Majú dámske nohavičky a podprsenky dátum spotreby? Kedy sa ich zbaviť?

Majú dámske nohavičky a podprsenky dátum spotreby? Kedy sa ich zbaviť?

  • Zdieľaj:
 • 2

Pravdepodobne sa nad týmto zamýšľa len málokto. Poväčšine svoju obnosenú spodnú bielizeň meníme vtedy, keď sú na nej natiahnuté gumičky po X-tom praní alebo keď už nohavičky vyzerajú obnosene. A čo sa podprseniek týka, tých sa vzdávame veľmi nerady. Totižto, keď sa nám podarí nájsť dobre padnúcu a pohodlnú podprsenku, búchame šampanské, pretože je to úspech. Tak prečo sa jej vôbec vzdávať? Vychádzajúcu kosticu prišijeme alebo nejakým iným šikovným trikom opravíme a nosíme ju aj naďalej. Nás však zaujíma či má spodná bielizeň svoj dátum spotreby alebo nie.

ako často meniť podprsenky

Zdroj: Shutterstock®

Kedy naposledy ste menili svoju spodnú bielizeň?

O tom, že bielizeň by sme si mali meniť každý deň, sa baviť ani nemusíme. V tomto prípade však hovoríme o preplnených šuplíkoch so spodnou bielizňou, z ktorých točíme stále dookola tie isté nohavičky a podprsenky. Niektoré z nás majú v skrinke ešte nohavičky z mladých čias či z vysokej alebo strednej školy. Ak máte v zálohe kúsky, ktoré ste už roky na sebe nemali, je načase sa ich zbaviť. Aj to len z čisto praktického dôvodu – niektoré vám už nemusia sedieť vôbec a iné už môžu byť zažltnuté a vyťahané.

Kým niektorí uvádzajú, že bielizeň by ste mali nosiť maximálne 6 mesiacov alebo nohavičky či podprsenku vyhodiť po 50 praniach, profesor mikrobiológie a patológie z New York University School of Medicine má úplne iný názor. Kým niektorí všetko zvaľujú na mikroorganizmy, ktoré sú príčinou toho, že bielizeň by ste mali po 6 mesiacoch vyhodiť, daný profesor uvádza, že ak si bielizeň meníte každý jeden deň a periete ju v práčke, obávať sa nemusíte.

Podľa profesora nemajú pánske boxerky a ani dámske nohavičky dátum spotreby. Pokiaľ spodnú bielizeň pravidelne periete a dezinfikujete, je mechanicky funkčná, bez dier a nie je znečistená, nemusíte ju vyhadzovať. Aj keď sa na bielizni nachádzajú nejaké mikroorganizmy, nie je ich toľko, aby vyvolali infekcie alebo iné zdravotné problémy. Odporúča však čas od času dezinfikovať práčku, aby ste sa uistili, že sa v nej nehromadia baktérie. Spodná bielizeň teda nie je ako zubná kefka, ktorú je potrebné meniť každé 3 mesiace.

Neprehliadni: Hormonálna jogová terapia: Cvičenie pre hormonálny balans žien

ako často meniť spodnú bielizeň

Zdroj: Shutterstock®

Chyby pri nosení spodnej bielizne

Pri výbere spodnej bielizne prihliadame na materiál, výzor, ale predovšetkým vsádzame na pohodlnú stránku, pretože nechceme, aby nás počas dňa niečo tlačilo a pod. No čas od času sa dopúšťame aj nejakých chýb.

 • Spodná bielizeň a spánok – je vhodné dopriať si voľnosť aspoň počas spánku. Tlačiace kostice môžu vyvíjať nepríjemný tlak a nohavičky môžu podporiť rozvoj infekcií – to môže ovplyvniť aj kvalitu spánku.
 • Zlá veľkosť nohavičiek i podprsenky – problém je najmä pri zle padnúcich podprsenkách. Údajne môže pôsobenie a tlačenie kostíc, ktoré vyvíjajú tlak na jedno miesto podnietiť vznik nádoru. Pri tesných nohavičkách riskujte podráždenie alebo mykózy.
 • Farebné nohavičky – lacnejšia bielizeň môže byť farbená silnými chemikáliami, ktoré dráždia pokožku i prostredie vagíny. Najlepšie je preto voliť bielu bielizeň.

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 09.06.21 06:04

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 09.06.21 09:11

KK
karma
109.00

Zaujímavý článok, dátum spotreby u spodnej bielizne ma nikdy nenapadlo riešiť.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: NovAge Skinrelief kozmetická línia pre citlivú pleť od Oriflame
Pleťová kozmetika

TEST: NovAge Skinrelief kozmetická línia pre citlivú pleť od Oriflame

 • 1
 • 25.05.2022
TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu
Pleťová kozmetika

TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu

 • 2
 • 25.04.2022
TEST: Hodvábny sypký púder od Mary Kay
Dekoratívna kozmetika

TEST: Hodvábny sypký púder od Mary Kay

 • 3
 • 15.06.2022
TOPlist