Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!
  • 12.01.2018
  • Simona Kostková

Rakovina prsníka je ročne diagnostikovaná u viac ako 3 000 Sloveniek. Väčšina žien podcení preventívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas odhaliť chorobu. Posledné roky, našťastie, stúpa počet organizácií, akcií aj článkov, ktoré poskytujú ženám dostatočné informácie o živote pred, počas aj po rakovine.

Jedným z vyšetrení, ktoré sa používa na prevenciu rakoviny pŕs je mamografia. Niektoré ženy to poznajú veľmi dobre a v pravidelných intervaloch to podstupujú, niektoré nás to ešte len čaká. Avšak, posledné roky stúpa počet štúdií, ktoré preukazujú zbytočnosť, alebo dokonca nebezpečenstvo tohto vyšetrenia. Aká je pravda? Naozaj sa máme mamografii radšej vyhnúť? Odpoveď sa dozviete v našom článku.

Čo je mamografia?

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa robí pomocou špeciálneho prístroja. Patrí k najpresnejšej diagnostickej metóde, ktorá dokáže odhaliť onkologické ochorenia už vo včasnom štádiu. Existuje veľa typov prístrojov, ktorými sa vyšetrenie robí, ale podstata je pri každom rovnaká. Žena si vloží každý prsník zvlášť do mamografu a pomocou platničky jej ho asistent stlačí tak, aby bola mliečna žľaza dostatočne viditeľná. Často je kritizovaná bolestivosť tohto stláčania, ale pokiaľ vám to spraví vyškolený asistent a komunikujete spolu, bolestivé to nie je.

Mamografické vyšetrenie sa delí na dva typy, a to preventívne a diagnostické vyšetrenie. Preventívne vyšetrenie sa robí u žien, ktoré sú zdravé a nebol u nich zistený žiaden nález pri poslednej kontrole. Ženy nad 40 rokov by mali toto vyšetrenie podstúpiť každé dva roky. Diagnostické vyšetrenie sa robí pri diagnostike ochorenia, pokiaľ boli zistené niektoré zo symptómov alebo sa vyskytli neobvyklé zmeny prsníkov. Pokiaľ teda máte pod 40 rokov, lekár vám spraví iba vyšetrenie pomocou sonografu (ultrazvuku).

Pozri si: Top potraviny, ktoré pôsobia ako skvelá prevencia proti rakovine

vyšetrenie pŕs

Zdroj: Shutterstock®

Problém predstavujú falošné výsledky

Podľa mnohých odborníkov, predstavuje mamografia problém. Štúdie ukázali, že z 2000 žien je 1 žena zachránená a 10 zdravých žien zbytočne podstúpi liečbu. Problémom je teda nesprávna diagnostika, vďaka ktorej ženy podstupujú nepríjemnú chemoterapiu alebo operáciu. Mamografia pritom predstavuje, ako sme vyššie spomínali, najpresnejšiu diagnostickú metódu. Ženám je stanovená rakovina v prípade nezhubných nádorov, ktoré netreba liečiť tak radikálnym spôsobom, aký chemoterapia predstavuje.

Niekoľkokrát overené a nezávisle od seba vytvorené štúdie, tvrdia, že prínos mamografického vyšetrenia v porovnaní s jeho nesprávnou interpretáciou, sa nedá porovnať. Žien s falošne pozitívnym výsledkom je oveľa viac ako tých, ktoré sa podarilo včasnou diagnostikou zachrániť. Tvrdia, že mamografia je zastaralá metóda, ktorá viac ubližuje ako pomáha. Čo hovoria ostatní lekári?

prevencia rakoviny

Zdroj: Shutterstock®

Pravda je ale inde

Na druhej strane o probléme s falošne pozitívnymi výsledkami sa vie už dlhé roky a doktori sa ho snažia neustále odstrániť. Odporúča sa preto, aby výsledok skontrolovali dvaja lekári. Ďalším problémom je tzv. „naddiagnostika", ktorá je s touto problematikou spojená. Ide o prípady, keď lekári správne diagnostikujú rakovinu, avšak je to typ, s ktorým žena môže normálne žiť bez akýchkoľvek obmedzení. Sú to komplikované prípady, kedy lekári nevedia odhadnúť, či sa z nezhubného nádoru nestane zhubný.

Ďalším dôležitým faktom, pre ktorý je mamografia určená práve pre staršie ženy, sú samotné prsia. Mladšie ženy majú hustejšie mliečne žľazy v porovnaní so ženami po päťdesiatke. Práve husté žľazy u mladších žien môžu vytvárať falošne výsledky. Avšak všetky prípady zlej diagnostiky predstavujú mizivé percento žien, ktorým bola nesprávne diagnostikovaná choroba.

rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, z uvedených faktov vyplýva, že mamografia stále patrí medzi vhodnú prevenciu, ktorú by sme mali každá podstupovať. Výhody prevyšujú „malé nedostatky", ktoré sa vyskytnú za veľmi špecifických podmienok. Odborníci sa skôr snažia v spojitosti s mamografiou zistiť, od akého veku a ako často by sa mala žena vyšetrovať. Väčšina štúdií je len zle interpretovaná a ženy sa zbytočne obávajú mamografu.

Otázne ostáva, čo by sme si zvolili v prípade, že nám lekári stanovia diagnózu, i keď možno nesprávnu. Rakovina patrí k zákerným a nepríjemným ochoreniam, ktoré dokážu zničiť život nielen pacientovi, ale celej rodine. Problémy, pre ktoré mnohé krajiny ženám odporúčajú sa slobodne rozhodnúť, či mamografiu podstúpia alebo nie, sú jednoduché - chcú ženy ubrániť práve tých falošne pozitívnych výsledkov a „naddiagnostiky". Volili by ste liečenie aj v prípade „neškodného" nádoru?

Zaujme ťa: Chráňte svoje prsia prevenciou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Kusá 12.01.18 17:39

KK
karma
89.00

tak toto ma prekvapilo, doteraz som všade čítala len o tom aká je mamo prospešná ale že môžu byť aj falošné výsledky som netušila

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 12.01.18 19:11

ĽŠ
karma
100.00

Konečne článok, ktorému sa dá veriť /oproti iným na nete/, ďakujem!

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 12.01.18 22:19

karma
112.00

prekvapivé...mňa už párkrát poslal Dr.z mamografie,ked si nebol istý na sono,lebo že sono je presnejšie.

  • 2
Odpovedať

Helena Kravcová 15.01.18 11:50

HK
karma
100.00

lekár mi silou mocou tvrdil,že mamografia je presnejšia,ako sono

  • 0
Odpovedať

Anna Vargová 05.10.18 20:48

AV
karma
104.00

Som objednaná na mamografiu. Samozrejme na vyšetrenie pôjdem.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní