verzus pôrod

Poďme sa teda pozrieť na základné rozdiely medzi Braxton Hicksovými kontrakciami a skutočným predčasným pôrodom alebo pôrodom ako takým. Znakov je hneď niekoľko a v konečnom dôsledku budete ako budúca mamička naozaj schopná tieto dva druhy kontrakcií rozlíšiť.

 • Nepravidelnosť – asi najväčším rozdielom medzi poslíčkami a pôrodnými kontrakciami je ich nepravidelnosť, resp. pravidelnosť. Braxton Hicksove kontrakcie sa vyznačujú nepravidelnosťou a sporadickosťou, zatiaľ čo ozajstné kontrakcie vedúce k pôrodu sa vyznačujú pravidelnosťou – teda prichádzajú pravidelne po určitej dobe.
 • Intenzita – Braxton Hicksove kontrakcie nie sú ani zďaleka také silné a intenzívne ako tie skutočné kontrakcie. Sú skôr strednej intenzity a dajú sa opísať ako nepríjemné, nie ako bolestivé. Ak sa však kontrakcie časom zosilňujú, môže ísť o skutočný pôrod. Poslíčkovia sa nezvyknú zosilňovať.
 • Frekvencia a dĺžka – poslíčkovia prichádzajú niekedy aj mnohokrát za deň, no väčšinou ich zo stola zmietne napríklad obyčajná zmena polohy alebo chvíľka oddychu. Trvanie poslíčkov sa líši od pol minútky do dvoch minút. V prípade, že kontrakcie máte každých desať minút po dlhší čas, choďte do pôrodnice, možno ste práve začali rodiť.
 • Sprievodné znaky – ak pociťujete len slabé sťahy maternice, ktoré ľahko zaženie oddych alebo pohár vody, potom ide o poslíčkov. Ak sa však ku kontrakciám pridáva napríklad výtok, odtok plodovej vody alebo silné bolesti panvy, podbruška či chrbtice, nechajte sa skontrolovať lekármi.
 • Pokročilosť tehotenstva – je potrebné zvážiť aj týždeň tehotenstva, v ktorom sa nachádzate. V prípade, že ste už týždeň, dva pred termínom pôrodu, je možné, že ide skôr o skutočný pôrod nie o planý poplach. Poslíčkovia sa vyskytujú skôr v skorších týždňoch posledného trimestra ako úplne ku koncu.
tehotenské bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Dajte na svoj inštinkt

Hovorí sa, že budúca mamička vie úplne najlepšie, kedy môže ešte zostať v pohodlí domova a kedy je čas premiestniť sa do nemocnice. Je to pravda, takže dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, konzultujte to so svojím lekárom alebo navštívte svoju pôrodnicu. Pamätajte, že vždy je lepšie byť si istá, ako potom ľutovať, že ste sa za odborníkmi nevybrali skôr.

Zaujme ťa: Trendy vo vianočných dekoráciách: Nalaď sa na najkrajšie sviatky!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 11.12.18 05:43

ĽŠ
karma
100.00

Je naozaj dôležité nepanikáriť a rozlišovať.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.18 09:22

SK
karma
114.00

niečo podobné som zažila aj ja, bolo to len také malé, ale hneď mi babička povedala, že to sú "malí poslíčkovia" - bolo to asi 2 týždne pred pôrodom

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 11.12.18 22:06

karma
109.00

Toto mám už dávno za sebou :-)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Václaviková 23.12.18 00:13

karma
-1.00

Trochu som sa pousmiala, pretože dcérka je v 30. týždni tehotenstva, a práve tieto dni sa sťažuje skôr na bolesti pupka-malý sa pekne rozpína. Skôr ako tieto sťahy nás teraz asi zaujíma poloha bábätka, stále totiž stál v pozore ako panáčik :-) mala som to šťastie, bola som pri ultrazvuku - dnešné vymoženosti majú svoje čaro. Veríme, že všetko dobre dopadne a my sa dočkáme marcového narciska načas :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní