Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!

Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!

Nádorové ochorenia sú jedni z najzákernejších chorôb. Často prebiehajú dlhú dobu bez príznakov či len s nejasnými menšími prejavmi, v dôsledku čoho k ich diagnostike dôjde v neskorších štádiách, kedy je ich liečba komplikovanejšia a neraz aj neúspešná. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia môžeme v súčasnej dobe zaradiť hlavne rakovinu hrubého čreva aj iných častí tráviaceho traktu. U mužov je častá rakovina prostaty, u žien zase prsníka. Medzi nádorové ochorenie u žien tiež patrí rakovina vulvy, ktorá je však zriedkavá. Zákerná je hlavne kvôli tomu, že svojimi príznakmi môže klamať a, takpovediac, sa skrývať za menej vážny zdravotný problém. Čo by sme o nej mali vedieť?

Čo je rakovina vulvy?

Rakovina vulvy predstavuje zhubné nádorové ochorenie vonkajších pohlavných orgánov ženy, respektíve vonkajších rodidiel. Vulvu tvorí konkrétne vrch ohanbia, predsieň pošvy, veľké a malé pysky ohanbia, dráždec a ďalšie štruktúry. Zhubné nádory na vulve sú zriedkavé a predstavujú len okolo 4 až 5 percent všetkých gynekologických nádorov. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú úplne známe, podobne ako v prípade iných druhov rakoviny. Hovoriť možno skôr o rôznorodých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispievať k rozvoju choroby. Významným rizikovým faktorom je v prvom rade vyšší vek. Rakovina vulvy sa zvykne rozvíjať medzi 40. až 70. rokom života, pacientkami sú zväčša ženy vo veku nad 60 až 65 rokov, respektíve po menopauze.

K výskytu ochorenia však v menšej miere dochádza aj u mladších žien. Ďalším rizikovým faktorom je aj HPV infekcia u ženy. Ľudský papilomavírus, čiže HPV, sa bežne vyskytuje v našej populácii a ľudský organizmus si s ním v mnohých prípadoch poradí. Niektoré typy týchto vírusov však zvyšujú riziko rozvoja viacerých druhov rakoviny, a to okrem rakoviny vulvy aj rakoviny krčka maternice. Zhubné nádory vulvy sa zvyknú rozvíjať postupne a neraz im predchádza prekancerózny stav, respektíve akési predrakovinové štádium, ktoré sa nemusí, ale aj môže vyvinúť do rakoviny. Takéto predrakovinové zmeny je možné zavčasu diagnostikovať.

Pozri aj: Časté príčiny bolesti chrbta: Ide o maličkosť alebo je príčina vážna?

prejavy rakoviny vulvy

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré príznaky nebrať na ľahkú váhu?

Rakovina vulvy sa prejavuje rôznorodými príznakmi, a to v prvom rade rôznymi gynekologickými ťažkosťami. Charakteristickým a jedným z prvých prejavov je dlhodobé svrbenie, ktoré nemizne ani po lokálnej liečbe (napr. masťami). Pridať sa môže zapáchajúci výtok, bolestivosť a citlivosť v postihnutej oblasti, tiež pocity pálenia. Okrem toho môže dôjsť aj ku krvácaniu mimo menštruácie. Na vulve sa tiež môžu objaviť rôzne kožné zmeny. Žena môže spozorovať na veľkých či malých pyskoch, klitorise, či inej postihnutej časti hrbolčeky, výrastky alebo vriedok. Ďalej sa môže dostaviť lokálny opuch, problémy s močením aj bolesť pri pohlavnom styku.

Rakovina vulvy je o to zákernejšia, pretože sa jej prvotné príznaky dajú ľahko pomýliť s iným, a to oveľa menej závažným gynekologickým ochorením. Pálenie, svrbenie či výtoky sa totižto bežne objavujú aj pri infekčných ochoreniach, napríklad kvasinkovej infekcii. O to dôležitejšie je neignorovať a nezľahčovať žiadne zdravotné problémy a obrátiť sa pri ich výskyte na lekára. Pri nahmataní nejakého nového útvaru v oblasti vulvy je nevyhnutná konzultácia s gynekológom, ktorý vie určiť závažnosť problému a stanoviť diagnózu. 

Pozri aj: Vieš, čo je porfýria? Zisti, čo má spoločné s upírmi!

liečba rakoviny vulvy

Zdroj: Shutterstock®

Je možné ochorenie liečiť?

Pri rakovine vulvy, ako aj pri väčšine nádorových ochorení, je nevyhnutná v prvom rade včasná diagnóza. Liečba v prvotných štádiách býva zväčša oveľa úspešnejšia, pri neskorom odhalení ochorenia môžu byť možnosti liečby značne obmedzené. Rakovinu vulvy môžu pomôcť včas odhaliť hlavne pravidelné gynekologické prehliadky. Gynekologické oddelenie rozhodne nie je určené len pre mladé ženy, tehotné ženy či ženy s nejakým gynekologickým problémom, ale pravidelne by ho mali navštevovať i staršie ženy. Ako sme spomenuli vyššie, rakovine vulvy zvykne predchádzať prekancerózny stav. Pri vyšetrení je pritom možné predrakovinové zmeny zavčasu identifikovať a účinne liečiť, čím je možné zabrániť rozvoju nádoru.

Pri diagnostike rakoviny vulvy sa pristupuje v prvom rade k vyšetreniu gynekológom, okrem toho sa spravidla odoberá vzorka podozrivého tkaniva (biopsia), ktoré je následne vyšetrené v laboratóriu. Pri liečbe rakoviny vulvy sa vo väčšine prípadov uplatňuje chirurgické odstránenie nádoru. Ak sa odhalí rakovina včas a nádor je chirurgicky odstránení, vo veľkom percente prípadov je liečba úspešná, bez komplikácií a nutnosti ďalšej liečby. V niektorých prípadoch je využívaná aj rádioterapia alebo chemoterapia. Čím je však ochorenie neskôr odhalené, tým máva aj horšiu prognózu. 

Odporúčame: Detská obrna: Aké sú prejavy infekcie? Je možná prevencia?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 31.05.21 07:22

ĽŠ
karma
100.00

Skutočne zákerné zriedkavé nádorové ochorenie.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 31.05.21 09:44

KK
karma
111.00

bohužiaľ, technické vymoženosti idú dopredu míľovými krokmi, ale liek proti rakovine sa ešte nikomu nepodarilo nájsť

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 01.06.21 20:11

ZS
karma
100.00

Tak o tom som ešte nepočula,prekvapili ste ma

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.06.21 23:27

karma
115.00

Rakovina - metla ľudstva.Kdekoľvek sa v tele vyskytne,tak je zlá :-(

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 27.07.21 14:08

DB
karma
114.00

naozaj najzákernejšia choroba. napáda všetky orgány a jej zákernosť je neobmedzená.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní