Dojčenie a bolestivé naliatie prsníkov: Pomôž si rýchlo a jednoducho!

Dojčenie a bolestivé naliatie prsníkov: Pomôž si rýchlo a jednoducho!

Dojčenie a bolestivé naliatie prsníkov je veľmi častou kombináciou, s ktorou sa potýka nejedna čerstvá mamička. Nie je to, pravdupovediac, nič príjemné a rozhodne to na tom dobrom a jedinečnom pocite, ktorý z dojčenia žena má mať, nijako nepridáva. My však vieme, čo s tým. Preto, ak tento problém trápi aj vás, zostaňte najbližších pár minút s nami a zistite, ako si môžete rýchlo a jednoducho dopomôcť k úľave!

Čo sa deje ihneď po pôrode?

Bezprostredne po pôrode sa ešte v prsníkoch čerstvej mamičky netvorí mlieko, ale takzvané mledzivo (kolostrum), čo je tekutina žltkastej farby. Je mimoriadne potrebná pre práve narodeného človiečika, pretože je plná cenných protilátok, vďaka ktorým si dieťa môže vytvoriť istú odolnosť a zároveň sú jeho črevá uvedené do pohybu. Materské mlieko ako také sa začne tvoriť približne na tretí deň od pôrodu. Je to pocit, pre ženu úplne nový až neprirodzený, veď jej prsníky sú zrazu citlivé, bolestivé až opuchnuté.

Bude sa ti páčiť: Rast mliečnych zubov: Zisti, ako uľaviť drobcovi od bolesti!

problémy pri dojčení

Zdroj: Shutterstock®

Nadmerné naliatie prsníkov

S laktáciou úzko súvisí aj takzvané nadmerné naliatie prsníkov, ktorému sa síce dá predísť správnym prisatím dieťatka od prvého momentu, avšak nie vždy k tomu aj reálne dochádza. Príčinou býva tiež nesprávna technika dojčenia. K tejto ťažkosti sa často pridruží aj zvýšená telesná teplota až horúčka a pochopiteľne, únava, nepokoj až zúfalstvo čerstvej mamičky práve v čase, keď si má užívať svoju rolu matky. Takto naliate prsníky mávajú bežne až červenkastú farbu. Všetky tieto príznaky zvyknú na druhý až tretí deň, odkedy sa objavili, samovoľne odísť, ale ojedinele sa stáva, že ženu trápia dlhší čas. Je však potrebné naďalej pokračovať v dojčení, prípadne odsávaní mlieka.

bolestivé prsníky

Zdroj: Shutterstock®

Takto si môžete účinne pomôcť!

Prvou pomocou pri nadmernom naliatí prsníkov bývajú kapustné listy. Je to síce babská rada ako hrom, avšak mimoriadne účinná a rokmi (ako aj mnohými mamičkami) overená. Stačí, keď siahnete po hlávke bielej alebo červenej kapusty z vlastnej záhrady, prípadne zakúpenej od bio pestovateľa (skúste sa vyhnúť kapuste z bežných obchodných reťazcov). Odstráňte najvrchnejšie listy a tie, ktoré sa nachádzajú pod nimi si starostlivo poumývajte v teplej až horúcej vode. Následne si po týchto listoch párkrát prejdite valčekom na cesto, aby sa uvoľnila šťava s liečivou silou a zhruba dva až tri listy si priložte na prsníky. Listy musia byť teplé, preto, ak vám medzičasom vychladli, ohrejte si ich buď na radiátore alebo v rúre.

Neprehliadni: Ako upokojiť bábätko? Týchto 7 pulzných bodov potrebuješ poznať!

kapustný obklad na prsníky

Zdroj: Shutterstock®

A čo ďalej?

V prípade, že máte nepríjemný pocit horúcich prsníkov, môžete použiť aj studené kapustné listy. Po priložení na prsníky si ich prekryte čistou gázou alebo inou čistou textíliou a navrch si dajte klasickú podprsenku. Asi každých dvadsať minúť si kapustné listy vymeňte za nové, rovnakým spôsobom ako sme uviedli vyššie. Pomedzi túto kúru si nezabúdajte k prsníkom čo najčastejšie prikladať svoju ratolesť, samozrejme, aj v noci a k obom prsníkom. Ak dieťatko piť nechce, mlieko si odsajte. A najmä zachovajte pokoj, pretože tento stav je len dočasný. Zbytočný stres by neprospel ani vám, ani vášmu dieťatku. Avšak v prípade, že u vás tento problém pretrváva dlhšie, ako tri až štyri dni, poraďte sa o ďalšom postupe so svojím lekárom, pretože môže ísť o sprievodný jav zápalu prsníkov.

Odporúčame: Zmenšenie pŕs: Kedy je vhodné začať o ňom uvažovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 31.10.18 18:42

ĽŠ
karma
100.00

Babská rada avšak skutočne účinná.

  • 1
Odpovedať

Oliv Medk 24.06.23 15:14

OM
karma
-1.00

mala som naliate prsia cele tehotenstvo a nakoniec som vôbec nemala tolko mlieka ako hovorili ze budem mat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní